Голліґер Гайнц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Голліґер Гайнц

Гайнц Го́лліґер (нім. Heinz Holliger; *21 травня 1939, Лангенталь) — гобоїст, диригент, швейцарський композитор.

Визначний сучасний гобоїст і композитор, виконавець широкого діапазону творів від італійського бароко до сучасного авангарду. Доконало володіє гобоєм, зокрема, сучасними нетрадиційними засобами звуковидобування, має необмежені віртуозні можливості. Твори для нього писали Л.Беріо, Э.Картер, Д.Ліґеті, В.Лютославський, Х.-В.Хенце, К.Штокгаузен, К.Пендерецький, Ісан Юн, Альфред Шнітке, Эдісон Денісов. Був одним з перших виконавців твору українського композитора Леоніда Грабовського "Мікроструктури".

Голліґер ріс в Берні, в Швейцарії. В 10-літньому віці добре оволодів фортепіано і гру на гобої. Навчався в консерваторіях Берна, Базеля, Парижа композиції і виконавству. Серед його викладачів — Шандор Верес і П‘єр Булез. Після праці в Базельскому симфонічному оркестрі як першого гобоїста, він розпочав свою сольну кар'єру. В останнє десятиліття він грає більше ніж 100 концертів за сезон! Як гобоїст отримав першу премію на Міжнародному конкурсі в Женеві (1959), Мюнхені (1961), та багато інших.

Голліґер-композитор тяжіє до музичного авангарду. Автор творів на тексти Мехтільди Магдебургської, Гельдерліна (вокальний цикл «Die Jahreszeiten», 1978, та інш.), Тракля, Р.Вальзера (вокальний цикл «Beiseit», 1991, опера «Schneewittchen», 1998), Н.Закс, П.Целана, А. К. Гвердера, Унгаретті, Беккета (опери «Come and Go», 1977, «What Where», 1988)- давніх японських поетів.

Протягом багатьох років брав участь у роботі журі міжнародних конкурсів виконавців на духових інструментах.

Визнання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Heinz Holliger: Komponist, Oboist, Dirigent/ Hrsg. von Annette Landau. Gümligen: Zytglogge-Verlag, 1996.
  • Heinz Holliger : entretiens, textes, écrits sur son oeuvre/ Ed. par Philippe Albèra a.o. Genève: Contrechamps, 1996.
  • Ericson K. Heinz Holliger — Spurensuche eines Grenzgängers. Bern a.o.: Lang, 2004.

Посилання[ред.ред. код]