Гоголь-Яновський Опанас Дем'янович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гоголь-Яновський Опанас (Панас) Дем'янович (1738, с. Кононівка 2-ї Лубенської сотні Лубенського полку, тепер Лубенського району Полтавської області — поч. XIX ст., с. Василівна (Яновщина) Миргородського повіту Полтавської губернії, тепер с. Гоголеве Шишацького р-ну Полтавської обл.) — козацький писар Миргородського полку, секунд-майор, перекладач, домашній учитель, дід видатного письменника Миколи Гоголя.

Життєпис[ред. | ред. код]

Докладніше: Гоголі-Яновські

Походив із родини священика Успенської церкви с. Кононівка Лубенського полку отця Дем'яна Яновського. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії (до 1757). За короткий час навчання опанував шість мов. З 1757 — перекладач у Генеральній військовій канцелярії. З 7.06.1782 — полковий писар Миргородського полку, секунд-майор (1794 — 98). Одночасно зі службою працював домашнім учителем у сім'ях козацької старшини, дворянства. 1776 таємно обвінчався зі своєю юною ученицею Тетяною Семенівною Лизогуб, дочкою бунчукового товариша Семена Лизогуба та онукою переяславського полковника Василя Танського.

Сам Г-Я. не був багатим, мав власних лише 5 кріпаків обох статей на Лубенщині (1782). Дружина за заповітами 1776 та 1781 одержала частину маєтків, пожалуваних ще 1757 В. Танському, що знаходилися в сотникових маєтках Бубнове та Ліпляве, в с. Келеберда і Решітки Ліплявської сотні Переяславського полку. 1784 батько Тетяни подарував їй та онуку Василю хутір Купчин (Купчинський) в Шишацькій сотні Миргородського полку та інші населені пункти з чималими земельними угіддями. Пізніше хутір став називатися Василівна або Яновщина, де в родовому маєтку пройшли дитячі роки Миколи Гоголя. Г.-Я., можливо, не без допомоги Лизогубів і Танських, відшукав у Генеральній військовій канцелярії документи про родинні зв'язки Яновських із козацьким полковником Остапом Гоголем — політичним та військовим діячем України XVII ст., який походив зі старовинного роду волинської шляхти. Брав участь у Національно-визвольній війні українського народу 1648—58: полковник вінницький (1648), подільський (1654), пізніше — наказний гетьман Правобережної України (1674—78). Резиденцією гетьмана було м. Димер, де він і помер 5.01.1679. Похований у Київському Межигірському монастирі. Прізвище знаменитого предка Г.-Я. додав до свого, став писатися Гоголь-Яновський. Це прізвище носив і його син Гоголь-Яновський Василь Панасович, а онука, Микола Васильович, як відомо, став уже лише Гоголем.

Джерела[ред. | ред. код]

  • За матеріалами енциклопедичного довідника «Києво-Могилянська академія в іменах XVII–XVIII ст.»

Посилання[ред. | ред. код]