Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Головна стаття)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

четвер, 13 червня 2024 року

1 327 691 стаття українською

176 521 зареєстрований дописувач

3230 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Сер Роджер Александер Дікінс (англ. Roger Alexander Deakins; нар. 24 травня 1949, Торкі) — англійський кінооператор. За визначенням критика провідного часопису Sight & Sound Джошуа Роткопфа — «один із найвеличніших художників світла та тіні в історії кіно». Двічі лауреат премії «Оскар», п'ятиразовий лауреат премії БАФТА.

Серед операторських робіт Роджера Дікінса — мультижанрові кінофільми «1984», «Сід і Ненсі», «Бартон Фінк», «Втеча з Шоушенка», «Фарґо», «Великий Лебовські», «Ігри розуму», «Старим тут не місце», «007: Координати „Скайфолл“», «Полонянки», «Сікаріо», «Той, хто біжить по лезу 2049», «1917» тощо. Виступає візуальним консультантом мультиплікаційних фільмів — зокрема «ВОЛЛ-І», «Ранго», трилогії «Як приборкати дракона».

Птолемей Керавн
Птолемей Керавн

Птолемей Керавн (дав.-гр. Πτολεμαῖος Κεραυνός; близько 319—279 рр. до н. е.) — басилевс Македонії у 281—279 роках до н. е., син єгипетського правителя Птолемея I Сотера. Прізвисько Керавн («Блискавка») отримав за готовність до несподіваних і сміливих вчинків. Як старший син він повинен був успадкувати від батька владу над Єгиптом, але той передав владу іншому синові — Птолемею II Філадельфу (285 рік до н. е.). Тоді Керавн відправився до басилевса Фракії і Македонії Лісімаха. Коли останній стратив свого сина, зятя Керавна, Птолемей втік до іншого діадоха Селевка I і допоміг йому перемогти Лісімаха і завоювати його державу. На початку 281 року до н. Керавн убив Селевка, заручився підтримкою його армії та жителів Кассандрії і став новим басилевсом Македонії. Він уклав союз з Єгиптом і Епіром, розбив ще одного претендента на владу Антигона Гоната. Однак у 279 році до н. е. у Македонію вторглися галати, і Птолемей загинув у битві з ними.

Вибране зображення

Південний край Гранд-Каньйону на заході сонця, Аризона, США.

Вибраний список

Об'єкт HH 46/47
Об'єкт HH 46/47

Список міжзоряних і навколозоряних молекул включає молекули, виявлені в міжзоряному середовищі або навколозоряних оболонках. Молекули згруповано за кількістю атомів у їхньому складі. Для кожної виявленої сполуки зазначено її хімічну формулу, а також формули всіх виявлених іонів.

13 червня в історії

Трамвай у Реп'яховому яру в Києві (1911)
Трамвай у Реп'яховому яру в Києві (1911)
Космічний апарат Pioneer 10 та 11
Космічний апарат Pioneer 10 та 11

Народилися

Джеймс Клерк Максвелл у молодості
Джеймс Клерк Максвелл у молодості

Померли

Портрет Миколи Миколайовича Ґе, 1890
Портрет Миколи Миколайовича Ґе, 1890
Плавуча дослідницька платформа
Плавуча дослідницька платформа

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа