Гойслав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гоїслав
хорв. Gojslav


Прапор
Король Хорватії
1000 — 1020
Попередник: Светослав Суроня
Наступник: Крешимир III
 
Народження: невідомо
Смерть: 1020(1020)
Рід: Трпимировичі
Батько: Степан Држислав

Гойслав, Гоїслав — хорватський король з династії Трпимировичів, молодший син короля Степана Држислава, який розділяв владу в 1000—1020 роках з братом Крешимиром.

Змова[ред. | ред. код]

Після смерті Степана Држислава в 997 році почалася міжусобиця, Крешимир і Гоїслав змовились проти старшого брата Светослава Суроня, що зійшов на трон. Вони звернулися до болгарського правителю Самуїла з проханням про допомогу. Самуїл вважав звернення братів зручним приводом для вторгнення до Хорватії і в 998 році почав війну.

Військові дії були успішними для болгар, Самуїл зайняв і розорив всю Південну Далмацію аж до Задара, включаючи великі портові міста Трогір і Спліт, після чого повернувся через Боснію до Болгарії. Завойовану територію він передав під владу Крешимиру і Гоїславу. У 1000 році, використовуючи болгарську допомогу, брати скинули Светослава і стали співправителями країни.

Повалений король втік до Венеції, яка вступила в конфлікт на його боці. Венеціанський дож П'єтро II Орсеоло в тому самі 1000 році почав компанію в Далмації проти Крешимира і Гоїслава. Венеціанські війська взяли Задар, потім Трогір і Спліт, і, зрештою, острови Корчула і Ластово; а також хорватську столицю — Біоград-на-Мору.

Светославу це не надто допомогло, повернути корону він не зміг, а після зміни влади у Венеції був змушений тікати з родиною до Угорщини, де незабаром і помер.

Подальше правління[ред. | ред. код]

Подальше правління Крешимира і Гоїслава проходило під знаком конфлікту з Венецією в безуспішних спробах повернути Хорватії захоплене венеціанцями далматинське узбережжя. Мир з Венецією був укладений за посередництва візантійського імператора Василя II. Далматинські міста перейшли під формальний контроль Візантії, Крешимир і Гоїслав, як васали Візантії, стали їх управителями де-юре. На ділі постійна боротьба різних сил навколо важливих далматинських торгових міст, в першу чергу Задара, Трогіра і Спліта, призвела до формування в цих містах власної правлячої аристократії і їх де-факто незалежності.

У 1020 Гоїслав був убитий Крешимиром за невідомих обставин. Це викликало загальне невдоволення в країні і втручання папського престолу, що позбавив братовбивцю титулу короля. Тільки після того, як Крешимир поклявся у своїй невинності, титул йому був повернутий, проте його влада була істотно підірвана.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]