Головна палата мір і ваги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Головна палата мір і ваги — метрологічна установа Російській імперії створена в 1893 за проектом Д. І. Менделєєва, який очолював її майже 14 років (1893–1907).

На Головна палата мір і ваги було покладено збереження еталонів, прийнятих в Росії мір і ваги, виготовлення копій з них, перевірку доставлених у палату копій з еталонів мір, ваги і вимірювальних приладів, складання порівняльних таблиць російських й іноземних мір, вирішення метрологічних питань.

Завдяки діяльності Головної палати, під час керівництва нею Д. І. Менделєєва, було виконано ряд робіт, які дозволили досягти максимально можливої точності та єдності вимірювань й обробки їх результатів. Важливим досягненням стало значне розширення та покращення контролю манометрів, водомірів, газомірів, електричних лічильників і т. д.

У 1894 був виготовлений унікальний еталон міри довжини, що мав вигляд тригранної призми з ребром, рівним півсажені. На одній з граней було нанесено аршин (0,7112 м), на другій — ярд (0,914 м), а на третій — метр з відповідними поділками. Цей еталон, створений за ініціативою Д. І. Менделєєва, зіграв виняткову роль у процесі переходу на метричну систему мір.

Джерела[ред. | ред. код]