Глосолалія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Глосолалія (дав.-гр. γλῶσσα «мова» і λᾰλέω «говорю»):

Глосолалія в християнстві[ред. | ред. код]

Дар інших мов — один із дев'яти дарів Святого Духа, перелічених у Біблії, в 1 Кор. 12:8-10[2][3]. Згідно з Біблією, людина, що володіє цим даром, може молитися, пророкувати і проповідувати Благу Звістку на зовсім незнайомих їй мовах[4].

Оскільки говоріння іншими мовами та інші дари Святого Духа даються християнину в результаті (і після) хрещення Святим Духом, глосолалію вважають ознакою того, що людина отримала не тільки водне хрещення, а й хрещення Духом, яке саме по собі є даром, переживанням, що приймається вірою.[5]

Історія[ред. | ред. код]

У Святому Письмі міститься два пророцтва про виникнення дару інших мов. Вперше про цей дар передбачив пророк Ісая в 7 столітті до Різдва Христового: «…незрозумілими устами й іншою мовою буде казати народові цьому» (Ісая 28:11)[6][неавторитетне джерело]. Однак потрібно зазначити, що авторитетні біблійні тлумачення розуміють в даному місці «іншу мову», як мову ассирійців — поневолювачів ізраїльського народу[7][8]. При цьому, як випливає з контексту 28-ї глави Книги пророка Ісаї, «дар» чужої мови буде для ізраїльтян покаранням за відступництво від Бога.

Слідом за Ісаєю про виникнення надприродного дару передвозвістив Ісус Христос у кінці Свого земного служіння. В Євангелії від Марка 16:17-18 Ісус перерахував п'ять надприродних ознак, призначених Богом для супроводу Євангельської проповіді по всьому світу, одним з яких є говоріння на інших мовах: «А тих, хто ввірує, супроводити будуть ознаки такі: у Ім'я Моє демонів будуть вигонити, говоритимуть мовами новими, братимуть змій; а коли смертодійне що вип'ють, — не буде їм шкодити; кластимуть руки на хворих, — і добре їм буде!»[9][неавторитетне джерело].

Пророча обітниця Ісуса Христа виповнилася через 50 днів, в день П'ятидесятниці, дар інших мов отримали учні Христа[10]. Даний епізод зображено у 2-му розділі Книги Діянь Апостолів:

  • «1 Коли ж почався день П'ятдесятниці, всі вони однодушно знаходилися вкупі. 2 І нагло зчинився шум із неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони. 3 І з'явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів. 4 Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав».

Різновиди[ред. | ред. код]

Згідно з Біблією, дар інших мов має три різновиди:

  1. Молитовна (або ангельська) мова — надприродна мова, призначена для особистої хвали, подяки, прохання Бога і власного повчання вірного[4][11].
  2. Мова, що працює в концепції з даром тлумачення — надприродна мова, призначений для повчання церкви — здатність навертати людей до Бога.
  3. Іноземна мова — земна мова, призначена для проповіді Євангелія незнайомою мовою (без будь-яких обмежень у мові та мовленні).

Глосолалія в культурі[ред. | ред. код]

Глосолалія позначає також різного роду поєднання звуків або слів, які втратили сенс, що трапляються, наприклад, у замовляннях, у приспівах до народних пісень, в дитячих піснях та іграх тощо. Глосолалія трапляється і в художній літературі. Ранніми російськими футуристами (зокрема, Велимиром Хлєбниковим) глосолалія була висунута як один з прийомів художньої творчості. У джазі поширений схожий прийом скет — імпровізаційний спів без осмисленого тексту.

У сучасній українській музиці глосолалією послуговується гурт Mavka, деякі пісні якого написані вигаданою «русалчиною» мовою[12].

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Лестер Самралл. «Дари служінь і дари Святого Духа» (Lester Frank Sumrall, «The Gifts and Ministries of the Holy Spirit»). ISBN 978-5-8445-0214-9, 0-89274-189-9. 2009.
  • Lombard, Emile. De la glossolalie. — Лозанна — Париж, 1910.
  • Коновалов Д. Г. Религиозный экстаз в русском мистическом сектантстве. ч. I. в. 1. — Сергиев посад. 1908.

Посилання[ред. | ред. код]