Гетероатом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гетероатом — (від давн. грец. heteros — інший) в органічній хімії це будь-який атом сполуки, що не є Карбоном та Гідрогеном.

Опис[ред.ред. код]

Вживання терміну ґрунтується на тому, що за визначенням органічна сполука має містити хоча б один зв'язок C—H, а атоми інших елементів, відповідно, можна вважати «іншими», «додатковими». Зазвичай застосовується у більш вузькому значенні, коли гетероатом заміщає вуглець в основному ланцюзі. Типовими гетероатомами є Оксиген, Нітроген, Сульфур, Фосфор та галогени (хлор, бром, йод). Сполуки з іншими гетероатомами (за винятком сполук сольової природи з лужними та лужноземельними металами) часто об'єднують загальним терміном елементорганічних сполук. Крім того поширеним є поняття про хімію гетероциклів.

Інше значення[ред.ред. код]

В біохімії (зокрема в базі даних білків PDBen:Protein Data Bank) також зустрічається інше використання цього терміна, а саме для позначення атома, який належить до молекули-кофактора, а не до основного полімерного ланцюга.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0.

Примітки[ред.ред. код]