Гней Корнелій Сципіон Азіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гней Корнелій Сципіон Азіна
лат. Cn. Cornelius L.f.Cn.n. Scipio Asina
Ім'я при народженні Gnaeus Cornelius Scipio Asina
Народився невідомо
Стародавній Рим
Помер після 254 до н. е.
невідомо
Громадянство Римська республіка
Діяльність політик, державний і військовий діяч
Знання мов латина
Суспільний стан патрицій[1]
Посада консул
Термін 260 та 254 роки до н.е.
Попередник Луцій Валерій Флакк
Наступник Луцій Корнелій Сціпіон
Рід Корнелії
Батько Луцій Корнелій Сципіон Барбат
Мати невідомо
Брати, сестри Луцій Корнелій Сципіон[1][1]
У шлюбі з невідомо
Діти Публій Корнелій Сципіон Азіна[2][1][1]

Гней Корнелій Сципіон Азіна (лат. Gnaeus Cornelius Scipio Asina; ? — після 254 до н. е.) — політичний, державний і військовий діяч Римської республіки, консул 260 і 254 років до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнеліїв, його гілки Сципіонів. Син Луція Корнелія Сципіона Барбата, консула 298 року до н. е. Про молоді роки мало відомостей.

У 260 році до н. е. його було обрано консулом разом з Гаєм Дуілієм під час Першої Пунічної війни. Саме в цей рік за дуже короткий час римляни побудували новий військовий флот, що налічував 120 кораблів.[3]

Липарські острови біля Сицилії — місце поразки і полону Гнея Корнелія Азіни

Флот римлян і легіони вирушили до Сицилії. Флотом командував Корнелій, легіонами — Дуілій. Корнелій розділив флот і на чолі невеликого передового загону з 17 кораблів швидше прибув у Мессану, а потім, не чекаючи решти флоту, вирушив на Ліпарські острови, мешканці яких прислали посланця з бажанням перейти під владу Риму. По прибуттю на острови, флотилія Корнелія зненацька була блокована карфагенським флотом Ганнібала Гіскона, в результаті паніки серед римлян, їх кораблі були захоплені без бою, а частина екіпажів потрапила в полон, разом з консулом. Корнелій за цю ганебну поразку отримав прізвисько «Азіна», що означає «віслюк».

Лише рішучі дії консула Дуілія, який очолив вцілілу частину флоту і переміг флот карфагенян біля мису Міла, врятували військову кампанію та переломили хід всієї війни.

У 254 році до н. е. його вдруге було обрано консулом разом з Авлом Атілієм Кайатіном. Під час своєї каденції спільно із колегою захопив важливе місто карфагенян Панорм (сучасне Палермо).

З того часу про подальшу долю Гнея Корнелія Сципіона Азіни згадок немає.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. Szerk.: William Smith. Boston, C. Little & J. Brown, 1867. (англ.)