Гней Корнелій Цінна Магн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гней Корнелій Цінна Магн (лат. Gnaeus Cornelius Cinna Magnus, 40 до н. е.10 н. е.) — політичний діяч ранньої Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнеліїв. Син Луція Корнелія Цінни, консула-суфекта 32 року до н.е., та Помпеї, доньки Гнея Помпея.

Гней Корнелій народився на о.Сицилії, де жили його батьки, які змушені були покинути Італію і ховатися у ворожого триумвірам Секста Помпея, брата Помпеї. У 36 році до н.е., після поразки Секста, батько Цінни перейшов на бік Октавіана й отримав прощення, а його матері вже не було у живих.

У 16—13 роках до н. е. Гней Цінна супроводжував імператора Августа до Галлії, де організував проти нього змову з метою вбивства. Втім Августу майже відразу стало відомо про це, але він не побажав суворо карати Цінну та за порадою Лівії помилував його. Після цього Цінна став другом і впливовим наближеним Августа.

У 5 році н. е. обирається консулом (разом з Луцієм Валерієм Мессалою Волезом). під час своєї каденції спільно із колегою провів закон Валерія-Корнелія про попередній відбір кандидатів на посади 10 центуріями, що складаються із сенаторів та вершників. У заповіті Гней Корнелій Цінна призначив Октавіана Августа єдиним спадкоємцем.

Джерела[ред.ред. код]

  • G. V. Sumner. Phoenix, XXV (1971), 368—369