Голландська Ост-Індійська компанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Dutch East India Company / United East India Company
Тип Публічна компанія
Доля Припинила існування
Попередник(и) Voorcompagnie[nl]
Заснування 20 березня 1602[1]
Засновник(и) Йохан ван Олденбарневелт
Закриття (ліквідація) 31 грудня 1799
Причина закриття Припинила існування
Штаб-квартира Амстердам, Республіка Об'єднаних провінцій
Голландська Ост-Індія
Територія діяльності Європа-Азія
Галузь Торгівля, виробництво
Продукція Спеції, шовк, порцеляна, метали, худоба, чай, зернові (рис, соя), цукрова тростина, суднобудування
Прапор Голландської Ост-Індійської компанії

Голландська Ост-Індійська компанія (нід. Vereenigde Oostindische Compagnie, VOC)— голландська приватна компанія з торгівлі з країнами Ост-Індії та Китаєм, яка існувала в 1602-1800.

Історія[ред.ред. код]

На початку XVII ст. голландці захоплюють деякі іспанські і португальські колонії і створюють свою колоніальну імперію. Експлуатацією колоній займалася Ост-Індійська компанія, організована на акціонерних засадах. Ця компанія стала «державою в державі»: мала свої війська, чеканила монету, укладала договори з іншими державами. Головними колоніями цієї компанії стали Зондські острови (нинішня Індонезія), а в навколишніх морях, в Індії, Індокитаї і Японії вона мала опорні бази.

У 1596 на Яву висадилась перша голландська експедиція, а через чотири роки голландці уклали перший договір з правителем острова Амбон про будівництво там факторії і закупівлі прянощів.

У 1609 голландцям вдалося витіснити своїх португальських та іспанських конкурентів з Молукки. У 1619 вони захопили на Яві Джакарту (Батавію), пізніше перетворивши її в головний адміністративний центр своїх колоніальних володінь в Індонезії.

У 1619 голландський флот здобув ряд перемог над англійським флотом в Сіамській і Зондській протоках, а в 1620-і витіснив їх і з Молукки. Після цього британці зосередили свою головну увагу на Індії.

На островах компанія створювала плантації прянощів: перцю, кориці, гвоздики, мускатного горіха. На плантаціях застосовувалася праця рабів, що, втім, у той час було явищем звичайним. Для того щоб поповнити склад рабів на плантаціях острова Ява, компанія захоплювала дітей на острові Целебес. Викрадені утримувались до визначеного віку в таємних «розплідниках», а потім відправлялися на плантації.

На початку XVII ст. голландці запропонували місцевим правителям продавати їм прянощі за вищими цінами, ніж португальцям чи іспанцям. Потім вони, навпаки, прагнули зробити ці ціни максимально низькими. Зв'язки між островами могли підтримуватися лише голландськими суднами або суднами, які мали спеціальний дозвіл від них. На Молукки могли приїжджати лише голландці.

Корабель Амстердам Голландської Ост-Індійської компанії, сучасна реконструкція

Щоб підтримувати на високому рівні ціни на прянощі, голландці безжалісно знищували частину масивів цих рослин і залишали тільки таку частину, що забезпечувала максимальний прибуток. Мало того, частина прянощів, уже доставлених в Амстердам, спалювалася відразу в порту, щоб не допустити падіння цін.

Прянощі продавалися в Європі у 8-10 разів дорожче, ніж обходилися компанії, але доходи акціонерів були не настільки великі, як можна було очікувати: у колоніях приходилося утримувати цілу армію і величезний штат чиновників. Середній дивіденд на акції становив близько 20% річних.

Базою компанії було місто Горн.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. The Dutch East India Company (VOC). Canon van Nederland. Процитовано 19 March 2011.