Говхар Газієва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Говхар Газієва
Govhar Gaziyeva.jpg
Народилася 1887
Тифліс, Російська імперія
Померла 1960
Іран
Громадянство
(підданство)
Flag of Azerbaijan.svg Азербайджан
Діяльність актриса, акушерка

Говхар Ахмед кизи Газієва (азерб. Gövhər Əhməd qızı Qazıyeva; 1887, Тифліс — 1960, Іранський Азербайджан) — перша професійна азербайджанська актриса (свою першу роль зіграла в 1906 році)[1]. Виступала під псевдонімом Гоярчин (азерб. Göyərçin)[2].

Біографія[ред. | ред. код]

Говхар Ахмед кизи Газієва народилася в 1887 році в Тифлісі в дворянській родині. Закінчила Інститут шляхетних дівчат у Тифлісі, отримавши освіту російською та азербайджанською мовами[3].

Свою сценічну діяльність почала в 1906 році в трупах товариства «Саадат», очолюваних Мірза Алі Аббасовим та Габіб-беком Кочарлинським. У 1910 році вперше вийшла на сцену Тифліського театру грузинського дворянства. Так, 9 жовтня 1910 року вона зіграла в п'єсі Наджаф-бека Везірова «Горе Фахраддіна». 30 жовтня цього ж року зіграла роль Хубчохра у п'єсі «Коваль Гяве» Шамсаддіна Самі в складі драматичного гуртка «Саадат»[3].

Незабаром звістка про гру Говхар Газієвої поширилася по всьому Закавказзю. В бакинських газетах друкувалися статті присвячені їй. В цей же час товариство «Ніджат» запросило Газієву до Баку[3].

Репертуар Говхар Газієвої був широкий. Поряд з ролями у п'єсах Генріха Гейне «Алмансур», Лохманова «Смерть Наполеона», Намика Кемаля «Злощасна дитина», вона грала і в п'єсах азербайджанських драматургів. Так, у п'єсі Нарімана Наріманова «Надір-шах» вона грала роль Гюльджахан, у п'єсі Абдуррагім-бека Ахвердієва «Пері Джад» — Хафизу, в його ж п'єсі «Нещасний юнак» — Мехрі-ханум, у п'єсі Зульфугара Гаджібекова «Одружений холостяк» — Перизад. Газієва своєрідно грала ролі Гюльназ в опереті Узеїра Гаджибекова «Не та, так ця» і роль Лейлі в опері того ж Гаджибекова «Лейлі і Меджнун»[3].

Говхар Газієва та Мірза Ага Алієв разом з акторами Ериванського театру в 1911 році

26 і 30 травня 1911 року в Тифлісі відбувся бенефіс Говхар Газієвої. В цей вечір вперше була поставлена п'єса Зульфугара Гаджибекова «Одинадцятирічна жінка». Тим не менш вихід азербайджанської жінки на сцену викликав обурення неосвічених людей. Неосвічені люди і релігійні діячі всіляко намагалися перешкоджати виступу на сцені мусульманки[3].

У Тифлісі під час п'єси «П'ятдесятирічний юнак» Газієва вперше зіграла разом з Мірза Агою Алієвим. Успішно ці актори виступили і в Еривані. Незабаром дружба Мірза Агі Алієва і Говхар Газиєвої переросла в кохання і в травні 1912 року вони одружилися.

Це був другий шлюб Газиєвої, від першого у неї був син Ісмаіл. Потім родина переїхала до Баку. Проте, в цьому ж році Мірза Ага Алієв був засланий до Астрахані. А Говхар Газієва у 1913 році відправилася до Польщі, де поступила до медичної «Школи Святої Софії» у Варшаві. У 1915 році Газієва закінчила цю школу за фахом акушера. В 1915 році в газеті «Басират» було опубліковано оголошення Говхар Газієвої про початок її професійної діяльності акушерки[3].

Після одруження Мірза Ага Алієв заборонив дружині виступати на сцені. Незабаром вони розлучилися, а Газієва більше ніколи не виступала в театрі. Пізніше вона переїхала до Ірану за наполяганням актора і режисера Мирсейфаддіна Кірманшахли, де стала жити постійно. У 1937 році Говхар Газієва на кілька днів приїжджає до Баку. На її честь був влаштований прийом і поставлена п'єса «Алмас» Джафара Джаббарлиі. У той же день Газієва знаходить свого сина Ісмаїла, якого не бачила 15 років[3].

Померла Говхар Газієва в 1960 році в Іранському Азербайджані[3].

У Музею азербайджанського театру в Баку є куточок, присвячений Говхар Газієвій[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сеидова Т. А. Творческая деятельность актрис Азербайджана и их вклад в развитие театрального искусства и международных связей тюркских государств (XX век) // История и её проблемы: журнал. — Б., 2001. — С. 66.
  2. а б Багирзаде Л. О чем молчат реликвии? // Каспий : газета. — 2008. — 24 июля. — С. 8.
  3. а б в г д е ж и Teatra səs gətirən ilk qadın aktrisamız (азерб.) // Azadlıq : газета. — 2012. — 16 iyun.

Посилання[ред. | ред. код]