Гетеросексуальність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Один з символів гетеросексуальності

Гетеросексуальність (гетеросексуалізм[1]) (від грецьк. ἑταῖρος — партнер(ка)[2] та лат. sexus — стать) — спосіб сексуальної поведінки та форма психосексуальної орієнтації, спрямованих на осіб протилежної статі.

У біологічних науках, а також у сексології, ґендеристиці та інших науках про людину гетеросексуальність — одна із трьох основних категорій, що визначає сексуальну орієнтацію[3]. За визначенням Американської психологічної асоціації гетеросексуальність — найпоширеніший з різновидів норми у природному гетеросексуально-гомосексуальному континуумі, який представляє реальну поведінку вищих тварин та людини[4]. Проголошення гетеросексуальності єдино нормальним різновидом сексуальної поведінки вважається різновидом гетеросексизму[5].

Термін «гетеросексуальність» в близькому до сучасного значенні «потяг до протилежної статі» був вперше запропонований Ріхардом Крафт-Ебінга в книзі «Статева психопатія» (1886). Крафт-Ебінг вважав, що гетеросексуальність є вродженим інстинктом, що має на меті продовження роду.

На рубежі 19-20 століть термін вживається і в значеннях, відмінних від сучасного. Так, в 1892 році чиказький психіатр Джеймс Кіернан позначив цим словом психічне відхилення - «психічний гермафродитизм» .

Гетеросексуальність - в широкому сенсі слова феномен людської сексуальності, який включає або може включати в себе гетеросексуальну орієнтацію, гетеросексуальну ідентичність і / або гетеросексуальні поведінку [неавторитетний джерело? 1769 днів].

У вузькому сенсі слова гетеросексуальність - це одна з трьох типових сексуальних орієнтацій, яка визначається як емоційне, романтичне (платонічне), еротичне (чуттєве) або сексуальний потяг виключно до осіб протилежної статі. Більшість фахівців двома іншими сексуальними орієнтаціями називають гомосексуальність і бісексуальність (деякі дослідники також виділяють пансексуальність).

Гетеросексуальная орієнтація властива більшості населення земної кулі.

Гетеросексуальність пов'язана з продовженням роду: вагінальний секс біологічно спрямований на зачаття.

Для позначення людей гетеросексуальної орієнтації використовується термін «гетеросексуал», в розмовній же мові вживаються також слово «натурал» (від англ. Natural - природний, природний). Вираз «нормальна орієнтація» має на увазі, що гетеросексуальні відносини є нормою, а їх альтернативи - відхиленнями від цієї норми. Сучасна наука розглядає всі три сексуальні орієнтації як нормальні й позитивні різновиди сексуальних орієнтацій людини. Система уявлень, згідно з якими гетеросексуальність розглядається як єдина природна і морально і соціально прийнятна форма сексуальності людини, називається гетеросексизм.

Примітки[ред.ред. код]


Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.