Гета (сандалі)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гета

Гета (яп. 下駄) — японські дерев'яні сандалі у формі лавочки, однакові для обох ніг (зверху мають вигляд прямокутників з округлими кутами та, іноді, трохи опуклими сторонами). Тримаються на ногах за допомогою ремінців, що проходять між великим та другим пальцями. Останнім часом їх носять під час відпочинку або у негоду.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Зовні гета виглядають таким чином: дерев'яна платформа тримається на двох поперечних брусочках, які залежно від потреби можуть бути досить високими. На нозі все це кріпиться за допомогою двох шнурків, протягнутих від п'яти до передньої частини гета і проходять між великим та другим пальцями.

Під гета зазвичай одягали табі — білі полотняні шкарпетки з особливим чохольчиком для великого пальця. Але їх могли носити і на босу ногу (так робили юдзьо; вважалося, що жіноча ніжка, взута в гета без шкарпетки, виглядає дуже еротично).

Історія[ред. | ред. код]

Виробництво гета. Період Тайсьо.

Гета потрапили в Японію з Китаю і були поширені серед монахів та простолюду, бо на високій підошві було дуже зручно вирощувати рис, знімати плоди з дерев, пересуватися в дощову погоду. І лише з плином часу гета стали носити й аристократи; зрозуміло, ці гета були не рівня простонародним та прикрашалися різним чином — зокрема, жіночі гета покривалися позолоченою парчею, різними малюнками та дзвіночоками. Чоловіче взуття було більш стримане в цьому плані — тут основна увага приділялася вибору породи дерева, а також різьбленню та лакуванню, що наносяться на поверхню.

Сьогодні гета носять з кімоно, наприклад, на мацурі. Гета залишаються частиною професійного костюма гейш.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]