Гней Доміцій Афр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гней Доміцій Афр
Народився прибл. 16 до н. е.
Немауз
Помер 59
Рим
Діяльність політик
Відомі учні Квінтиліан
Посада консул-суфект
Термін 39 рік
Попередник Гней Доміцій Корбулон
Наступник Гай Цезар Август Германік
Рід Доміції

Гней Доміцій Афр (*Gnaeus Domitius Afer, 16 до н. е. —59) — державний діяч, відомий красномовець й правник часів ранньої Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду Доміціїв з м. Немаус (сучасний Нім, Франція) з провінції Нарбонська Галлія. Зробив кар'єру за часів імператора Тиберія. У 25 році стає претором. У 26 році звинуватив Клавдію Пульхру, вдову Публія Квінтілія Вара в перелюбстві, чаклунстві і змові проти імператора. З цього моменту активно став виступати із звинуваченнями проти ворогів імператорів Тиберія, Калігули та Клавдія.

За правління імператора Калігули був звинувачений у змові проти останнього, проте Афр зумів у своїй промові виправдатися. У 39 році призначається консулом-суфектом (разом з Авлом Дідієм Галлом). У 49 році імператор Клавдій призначає Доміція Афра куратором водопостачання Риму. На цій посаді він перебував й за імператора Нерона. Помер у 59 році віл нетравлення шлунку.

Мав численних учнів як серед адвокатів, так й серед красномовців. З останніх найвідомішим є Квінтіліан, що вважав Доміцій найкращим тогочасним оратором.

Творчість[ред. | ред. код]

Відзначався численними промови як за так й проти звинувачених. З доробку Доміція відомі промови Pro Cloatilia («За Клотілія»), Pro Voluseno Catulo («За Волусена Катула»), Pro Laelia (За Лелія), Pro Taurinis («За Тавріна»), а також книги «Про заповіти», «Про свідків», «Urbane dicta».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Peter L. Schmidt: Domitius III. 26. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 2, Stuttgart 1967, Sp. 135.