Головна в'язь

Головна в'язь, також відома як пов'язка на голову, — це жіноча тканинна хустка, яку зазвичай носять у багатьох частинах Західної та Південної Африки. Головна в'язь використовується як декоративний головний убір або модний аксесуар або для функціональності в різних ситуаціях. Її використання або значення може відрізнятися залежно від країни та/або релігії тих, хто його носить.[джерело?][потрібне цитування] Серед єврейських жінок біблійне джерело для покриття волосся походить із Тори в книзі Бамідбара Парша Нассо, де міститься джерело про обов'язок заміжньої жінки покривати волосся. Іша сотах — це жінка, чоловік якої підозрює її в аморальних вчинках. Тора наказує Кохейну вжити різноманітних заходів, щоб продемонструвати, що сотах відхилилася від скромного та відданого шляху більшості заміжніх єврейських жінок (Раші 5:15-27). Серед процедур пасук чітко вказує: «ufora es rosh haisha…» і він має відкрити волосся на голові жінки (5:18). Можна лише розкрити те, що було раніше висвітлено; у цьому випадку Тора має на увазі волосся заміжньої жінки.[1] Серед християнських жінок у деяких частинах світу, наприклад в Африці та Карибському басейні, в'язь носять як головний убір згідно з [[|1 Corinthians]] 11:4-13NRSV.[2]
Існують різні традиційні назви головних краваток у різних країнах, зокрема: мусор (Сенегал), ґеле (Нігерія), дуку (Малаві, Гана), дхуку (Зімбабве), тукві (Ботсвана), док (Південна Африка, Намібія)[3] і тіньйон (Сполучені Штати)[4] Єврейські жінки називають свої головні краватки тичелем або мітпачат.
У Нігерії ґеле — це нігерійський йоруба стиль головних уборів, які є складними. Хоча ґеле можна носити для повсякденних справ, більш складні церемоніальні носять на весіллях, особливих подіях, церкві та інших релігійних заходах.[5] Вони є унікальними для культури йоруба.[6] Існують різні типи ґеле, деякі більш розкльошені, а інші схожі на віяло. Ґеле пов'язують навколо голови з різних тканин. Зазвичай вони виготовляються з матеріалу, який міцніший за звичайну тканину.[7] Asooke, Damask, Sego, Brocade, Jawu, Seghosen — це матеріали, які зазвичай використовуються для ґеле, хоча можна використовувати Adire.
Останнім доступним винаходом є варіант Autogele, який виготовляється заздалегідь і носиться як капелюх. При носінні, особливо на складних подіях, ґеле зазвичай покриває все волосся жінки, а також її вуха. Відкрито лише її обличчя та сережки в нижній частині мочок вух. Ґеле супроводжується традиційним місцевим одягом, який може мати або не мати той самий візерунок, що й сам головний убір.[8]

У Гані можливість носити дуку зазвичай припадає на релігійний день у п'ятницю, суботу чи неділю. Це залежить від того, чи є власники мусульманами, адвентистами сьомого дня чи християнами, які відвідують неділю.
Сенегальські жінки прикривали волосся та вуха під час повсякденних справ чи особливих подій, таких як хрещення чи весільні церемонії, або під час молитов кольоровими головними уборами під назвою мусор. Головні в'язі виготовлялися з різних тканин з різними візерунками і могли бути стилізовані різними способами від найпростіших до найскладніших.
