Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим
(ГУ СБУ в АРК)
Security Service of Ukraine Emblem.svg
 
Загальна інформація:
Тип: територіальний орган спецслужби
Юрисдикція: Автономна Республіка Крим
Структура:
Керівна організація: Служба безпеки України
Адреса штаб-квартири: м. Сімферополь, м. Херсон

Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим — державний правоохоронних орган спеціального призначення, який відповідно до Конституції та законів України здійснює розвідувальну, контррозвідувальну, боротьба з корупцією і організованою злочинною діяльністю в Автономній Республіці Крим.[1]

Автономна Республіка Крим
Атономна Республіка Крим

Стаття з серії:
Політика та уряд АРКІнші країни

Зміст

Реорганізації служби[ред. | ред. код]

 • 9 грудня 1920 року — утворена Кримська обласна надзвичайна комісія;
 • лютий 1922 року — Кримський обласний відділ ДПУ;
 • листопад 1923 року — перетворено в ОДПУ;
 • 10 липня 1934 року — скасовано;
 • 26 лютого 1941 року — утворено управління Наркомату державної безпеки Кримської АРСР;
 • 20 липня 1941 року — скасовано;
 • 14 квітня 1943 року — знову утворений;
 • 15 березня 1953 року — скасовано;
 • 13 березня 1954 року — утворено управління Комітету державної безпеки по Кримській області;
 • січень 1992 року — Служба безпеки Республіки Крим;
 • 18 травня 1994 року — Указом Президента України перетворено в Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим.

Останньому кроку передувало певне протистояння весною 1994 року.

Як згадвав генерал СБУ В. Маликов:

"Березневого вечора 1994 року до Служби безпеки України зателефонував начальник Управління СБ України в Криму І. Коломицев. Він доповів, що годину тому до Управління прибув нещодавно обраний президент Автономної Республіки Крим Ю. Мєшков у супроводі групи озброєних автоматами працівників міліції. Він запропонував зібрати членів ради Управління і в їхній присутності підписав указ про звільнення Коломицева з посади начальника. На цей пост Ю. Мєшков призначив генерал-майора запасу Радянської Армії В. Лєпіхова, колишнього начальника штабу 32-го армійського корпусу, дислокованого в Криму. Начальник штабу свого часу відмовився скласти присягу на вірність українському народові. Власне рішення Ю. Мєшков мотивував "зміною політичного становища в Криму". В Сімферополі картина була такою: у кабінеті начальника органу СБ України сиділи… два керівники. "Новопризначений" не залишав приміщення навіть уночі. Законний - теж на робочому місці (з ним був постійний зв'язок, він виконував інструкції та вказівки керівництва СБ України). Про становище в колективі й організацію оперативно-службової діяльності годі казати... Зустрітися з представниками СБ України Ю. Мєшков відмовився. Почали з "низів". Ставленик лідера АРК двозначність свого становища розумів, проте "як людина військова" виконував вказівки тільки "свого президента". Нехитрою, але продуманою і... делікатною комбінацією вдалося вивести В. Лєпіхова за межі службового приміщення й відвезти до будинку Верховної Ради Автономної Республіки Крим, де містився штаб Ю. Мєшкова."

Однак уже у 2014 р. становище було набагато складнiшим, нiж у 1994 р., тому що протистояння супроводжувалося масовим дезертирством у лавах кримського главку СБУ.

Однокурсник головного кримського сепаратиста С. Аксьонова - полковник Абсалямов Олег Галінжанович (народився 27 серпня 1971 року, прописаний у м. Iвано-Франкiвськ), останній начальник Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим з 7 березня по 15 квітня 2014 року, припинив контакти з СБУ й лишився жити з родиною у м. Симферополь, де вiн мав другу квартиру, так само вчинив генерал-майор Сальва Михайло Антонович (народився 17 лютого 1956 р.), останній начальник управління Служби безпеки України у м. Севастополі з 5 березня по З квітня 2014 року, який також припинив контакти з СБУ та лишився жити з родиною у м. Севастополь.

Під час подій весни 2014 року майже весь командний склад Головного управління СБУ в Криму перейшов на бік РФ. Порушили вірність присязі народу України майже всі високопоставлені співробітники управлінь СБУ в Криму та Севастополі, які мали звання генералів і полковників.

