Гладкоголові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гладкоголові
Alepocephalus bairdii
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)]
Надряд: Протакантопері (Protacanthopterygii)
Ряд: Корюшкоподібні (Osmeriformes)
Родина: Гладкоголові (Alepocephalidae)
J. Richardson, 1856
Роди
Alepocephalus
Asquamiceps
Aulastomatomorpha
Bajacalifornia
Bathyprion
Bathytroctes
Conocara
Leptoderma
Microphotolepis
Mirognathus
Narcetes
Photostylus
Rinoctes
Rouleina
Talismania
Xenodermichthys
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Alepocephalidae
EOL logo.svg EOL: 5407
ITIS logo.svg ITIS: 162303
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 134615
Fossilworks: 265747

Гладкоголові (Alepocephalidae) — родина риб ряду Корюшкоподібні (Osmeriformes).

Опис[ред.ред. код]

Родина включає досить різноманітних по зовнішньому вигляду риб, що утворюють, проте, цілком природну групу. Зазвичай вони мають злегка стисле з боків подовжене тіло, великі очі, відставлені назад і супротивні спинний і анальний плавці, коротке рило і досить великий рот, озброєний дуже дрібними і слабкими зубами. Деякі гладкоголов значно відступають від цього плану будови: у трубконоски (Aulostomatophora phosphorops), наприклад, рило витягнуте в довгу трубку, а рот дуже малий.

Тіло цих риб покрите тонкою циклоїдною лускою або зовсім голе, на голові (відповідно до їх назви) луски ніколи не буває. Вони мають темно-сірий, коричневий або майже чорний тулуб, причому забарвлення спини і черева ніяк не розрізняється по відтінку; голова зазвичай забарвлена в темніший колір. Деякі з гладкоголовових мають залози, що світяться — у фотостила (Photostylus pycnopterus), приміром, на голові і тілі розсіяні численні фотофори, що сидять на коротких стеблинках.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Родина включає 16 родів і належить до найменш вивчених відносно способу життя і екології груп морських риб. Усі гладкоголовові мешкають на великій глибині (300-6000 м) і, мабуть, утворюють зграї. Вони належать до пелагічної фауни, але приурочені до придонних шарів вод, що омивають схил материкової мілини (шельфу), і майже не попадаються у відкритому океані. Родина представлена в усіх океанах (немає його представників тільки в Арктиці і Антарктиці), але окремі види мають невеликі області поширення.

Гладкоголов каліфорнійський (Alepocephalus tenebrosus), досить звичайний в північно-східній частині Тихого океану, як і інші види родини, в дорослому стані тримається поблизу дна на великій глибині. Його молодь ловиться, втім, і в товщі води. Ця риба живиться дрібними ракоподібними. Вона досягає довжини понад 60 см і ваги близько 1,5 кг.

Значення[ред.ред. код]

Гладкоголовові не мають доки промислового значення, але можливо, що освоєння ресурсів материкового схилу в найбільш продуктивних районах океану дозволить добувати їх в промисловій кількості. Біля берегів Чилі, наприклад, багато гладкоголова чилійського (Binghamichthys aphos) потрапляє навіть в невеликі різноглибинні трали, використовувані для збору наукових колекцій. Багато великих гладкоголовових ловиться в північно-західній Атлантиці на глибині 600-800 м.

Посилання[ред.ред. код]

  • Froese R., Pauly D. (eds.) (2012). Родина Alepocephalidae на FishBase. Версія за February 2012 року.
  • Tony Ayling & Geoffrey Cox, Collins Guide to the Sea Fishes of New Zealand, (William Collins Publishers Ltd, Auckland, New Zealand 1982) ISBN 0-00-216987-8
  • Byrkjedal, I., Poulsen, J.Y., & Galbraith, J. (2011). "Leptodermua macrophthalmum n.sp., a new species of smooth-head (Otocephala: Alepocephalidae) from the Mid Atlantic Ridge." Zootaxa 2876: 49-56.