Голліґер Гайнц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Голліґер Гайнц

Гайнц Го́лліґер (нім. Heinz Holliger; *21 травня 1939, Лангенталь) — гобоїст, диригент, швейцарський композитор.

Визначний сучасний гобоїст і композитор, виконавець широкого діапазону творів від італійського бароко до сучасного авангарду. Доконало володіє гобоєм, зокрема, сучасними нетрадиційними засобами звуковидобування, має необмежені віртуозні можливості. Твори для нього писали Л.Беріо, Э.Картер, Д.Ліґеті, В.Лютославський, Х.-В.Хенце, К.Штокгаузен, К.Пендерецький, Ісан Юн, Альфред Шнітке, Эдісон Денісов. Був одним з перших виконавців твору українського композитора Леоніда Грабовського "Мікроструктури".

Голліґер ріс в Берні, в Швейцарії. В 10-літньому віці добре оволодів фортепіано і гру на гобої. Навчався в консерваторіях Берна, Базеля, Парижа композиції і виконавству. Серед його викладачів — Шандор Верес і П‘єр Булез. Після праці в Базельскому симфонічному оркестрі як першого гобоїста, він розпочав свою сольну кар'єру. В останнє десятиліття він грає більше ніж 100 концертів за сезон!Як гобоїст отримав першу премію на Міжнародному конкурсі в Женеві (1959), Мюнхені (1961), та багато інших.

Голліґер-композитор тяжіє до музичного авангарду. Автор творів на тексти Мехтільди Магдебургської, Гельдерліна (вокальний цикл «Die Jahreszeiten», 1978, та інш.), Тракля, Р.Вальзера (вокальний цикл «Beiseit», 1991, опера «Schneewittchen», 1998), Н.Закс, П.Целана, А. К. Гвердера, Унгаретті, Беккета (опери «Come and Go», 1977, «What Where», 1988)- давніх японських поетів.

Протягом багатьох років брав участь у роботі журі міжнародних конкурсів виконавців на духових інструментах.

В 1991 Голлігеру була присуджена престижна світова музична нагорода — Премія Эрнста Сіменса, в 1995 — премія Венеціанської Біеннале за «Цикл Скарданеллі», в 2002 — премія Греммі як найкращому продюсеру року (класична музика). В програмі концертів міжнародного фестивалю «Празька весна » в Празькому концертному залі ім. А.Дворжака Рудольфін 1 червня 2007 р. відбувся концерт під керівництвом видатногоного гобоїста і диригента Гайнца Голліґера з швейцарским камернийм оркестром міста Берна. В програмі прозвучали твори Й. С. Баха, Сандора Вересса,Бели Бартока. Гайнц Голліґер був задіяний в концерті як музикант і диригент.

Гайнц Голліґер — гобой

Фрідріх Гебарт — скрипка

Й. С. Бах: — подвійний концерт d mol для скрипки, гобоя і струнних BWV 1060

Сандор Вересс: — Концертна пассакалія для гобоя і струнних

Бела Барток: — Дивертисмент


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.