Герольдія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Герольдія, Герольдмейстерская контора, Департамент Герольдії (нім. Heroldie, від Herold - герольд) — в Російській імперії орган у складі Сенату (1722-1917). Відала урахуванням дворян на державній службі, охороняла їх станові привілеї, вела родовідні книги, становила герби.

Керівництво[ред. | ред. код]

Герольдія очолювалася герольдмейстером (в 1800-1803 роках - директором), який в 1848 році отримав права обер-прокурора. Першим герольдмейстером був С.А. Количев, його помічником - граф Ф. Санті, а першим живописцем в 1727 році став А. Баранов. У 1800-1802 роках Герольдія мала права колегії. Відповідно до міністерської реформою 1802 року підпорядкована безпосередньо генерал-прокурору Сенату. У травні 1917 року Департамент Герольдії перейменований в 3-й департамент Сенату, скасований 22 листопада (5 грудня) 1917 року.

Головні завдання[ред. | ред. код]

Герольдія займалася складанням дворянських списків, наглядом за тим, щоб дворяни ухилялися від служби, внесенням в дворянські списки військових чинів не з дворян, які досягли чину обер-офіцера, поданням на вимогу Сенату кандидатів на вакансії по державній службі, а також складанням дворянських і міських гербів (в 1857 році робота з гербами перейшла у відання спеціально створеного гербового відділення Герольдії). Готувала і виконувала справи про виробництво в військові і цивільні чини (з 1762 року: у 1846-1858 роках виробництвом в цивільних чинах відав Інспекторський департамент 1-го відділення Власної Його Імператорської Високості канцелярії). Перевіряла і свідчила довідки про дворянство (з 1767 року). З 1785 року здійснювала перевірку скарг на визначення дворянських депутатських зборів (з 1828 року ревізію визначень). Герольдія вела загальний гербовник міст Російської імперії (з 1800 року). З 1832 року Герольдія займалася справами про прийняття в російське підданство і про почесному громадянство, про зміну і передачі прізвищ. У ведення Департаменту Герольдії входило складання і видання адрес-календарів, видання списків цивільних чинів 1-го та 7-го класів. У 1834 році в його ведення передані справи про дворянство Царства Польського (поза сферою діяльності Департаменту Герольдії залишилися тільки справи про дворянство Великого князівства Фінляндського).

Геральдика при президентстві[ред. | ред. код]

Геральдична рада (в 1992-1994 роках Державна геральдична служба Російської Федерації, в 1994-1999 роках Державна Герольдія) при Президентові Російської Федерації, - дорадчий та консультативний орган, метою якого є проведення єдиної державної політики в галузі геральдики. В його обов'язки входить представлення Президенту РФ інформації про стан справ в області геральдики, забезпечення в установленому порядку робіт по створенню і використанню офіційних символів і відмітних знаків, проведення геральдичної експертизи матеріалів, що стосуються установи та використання офіційних символів і відмітних знаків, ведення Державного геральдичного реєстру РФ та ін.

Джерела[ред. | ред. код]