Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Головна стаття)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 22 вересня 2023 року

1 288 205 статей українською

166 142 зареєстровані дописувачі

3522 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Франческа Нері
Франческа Нері

Франче́ска Не́рі (італ. Francesca Neri; 10 лютого 1964(19640210), Тренто, Італія) — італійська кіноакторка. Здобула популярність після головної ролі в іспанському фільмі «Віки Лулу» і впродовж 1990 — 2000-х років часто грала в італійських, іспанських та американських стрічках, зокрема виконала головні ролі у фільмах: «Стріляй!»[es] з Антоніо Бандерасом, «Жива плоть» Педро Альмодовара з Хав'єром Бардемом і «Відшкодування збитків» з Арнольдом Шварценеґґером, а також другорядну роль у «Ганнібалі» 2001 року. На рахунку акторки близько 40 ролей у кіно та на телебаченні. Після зйомок фільму «Пристрасть до краси»[it] 2016 року була змушена перервати кар'єру через проблеми зі здоров'ям.

Вибраний список

Казахстан
Казахстан

У списку наведено всі види плазунів, які трапляються на території Казахстану, а також ті, дані про яких сумнівні, та ті, які потенційно можуть бути новими видами для цієї країни. Основою списку стали дві статті від казахської герпетологині Тетяни Дуйсебаєвої (Інститут зоології Республіки Казахстан): список усіх локальних плазунів, виданий 2010 року, та оновлення щодо ящірок з 2018 року. Деякі плазуни, однак, не перелічені нижче через нові дані щодо таксономії (наприклад, Eryx tataricus, удавчик східний, відповідно до сучасних поглядів, є всього лише синонімом до Eryx miliaris. Термінологія та таксономія, де це можливо, наведена відповідно до списку плазунів Європи від Європейської герпетологічної спілки (лат. Societas Europaea Herpetologica), або просто SEH, в інших випадках використовуються інші джерела (База даних рептилій (англ. Reptiles Database), сайт Міжнародного союзу охорони природи, оглядові статті). Загалом герпетофауна Казахстану складає щонайменше 50 видів (17 видів змій, 31 вид ящірок, 2 види черепах), 28 родів, 13 родин та 2 ряди плазунів. Однак їхня кількість може різнитися через різні погляди дослідників на таксономію. Так, вище вже була описана ситуація з Eryx tataricus. Складною є ситуація з Vipera altaica — видом гадюки, описаним 2010 року. Великий аналіз морфології та генетики євразійських гадюк з 2020 року виявив, що видовий статус V. altaica є неоднозначний і найкраще її розглядати в рамці видового комплексу Vipera renardi тому в цьому списку вона не наведена як окремий вид. Надскладною є ситуація з видовим комплексом Phrynocephalus guttatus: Reptile Dabase, наприклад, подає Phrynocephalus alpherakii та Phrynocephalus kuschakewitschi як підвиди Ph. guttatus. Втім, одразу низка молекулярних та морфологічних досліджень з 20-х років XXI століття надають цим ящірками видового статусу.

Поточні події

Російсько-українська війна (вересень); див. також: Допомога під час війни • Нігерська криза • ЧС з важкої атлетики
Евіка Сіліня

22 вересня в історії

Ф. Карпентер. «Перше читання Прокламації про звільнення президентом Лінкольном» (1864)
Ф. Карпентер. «Перше читання Прокламації про звільнення президентом Лінкольном» (1864)
Парад у Бересті 22 вересня 1939. На трибуні — німецький генерал Гайнц Гудеріан і радянський комбриг Семен Кривошеїн
Парад у Бересті 22 вересня 1939. На трибуні — німецький генерал Гайнц Гудеріан і радянський комбриг Семен Кривошеїн

Народилися

Фотографія Майкла Фарадея (близько 1860)
Фотографія Майкла Фарадея (близько 1860)
Олександр Потебня (до 1892)
Олександр Потебня (до 1892)

Померли

Микола Мурашко (не пізніше 1907)
Микола Мурашко (не пізніше 1907)
Ікона на рибі
Ікона на рибі
Фото раба Цезаря, 1851
Фото раба Цезаря, 1851

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа