Гетера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гетера танцює на сімпосії, тондо червонофігурного кілікса з Вульчі; напис Калос: «Філіппос Каллісто», вазописець Брига
Жінка грає на авлосі. Червонофігурний кілікс, 5 ст. до н. е., Вазописець Брига

Гетера (дав.-гр. ῾ἑταίρα, «подруга», «супутниця»; лат. hetaera) — тип повій у Стародавній Греції, що, окрім надання сексуальних послуг, працювали співрозмовником і розрадником клієнта. На відміну від простих гречанок, були високоосвіченими і мали право виступати на симпосії.

Опис[ред. | ред. код]

Уперше термін з'явився у контексті словосполучень hetaires gynaikos («жінка-супутниця»), epaphroditoi hetairai («особливо приваблива супутниця»), orchestridas hetairas («супутниця-артистка»)[1]. Гетери з'явились у Архаїчний період як ознака статусу багатих та впливових чоловіків на симпозіумах — чоловічих бенкетах, куди не допускались заміжні жінки[1].

Були професійними куртизанками, які, окрім надання сексуальних послуг, займались розвитком власної фізичної краси, освіченості та вивчали мистецтва[2], через що були цікавими співрозмовницями та компаньйонками у освічених та заможніх колах. Гетери не тільки надавали сексуальні послуги, але й розважали бесідою, піснею чи танцем[3] та приваблювали аристократичними манерами[4]. Зазвичай жили поодинці, а іноді організовувались у професійні групи по 2-3 особи та платили податки[2].

Гетери не були певним класом. Їхні заняття важко ідентифікувати, оскільки вони залежали від кожного конкретного випадку. Наприклад, гетера могла бути секс-рабинею багатого власника, бути незалежною працівницею або ж навіть мати власну групу секс-рабів та керувати ними; могла бути викуплена та звільнена багатим коханцем або ж здобути свободу накопичивши власне багатство як незалежний підрядник[1]. Гетери не мали права виходити заміж. У Афінах гетера у деяких випадках могла поступово перейти зі статусу рабині у статус дружини свого власника[1]. Із часом гетери стали свого роду професією. Аналог - японські гейші, сучасні працівниці ескорт-послуг, повії.

Вперше гетери у великому числі з'явилися в Коринфі у зв'язку з культом богині краси та плідності Афродити — так звані, ієродули (брали участь у культових подіях та займались храмовою проституцією). Зазвичай гетерами ставали рабині, чужинниці або вільновідпущениці[2]. Завдяки своїй освіченості, знанню світського та культового етикету гетери збирали довкола себе видатних мужів. Гетера, володіючи винятковою красою та маючи спеціальну підготовку, мала й високу ціну[1]. Деякі гетери досягали такого політичного впливу, що могли відігравати помітну роль у суспільному житті грецьких полісів. Також гетери були відомі своєю здатністю викликати згубну закоханість як неодружених молодих чоловіків, так і старших та одружених [1]. Тим не менш, статус гетер був доволі нечітким і навіть небезпечним для них через свою нестабільність (наприклад, для афінської жінки було образливим твердження, ніби вона у минулому була гетерою, оскільки у такому випадку це могло поставити під сумнів її статус та статус її дітей як вільних людей)[1].

Гнучкий статус гетер зробив їхній образ сприятливим як для критичних та цинічних коментарів, так і для романтизацій[1]. Життя гетер описане кількома античними авторами, зокрема Лукіаном у «Розмовах гетер» і Алкіфроном в «Листах гетер».

Видатні гетери[ред. | ред. код]

«Гетера Фріна перед ареопагом», Жан-Леон Жером, 1861, Гамбурзька картинна галерея

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж и Glazebrook, Allison (22 грудня 2015). hetairai. Oxford Classical Dictionary (англ.). doi:10.1093/acrefore/9780199381135.001.0001/acrefore-9780199381135-e-3080;jsessionid=7c478cc514f71bdf8daa6a0f22899eac. Процитовано 15 квітня 2023.
  2. а б в Hetaira | ancient Greek courtesan | Britannica. www.britannica.com (англ.). Процитовано 15 квітня 2023.
  3. Словарь гендерных терминов. Архів оригіналу за 17 жовтня 2008. Процитовано 13 серпня 2010.
  4. Толковый словарь русского языка Ушакова[недоступне посилання з липня 2019]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Гетера