Винятком стали лише окремі представники керівництва: зокрема, заступники начальника ГУСБУ в Криму Микола Гошовський та Володимир Лесюк, екс-начальник Антитерористичного центру ГУСБУ в Криму Сергій Сігарьов, начальник Судацького відділу ГУСБУ Вiктор Пурис, екс-начальник Ялтинського відділу ГУСБУ Вадим Запорожець, екс-начальник Феодосійського відділу ГУСБУ Анатолій Грицай, начальник Головного відділу контррозвідувального захисту економіки держави ГУСБУ Олександр Обертинський, та ряд iнших. Всі вони переїхали з Криму, де у них були постійні місця проживання, в материкову частину України. Це було зроблено на виконання виданого Головою Служби безпеки України Валентином Наливайченком розпорядження N 44 від 24 березня 2014 року "Щодо військовослужбовців Служби безпеки України, які проходять військову службу в органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України, що дислоковані в Автономній Республіці Крим". Військовослужбовцями Служби безпеки України, які проходять військову службу в органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України, що дислоковані в Автономній Республіці Крим, відповідно до вимог вказаного розпорядження було наказано прибути для подальшого проходження військової служби до Центрального управління Служби безпеки України (м. Київ, вул. Володимирська, 33).

В секретних умовах залишив Крим полковник Ковальчук Вадим Петрович, до 2014 року - начальник Управління військової контррозвідки (УВКР) Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі (з дислокацією в м. Севастополь), якому весною 2014 року вдалося евакуювати частину документації та частину особового складу УВКР з Кримського півострова у Київ (у 2015 р. Ковальчука призначено заступником начальника Закарпатського УСБУ). Також з великим ризиком для життя залишив Крим начальник слідчого відділу Управління Служби безпеки України у м. Севастополі полковник Городничий Вiктор Петрович. Його було звiльнено з посади 18 квiтня 2014 року, формально - начебто за станом здоров'я, але згодом Городничий наполягав на тому, що керівництво СБУ звiльнило його незаконно. Почався затяжний судовий процес, за результатами якого 15 жовтня 2014 року окружний адміністративний суд міста Києва постановив у задоволені позову до СБУ Городничому Віктору Петровичу відмовити повністю. [2].

З того часу нове керівництво структур СБУ в Криму не призначалося до 2016 р.

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Закритим указом президента Порошенка на початку червня 2016 року Головне управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та Севастополі відновило свою роботу, з дислокацією в м. Херсон. Його очолив полковник Доценко Даниїл Ігорович, до того - начальник одного з управлінь Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України. "У зв'язку з діяльністю цього управління посилиться українська присутність в Криму і мінімізуються спроби експортувати "російську весну" з території тимчасово окупованого півострова", - сказав під час візиту з нагоди переведення в новий будинок у м. Херсон новоствореного управління 9 червня 2016 року голова СБУ України Василь Грицак. За деякими даними, полковника Доценка на нову посаду рекомендував Грицаку начальник Департаменту захисту національної державності СБУ генерал Віктор Кононенко.

14 лютого 2017 року Данило Доценко переведений на посаду начальника Управління Служби безпеки України в Херсонській області. Наступним начальником Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та Севастополі (з дислокацією в м. Херсон) короткий час, з лютого по травень 2017 року на правах виконуючого обов'язки був полковник Левчук Віктор Анатолійович (народився 20 січня 1972 року, прописаний у м. Чернівці, до того - начальник відділу захисту національної державності Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області, ще у 2016 р. був призначений першим заступником начальника управління, але вже влiтку 2017 року переведений на посаду заступника начальника Департаменту захисту національної державності центрального апарату СБУ).

Згодом, на початку травня 2017 року (за іншими даними - 26 квітня 2017 року) новим начальником Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та Севастополі (з дислокацією в м. Херсон) був призначений Шмітько Олександр Григорович, який одночасно закритим указом президента Порошенка був підвищений по званню з генерал-майора до генерал-лейтенанта. [3].

За словами першого заступником начальника управління у 2016-2017 рр. Віктора Левчука: «Головне Управління в АРК є структурним підрозділом СБУ і виконує ті самі функції, що і Служба безпеки загалом. Специфіка полягає в тому, що територія оперативного забезпечення зараз є окупованою РФ і доступу до цієї території правоохоронні органи України не мають. У зв’язку з цим, основні завдання які ми виконуємо пов’язані зі збором та правовою кваліфікацією інформації про злочинну діяльність людей на тимчасово окупованій території. Мається на увазі люди, які вчинили державну зраду, сприяли спробі переходу території під юрисдикцію РФ. Так само, спеціально впроваджена стаття 332-1, пов’язана з спеціальним порядком в’їзду на тимчасово окуповану територію», - говорить Віктор Левчук, перший заступник начальника ГУ СБУ в АР Крим. У нас зараз здійснюється досудове розслідування в понад 60 кримінальних провадженнях. Майже половина з них – стосовно епізодів порушень Правил в’їзду на територію Криму, передбачених ст.332-1 ККУ. Як з боку іноземних делегацій, так і з боку громадян України. Третина – злочини пов’язані зі статтею 110 - це порушення територіальної цілісності України. Решта стосується фактів державної зради, порушення конституційного ладу України".

З серпня 2017 року згаданий як перший заступник начальника Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим та Севастополі полковник Володимир Хмель. Також у 2017 р. згаданий у джерелах помічник начальника Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) з питань антитерористичної діяльності - капiтан Аббасов Руслан (Станiслав) Байрамович, 1989 року народження, уродженець м. Днiпродзержинськ.

Також заступниками начальника Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим з 2017 року згадуються Богуславець Євген Вiкторович (1973 року народження, уродженець м. Черкаси), та Чинчик Василь Сергiйович (1977 року народження, уродженець села Атаки Хотинського району в Чернівецькій області, до того був заступником начальника Волноваського відділу УСБУ).

В ГУСБУ було направлено багатьох представників західноукраїнських обласних управлінь СБУ. Зокрема, підполковник Понзюк Ігор Миколайович, 1983 року народження, уродженець села Клішківці, учасник АТО, який до 2016 р. працював у Чернівецькому УСБУ, був призначений на посаду заступника начальника Головного відділу захисту національної державності (ГВ ЗНД) ГУ СБУ в АРК. Ще одним заступником начальником ГВ ЗНД ГУ СБУ в АРК став Прокопало Антон Віталійович, 1984 року народження, уродженець м. Дніпропетровськ. Заступником начальника Першого відділу ГУ СБУ в АРК став Руснак Костянтин Валерійович, 1986 року народження, мешканець Чернівців.

Крім того, у кінці 2017 - на початку 2018 років також згаданий новий начальник слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в АР Крим (з дислокацією у м. Херсон) підполковник юстиції Карпичев Павло Вікторович, 1980 року народження, прописаний у м. Ужгород, який у 2016 р. згаданий у джерелах, як учасник АТО та працівник слідчого відділу Закарпатського управління СБУ.

Але вже станом на 18 травня 2018 року згаданий новий начальник слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в АР Крим (з дислокацією у м. Херсон) - Просняк Андрій Олександрович, 1987 року народження, уродженець м. Харків.

Заступником начальника Головного відділу по боротьбі з організованою злочинністю ГУ СБУ в Криму став підполковник Пономаренко Андрій Вікторович, 1976 року народження, уродженець Житомира, який до 2016 р. займав посаду начальника 3-го сектору Головного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УСБ України в Житомирській області.

Начальником відділу господарського забезпечення ГУ СБУ в Криму стала Шестерняк Рада Віталіївна, 1993 року народження, уродженка м. Берислав Херсонської обл., випускниця юридичного факультету Одеського університету 2018 року.

Начальником прес-підрозділу ГУ СБУ в Криму стала Фролова Вероніка Ігорівна, 1993 року народження, уродженка Одеси.

У 2018 р. у центрі скандалу опинився начальник сектору забезпечення спеціального оперативного обліку ГУСБУ підполковник Рожков Сергій Миколайович.

У 2017-2018 рр. ГУСБУ провело заходи щодо документування та подальшого викриття антидержавного напряму діяльності головного редактора "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського. Його справою керував начальник слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) полковник Просняк Андрій Олександрович - кандидат юридичних наук, автор статті "Особливості досудового розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території України (АР Крим та м. Севастополь)" (співавтор - Мигалатій Сергій Олександрович, місце публікації: Досудове розслідування: актуальні проблеми та шляхи їх вирішення: матеріали пост. діючого наук.-практ. семінару (м. Харків, 26 жовт. 2018 р.)/ Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого, Ін-т підготовки юрид. кадрів для СБУ. - Харків: Право, 2018. - Вип. 10. - С. 132-136).

5 травня 2018 року в офісі "РИА Новости Украина" в Києві відбулися обшуки, слідчі дії тривали також удома у Вишинського. У Службі безпеки України заявили, що разом із прокуратурою Автономної Республіки Крим розкрили діяльність мережі медіа-структур, підконтрольних РФ. Цього самого дня Вишинського затримали за підозрою в державній зраді. 17 травня суд заарештував його. Журналіст розповів, що в нього є два паспорти – український і російський. 1 червня на засіданні суду в Херсоні, який розглядав апеляцію на запобіжний захід, керівник "РИА Новости Украина" заявив про відмову від українського громадянства і попросив у президента РФ Володимира Путіна "правового захисту та вжиття заходів щодо звільнення". У Державній міграційній службі України повідомили, що Вишинський не може відмовитися від громадянства, тому що перебуває у статусі підозрюваного.