У Південній Африці та Намібії слово африкаанс doek (що означає «тканина») використовується для традиційного головного убору, який використовується серед більшості літніх місцевих жінок у сільській місцевості. Малавійські головні в'язі зазвичай маленькі та консервативні порівняно з нігерійським стилем. Жінки носять дуку на особливих подіях, таких як похорони. Міські жінки з заплетеним волоссям також носять дуку, коли відвідують сільські райони, з культурної поваги. Крім того, жінки можуть носити дуку під час сну, щоб захистити волосся.[9]
Під час церковних служб у Південній Африці жінки можуть носити білий «дукус», щоб покрити голову. У Міжнародних п'ятдесятницьких церквах у Південній Африці заміжні жінки носять білий «дукус».[джерело?][потрібна цитата]
Жінки сошангане в Зімбабве та Південній Африці носять «дукус» як модний аксесуар.[10][11] На інших світських зборах у Зімбабве жінки можуть носити дхуку.[11]
За словами професора Хлоніфи Мокоени з Інституту соціальних та економічних досліджень Вітватерсранда[12], історично док або хустку нав'язували темношкірим жінкам у багатьох колоніях конвенцією чи законом як спосіб контролювати чуттєвість та екзотику, які «бентежили» білих чоловіків.[13] У 2016 році відродилося носіння доків через рух #FeesMustFall серед студентів у Південній Африці.[14][15]
- ↑ Reiss, Breindy (28 червня 2012). The Torah Source For Covering One's Hair (амер.). Процитовано 19 березня 2021.
- ↑ Lum, Kenneth Anthony (18 січня 2000). Praising His Name In The Dance: Spirit Possession in the Spiritual Baptist Faith and Orisha Work in Trinidad, West Indies (English) . Routledge. с. 224. ISBN 978-1-136-76630-5.
- ↑ Ogan, Amma (18 вересня 2016). Lupita Nyong'o, Who Designed Your Nigerian-Style Head Tie?. NPR.org (англ.). Процитовано 24 травня 2020.
- ↑ Tignon Laws: Policing Black Women's Hair in the 18th Century. amplifyafrica.org (англ.). Архів оригіналу за 4 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
- ↑ David (19 грудня 2016). Yoruba Head Wrap (Gele). IleOduduwa.com the Source (амер.). Процитовано 30 травня 2024.
- ↑ Ubby, Ify (7 листопада 2023). Fashion designer Ify Ubby speaks on the Gele's history and its evolving significance. Vogue Singapore (амер.). Процитовано 30 травня 2024.
- ↑ Evolution of 'gele' as female fashion, from Nigeria to African diaspora stage (брит.). Процитовано 30 травня 2024.
- ↑ HQ, CIAFE (16 грудня 2022). The Gele - Explainer. CIAFE (англ.). Процитовано 30 травня 2024.
- ↑ African Head Gear and African Identity. Global Black History (амер.). 13 червня 2016. Архів оригіналу за 7 березня 2020. Процитовано 24 травня 2020.
- ↑ "Shangaan Woman". Evan Church. Архів оригіналу за 10 липня 2011. Процитовано 8 жовтня 2013.
- ↑ а б D., Cannon (19 квітня 2000). Culture of Zimbabwe. Winthrop, Iowa: East Buchanan Community School District. Архів оригіналу за 16 липня 2004. Процитовано 8 жовтня 2013.
- ↑ Hlonipha Mokoena. WiSER. Wits Institute for Social & Economic Research, University of Witwatersrand. Архів оригіналу за 12 жовтня 2017. Процитовано 11 жовтня 2017.
- ↑ Khoabane, Rea (31 січня 2016). Doeks: mark of a good woman – or a bad hair day?. Sunday Times. TimesLIVE. Архів оригіналу (PDF) за 14 лютого 2017.
- ↑ Khoabane, Rea (2 червня 2016). The doek - more than just a fashion statement. Sowetan LIVE. Tiso Blackstar Group. Архів оригіналу за 12 жовтня 2017. Процитовано 14 лютого 2017.
- ↑ Pumza Fihlani (11 червня 2016). How South African women are reclaiming the headscarf. BBC News. Johannesburg.
- How to tie or wear your African head-gear (gele). Africastyles. 2014.
- Thony Anyiam (2013). How to tie headwrap and wrapper. Anyiams Creations International.
- Career Wear: Abada ca-1016. Africastyles. Процитовано 11 жовтня 2017.
- Elegant Evening Wear: Mali High Klass ee-1370. Africastyles. Процитовано 11 жовтня 2017.
- Dozie Okpalaobieri (6 березня 2006). In pictures: Nigerian Igbo wedding. BBC News.
- Why I love Africa: BBC listeners and readers share their personal experiences of the African continent. BBC News. 1 грудня 2005.