Гетеросексуальність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гетеросексуальність
Зображення
Гештег heterosexual
Іконка
Протилежне негетеросексуальність і гомосексуальність
CMNS: Гетеросексуальність у Вікісховищі
Один з символів гетеросексуальності

Гетеросексуальність (гетеросексуалізм[1]) (від грец. έτερος — інший[2][3][4] та лат. sexus — стать) — спосіб сексуальної поведінки та форма психосексуальної орієнтації, спрямованих на осіб протилежної статі.

У біологічних науках, а також у сексології, гендерних дослідженнях та інших науках про людину гетеросексуальність — одна із трьох основних категорій, що визначає сексуальну орієнтацію[5]. За визначенням Американської психологічної асоціації гетеросексуальність — найпоширеніший з різновидів норми у природному гетеросексуально-гомосексуальному континуумі, який представляє реальну поведінку вищих тварин та людини[6]. Але проголошення гетеросексуальності єдино нормальним різновидом сексуальної поведінки вважається різновидом гетеросексизму[7].

Термін «гетеросексуальність» в близькому до сучасного значенні «потяг до протилежної статі» був вперше запропонований Ріхардом Крафт-Ебінгом в книзі «Статева психопатія» (1886). Крафт-Ебінг вважав, що гетеросексуальність є вродженим інстинктом, що має на меті продовження роду.

На рубежі 19-20 століть термін вживався і в значеннях, відмінних від сучасного. Так, в 1892 році чиказький психіатр Джеймс Кіернан позначив цим словом психічне відхилення — «психічний гермафродитизм» .

Гетеросексуальність — в широкому сенсі слова феномен людської сексуальності, який включає або може включати в себе гетеросексуальну орієнтацію, гетеросексуальну ідентичність і / або гетеросексуальні поведінку.

У вузькому сенсі слова гетеросексуальність — це одна з трьох типових сексуальних орієнтацій, яка визначається як емоційне, романтичне (платонічне), еротичне (чуттєве) або сексуальний потяг виключно до осіб протилежної статі. Більшість фахівців двома іншими сексуальними орієнтаціями називають гомосексуальність і бісексуальність (деякі дослідники також виділяють полісексуальність, пансексуальність).

Гетеросексуальна орієнтація властива більшості населення земної кулі.

Гетеросексуальність пов'язана з продовженням роду: вагінальний секс біологічно спрямований на зачаття.

Для позначення людей гетеросексуальної орієнтації використовується термін «гетеросексуал/ка», також вживається слово «натурал/ка» (від англ. Natural — природний, природний), але це слово вважається гомофобним, тому що всі орієнтація є натуральним. Застарілий вираз «нормальна орієнтація» має на увазі, що гетеросексуальні відносини є нормою, а їх альтернативи — відхиленнями від цієї норми. Сучасна наука розглядає всі три сексуальні орієнтації як нормальні й позитивні різновиди сексуальних орієнтацій людини. Система уявлень, згідно з якими гетеросексуальність розглядається як єдина природна і морально і соціально прийнятна форма сексуальності людини, називається гетеросексизмом, але слід зазначити, що саме наукові обговорення та дебати щодо безпеки для здоров'я все ще ведуться у науковій спільноті.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. гетеросексуалі́зм (від гетеро... і лат. sexus – стать) 1. Статевий потяг до особи іншої статі на протилежність гомосексуалізму. 2. Поява ознак, властивих другій статі. [Архівовано 5 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Словник іншомовних слів за ред. О. С. Мельничука. — 2-е видання, випр. і доп. Київ: Головна редакція «Українська радянська енциклопедія» (УРЕ), 1985 — 966с.
  2. ГЕТЕРО (від грец. έτερος – інший) [Архівовано 5 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Словник іншомовних слів Мельничука
  3. ГЕТЕРО — Перша частина складних слів, що означає інший [Архівовано 6 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Словник іншомовних слів. Тлумачення, словотворення та слововживання : близько 35000 слів і словосполучень / С. П. Бибик, Г. М. Сюта; за ред. С. Я. Єрмоленко. – Харків: Фоліо, 2005. — 623 c. — ISBN 966-03-3173-8 — С. 133.
  4. ГЕТЕРО (от греч. ἕτερος – дру­гой) [Архівовано 5 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Большая российская энциклопедия
  5. Мастерс У., Джонсон В., Колодни Р. Сексуальность Человека. — М., 1998. Архів оригіналу за 23 березня 2011. Процитовано 23 листопада 2010.
  6. American Psychological Association: Resolution on Appropriate Affirmative Responses to Sexual Orientation Distress and Change Efforts. Архів оригіналу за 1 січня 2016. Процитовано 23 листопада 2010.
  7. Herek G. M. Beyond «Homophobia»: Thinking about sexual prejudice and stigma in the twenty-first century.[недоступне посилання з листопадаа 2019]