Головін Сергій Селіванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Головін Сергій Селіванович
Народився 14 (26) липня 1866
Болхов, Орловська губернія, Російська імперія
Помер 28 квітня 1931(1931-04-28) (64 роки)
Москва, СРСР
Поховання Новодівичий цвинтар
Країна  Російська імперія
 РСФРР
 СРСР
 Російська СФРР
Діяльність лікар
Галузь офтальмологія
Alma mater Медичний факультет Московського університетуd
Науковий ступінь доктор медицини
Науковий керівник Браун Густав Івановичd
Відомі учні Філатов Володимир Петрович
Заклад Медичний факультет Московського університетуd, ОНУ ім. І. І. Мечникова і Імператорський Московський університетd

Сергій Селівановіч Головін (18661931) — російський радянський лікар-офтальмолог, доктор медицини, медик, професор Московського університету.

Біографія[ред. | ред. код]

Потомствений дворянин. Народився 14 (26) липня 1866 в Болхове Орловської губернії.

У 1884 році закінчив Орловську гімназію зі срібною медаллю, а в 1889 році — медичний факультет Московського університету зі ступенем лікаря; учень професора Г. І. Брауна. Деякий час працював помічником земського лікаря в Серпуховском повіті Московської губернії. Потім протягом декількох місяців займався під керівництвом професора А. Н. Маклакова, на той час змінив Г. І. Брауна в Московській очній лікарні. Був рекомендований Маклаковим в приватну лікарню доктора С. В. Топурія в Кутаїсі. У 1892 році Маклаков запропонував Головіну місце ординатора в новій університетської очної клініці, яка відкрилася на Дівочому полі в Москві.

У 1895 році С. С. Головін захистив дисертацію на тему «Офтальмотонометріческіе дослідження», був обраний приват-доцентом і в цьому ж році затверджений на посаді старшого помічника очної клініки Московського університету. Керував в цей час клінікою — після смерті Маклакова — професор А. О. Крюков, який доручив Головіну керівництво будівництвом окремої будівлі амбулаторії клініки.

У 1903 році Головін був обраний на посаду професора на кафедрі офтальмології Новоросійського університету в Одесі. Відкриття кафедри офтальмології відбулося 25 вересня 1903 року вступною лекцією Головіна «Про сліпоти в Росії». За його активної участі в 1905 році при університеті була відкрита очна клініка; також їм було створено Одеське офтальмологічне суспільство. Працюючи в новій клініці, С. С. Головін написав монографію «Про сліпоту в Росії». А співробітниками клініки були підготовлені 4 докторські дисертації, в числі яких були дисертації В. П. Філатова (1908) і К. А. Юдіна (1910).

У 1911 році Головін переїхав до Москви, де був обраний на посаду головного лікаря Московської очної лікарні і ординарним професором Московського університету по кафедрі офтальмології і займав ці посади до 1917 року.

У 1919—1924 роках він — професор Вищої медичної школи, а з 1925 року — понадштатний професор і завідувач очної поліклінікою клінічної лікарні 1-го МГУ, відкритої в будівлі колишньої Ново-Катерининської лікарні.

С. С. Головін опублікував понад 100 наукових робіт з діагностики та лікування хвороб очей, в тому числі роботи про поширення сліпоти в Росії, про оперативне лікування пульсуючого витрішкуватість, пухлинах зорового нерва, дослідженнях субвітальних процесів в ізольованому оці. У 1923 році С. С. Головін завершив свою капітальну працю «Клінічна офтальмологія», в 3-х частинах.

Головіним була запропоновані гіпотеза аутоцітотоксіческого походження симпатичної офтальмии; класифікація клінічних форм сліпоти, що враховує характер анатомічних змін і етіологічні фактори, що викликали її; таблиця для визначення гостроти зору; таблиці переведення показань очного тонометра в величини очного тиску; метод визначення кута прихованого косоокості на простому і проєкційному периметрах; ретробульбарна діафаноскопія. Він розробив ряд операцій; вперше з успіхом здійснив таке складне втручання, як перекручування верхньої глазничной вени при аневризмі кавернозного синуса. Його дослідження показали значення кровоносних судин в регуляції внутрішньоочного тиску, а в порушенні їх реакцій дозволили побачити причину глаукоми.

Помер 28 квітня 1931 роки від сильного серцевого нападу. Похований на Новодівочому кладовищі.

С. С. Головін був почесним членом Німецького і Французького офтальмологічних товариств.

Посилання[ред. | ред. код]