Слідком РФ на початку 2019 року відкрив кримінальну справу проти полковника ГУСБУ Просняка за справу Вишинського. У Слідчому комітеті Росії заявили, що встановили причетність начальника слідчого відділу Головного управління Служби безпеки України Андрія Просняка до перешкоджання законній професійній діяльності головного редактора "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського. Про це йдеться в заяві відомства, опублікованій 22 січня 2019 року. [4]

За припущеннями експертів, погрози з боку силових структур РФ було адресовано ще вісьмом членам слідчої групи, яка займалася справою Вишинського: слідчим слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) Кашинському Юрію Геннадійовичу, Фраціяну Олександру Васильовичу, Потапському Олексію Анатолійовичу, Головко Олександру Сергійовичу, Рябому Руслану Олександровичу, Чихуну Володимиру Ігоровичу, Владімірцеву Андрію Володимировичу та Мигалатію Сергію Олексндровичу, проти яких також, очевидно, було відкрито кримінальні справи.

Керівники Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим[ред. | ред. код]

Голови Кримської обласної надзвичайної комісії[ред. | ред. код]

Начальники Кримського обласного відділу Державнеого політичного управління[ред. | ред. код]

Начальники Державного політичного управління Кримської АРСР[ред. | ред. код]

Повноважні представники об'єднаного державного політичного управління Кримської АРСР[ред. | ред. код]

Народні комісари державної безпеки Кримської АРСР[ред. | ред. код]

Начальники Управління Наркомату державної безпеки Кримської області[ред. | ред. код]

Начальники Управління міністерства державної безпеки Кримської області[ред. | ред. код]

Начальники Управління комітету державної безпеки по Кримські області[ред. | ред. код]

Начальники Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим[ред. | ред. код]

Список колишніх співробітників ГУ СБ України в АРК, які зрадили присязі та перейшли на бік ворога[ред. | ред. код]

На вебсайті Служби безпеки України у 2016 р. опублікували перелік, який містить ім'я 1391 працівника СБУ з Криму та Севастополя, які зрадили присязі та перейшли на бік ворога після анексії Криму Росією. До весни 2014 року в Криму і Севастополі налічувалося 2300 працівників СБУ, з них перейшли на роботу в правоохоронні структури РФ або в органи влади РФ 1391 особа, залишилося в рядах СБУ тільки 909 осіб, з них 215 осіб протягом 2014 року переїхали в материкову частину України і продовжили роботу в лавах СБУ. Інші співробітники або звільнилися за власним бажанням, або пішли на пенсію за віком.

Список очолили особи генеральського звання: генерал-майор Тоцький Володимир Володимирович (народився 19 жовтня 1954 року у м. Макіївка, Донецька обл., пicля Майдану 2014 р. проживав у Криму) та генерал-майор Котовський Юрій Олексійович - заступник начальника Центру спеціальних операцій СБУ, начальник 3-ого відділу Центру спеціальних операцій СБУ (з дислокацією в м. Симферополь). Також до списку був включений полковник Зима Петро Анатолійович - начальник УСБУ в м. Севастополь у 2012-2014 роках.

Сенсацією став той факт, що до "чорного списку" СБУ не був включений полковник Калачов Геннадій Євгенович (народився 20 квiтня 1973 р., прописаний у м. Миколаїв), який у 2013-2014 рр. очолював ГУСБУ в Криму, та подав у відставку у найважчий момент, кинувши напризволяще його колектив; також до списку не був включений генерал-майор Сальва Михайло Антонович з Севастополя, який також фактично зрадив СБУ.

Показовою виявилася доля декого з тих, що зрадили присязі. Так, екс-начальник відділу захисту національної державності ГУСБУ в Криму до 2014 р. полковник Дмитро Васильков очолив службу безпеки Кримського університету. [6]. Але вже у 2017 р. був з скандалом усунутий з посади за надуманими звинуваченнями. Так само був усунутий екс-начальник відділу захисту національної державності УСБУ в м. Севастополь полковник Олег Кутузов. Як вважалося, вони до 2014 року сильно "заплямували" себе утисками проти промосковських сил Криму.

Примітки[ред. | ред. код]