Голова Президії Верховної Ради СРСР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Голова Президії Верховної Ради СРСР
Flag of the Soviet Union.svg
Тип член Президії Верховної Ради СРСРd і голова держави
Місце Кремль, Москва, СРСР
Призначає Верховна рада СРСР
Попередник Голова ВЦВК
Створення 17 січня 1938
Перший на посаді Михайло Калінін
Останній на посаді Михайло Горбачов
Скасовано 25 травня 1989
Наступництво Президент СРСР

Голова Президії Верховної Ради СРСР - вища державна посада в СРСР з 1936 по 1989. Голова Президії обирався на спільному засіданні палат Верховної Ради СРСР.

Опис[ред. | ред. код]

Посада введена Конституцією СРСР 1936, вона стала наступницею посади Голови Президії ЦВК СРСР. Нерідко і на Заході, і в СРСР Голова Президії називався «главою Радянської держави» (а за кордоном часто і «Президентом»), хоча офіційно колегіальним главою держави вважалася уся Президія Верховної Ради, яка видавала Укази (підписуються Головою та секретарем Президії) за основними питань державного устрою СРСР, а також про заміщення державних посад, нагородженим орденами і медалями тощо. Голова президії вручав вищі державні нагороди, приймав вірчі грамоти тощо. Він також очолював комісію з помилувань.

Фактично ні Президія, ані його Голова не мали тієї влади, яка була у Генерального (Першого) секретаря ЦК КПРС і навіть Голови РНК (СМ) СРСР. Особливо сильно це виявлялося за Сталіна, коли ні Калініна, ні Шверника не можна було відносити до фігур, що скільки-небудь впливають на реальну політику. Суміщення посад Генсека і Голови Президії Верховної Ради спостерігалося в 1977-1985 і 1988-1989. Таким чином, вища державна і партійна посади були суміщені.

Посада Голови Президії Верховної Ради СРСР була скасована змінами та доповненнями Конституції СРСР від 1 грудня 1988: замість неї засновано посаду Голови Верховної Ради СРСР з аналогічними повноваженнями, а після створення посади Президента СРСР за Головою Верховної Ради СРСР залишилися ведення спільних засідань палат і деякі функції дубльовані з функціями Президента СРСР. Посада Голови Президії Верховної Ради була скасована в усіх державах - колишніх членах Союзу РСР і їх автономних державах. Натомість була утворена посада "Голова Верховної Ради СРСР".

Голови[ред. | ред. код]

Голови Президії Верховної Ради СРСР: