Голосові зв'язки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Голосові зв'язки
Cricothyrotomy.png
(1) Щитовидний хрящ

(2) Голосові зв'язки
(3) Перстенеподібний хрящ
(4) Трахея
(А) Локалізація конікотомії
(B) Локалізація трахеотомії

Латинська назва Plica vocalis
Анатомія Грея subject #236 1079
Попередник 6-ий глотковий карман
MeSH Vocal+Folds
Dorlands/Elsevier Vocal folds

Голосові звя'зки (лат. plica vocalis) — еластичні утворення, розташовані в середній частині глотки справа і зліва від гортані й натягнуті спереду назад. Один з найважливіших органів мовного апарату людини.

Будова голосових зв'язок і формування голосу[ред.ред. код]

Голосові зв'язки складаються з м'язової і сполучної тканини, що створює їхню підвищену еластичність. Простір між голосовими зв'язками називається голосовою щілиною. Під тиском повітря, що виходить з легень, голосові зв'язки зближуються, натягаються і коливаються, від чого з'являється голос. Інша функція голосових зв'язок — перешкоджати потрапялянню чужорідних тіл в бронхи і легені.

Захворювання голосових зв'язок[ред.ред. код]

При гострому запаленні гортані (ларингіт) голосові зв'язки запалюються, збільшуються в розмірі, голосова щілина зменшується, а іноді й повністю закривається, повітря з носоглотки не надходить у легені і людина починає задихатися. Це важке ускладнення в голосових зв'язках найчастіше виникає раптово при вірусних захворюваннях, алергіях, перенапруженні голосу, вдиханні подразнюючих речовин і вимагає екстреної медичної допомоги. Тому при раптовій появі охриплості голосу, особливо у дітей, потрібно негайно звернутися до лікаря — отоларинголога.

При перевантаженні голосових зв'язок, хронічних алергічних захворюваннях гортані, постійному вдиханні подразнюючих речовин, наприклад, тютюнового диму, в голосових зв'язках може виникати постійний набряк слизової оболонки, що призводить до захриплості і зміни тембру голосу. При таких симптомах негайне звернення до отоларинголога необхідно для виключення онкологічних захворювань.

Лікування захворювань голосових зв'язок[ред.ред. код]

Гострий набряк слизової оболонки голосових зв'язок лікується в умовах стаціонару, застосовуються лікарські препарати, що знімають набряк голосових зв'язок.

При хронічних ураженнях голосових зв'язок лікування, як правило, хірургічне.