Гоголь-Яновський Опанас Дем'янович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гоголь-Яновський Опанас Дем'янович
Народився 1738(1738)
с. Кононівка 2-ї Лубенської сотні Лубенського полку
Помер 1805(1805)
с. Василівка (Яновщина) Миргородського повіту Полтавської губернії
Підданство Lubny polk.svg Лубенський полк, Herb Viyska Zaporozkoho.svg Війська Запорозького, Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg Російська імперія
Діяльність політик
Alma mater Києво-Могилянська академія (1659—1817)
Військове звання секунд-майор
Діти Гоголь-Яновський Василь Панасович

Гоголь-Яновський Опанас (Панас) Дем'янович (1738, с. Кононівка 2-ї Лубенської сотні Лубенського полку, тепер Лубенського району Полтавської області — поч. XIX ст., с. Василівка (Яновщина) Миргородського повіту Полтавської губернії, тепер с. Гоголеве Шишацького р-ну Полтавської обл.) — козацький писар Миргородського полку, секунд-майор, перекладач, домашній учитель, дід видатного письменника Миколи Гоголя.

Життєпис[ред. | ред. код]

Докладніше: Гоголі-Яновські

Походив із родини священика Успенської церкви с. Кононівка Лубенського полку отця Дем'яна Яновського. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії (до 1757). За короткий час навчання опанував шість мов. З 1757 — перекладач у Генеральній військовій канцелярії. З 7.06.1782 — полковий писар Миргородського полку, секунд-майор (1794 — 98). Одночасно зі службою працював домашнім учителем у сім'ях козацької старшини, дворянства. 1776 таємно обвінчався зі своєю юною ученицею Тетяною Семенівною Лизогуб, дочкою бунчукового товариша Семена Лизогуба та онукою переяславського полковника Василя Танського.

Сам Г-Я. не був багатим, мав власних лише 5 кріпаків обох статей на Лубенщині (1782). Дружина за заповітами 1776 та 1781 одержала частину маєтків, пожалуваних ще 1757 В. Танському, що знаходилися в сотникових маєтках Бубнове та Ліпляве, в с. Келеберда і Решітки Ліплявської сотні Переяславського полку. 1784 батько Тетяни подарував їй та онуку Василю хутір Купчин (Купчинський) в Шишацькій сотні Миргородського полку та інші населені пункти з чималими земельними угіддями. Пізніше хутір став називатися Василівка або Яновщина, де в родовому маєтку пройшли дитячі роки Миколи Гоголя. Г.-Я., можливо, не без допомоги Лизогубів і Танських, відшукав у Генеральній військовій канцелярії документи про родинні зв'язки Яновських із козацьким полковником Остапом Гоголем — політичним та військовим діячем України XVII ст., який походив зі старовинного роду волинської шляхти. Брав участь у Національно-визвольній війні українського народу 1648—58: полковник вінницький (1648), подільський (1654), пізніше — наказний гетьман Правобережної України (1674—78). Резиденцією гетьмана було м. Димер, де він і помер 5.01.1679. Похований у Київському Межигірському монастирі. Прізвище знаменитого предка Г.-Я. додав до свого, став писатися Гоголь-Яновський. Це прізвище носив і його син Гоголь-Яновський Василь Панасович, а онука, Микола Васильович, як відомо, став уже лише Гоголем.

Джерела[ред. | ред. код]

  • За матеріалами енциклопедичного довідника «Києво-Могилянська академія в іменах XVII–XVIII ст.»

Посилання[ред. | ред. код]