Голубкіна Анна Семенівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ганна Семенівна Голубкіна (16 [28] січня 1864, Зарайськ — 7 вересня 1927, там же) — російська скульпторка. У її честь названий кратер Голубкіна на Венері [1].

Фотография
Фотографія

Біографія[ред. | ред. код]

Ганна Семенівна народилася в місті Зарайськ Рязанської губернії (нині Московська область) у міщанській старовірческій сім'ї. У двадцять п'ять років виїхала до Москви, вступила в організовані А. О. Гунстом Класи витончених мистецтв (1889-1890 рр..), де її здібності помітив відомий скульптор і педагог С. М. Волнухін. Навчається кілька років у Московському училищі живопису, ліплення і зодчества. Переїжджає в Петербург, де відвідує в 94-95 навч. році Академію Художеств як вільний слухач (клас Ст. А. Беклемішева). Влітку 95 року їде в Париж, де відвідує приватну Академії Колароссі. Створена скульптура "Залізний". Після короткочасного повернення в Росію в 97 році вона, зайнявши місце Камілли Клодель, стає асистенткою Огюста Родена. Виконує руки і ноги його скульптур. Створені такі її роботи як "Стара", "Вогонь", "Туман". Для "Старої" вона використала позу "Мислителя"[2].

У 1901 році повертається до Москви. Викладала в Московському комерційному училищі (1904-1906 рр..), на Пречистенских робочих курсах (1913-1916 рр.) і у Вхутемасі (1918-1922 рр..). Автор книги «Кілька слів про ремесло скульптора»[3].

Руками однією з найбільш відомих російських жінок-скульпторів зроблено чимало творів, які стали класикою станкової скульптури. Роботи знаходяться в найбільших музеях і зборах (Третьяковська Галерея, Російський Музей та інших). Голубкіна стала одним із перших скульпторів, що створили у своїх творах образ людей праці.

Їй також належить перший в Росії скульптурний портрет Карла Маркса.

В останні роки часто поверталася на батьківщину. Померла в Зарайську, де і була похована на міському кладовищі.

Зараз в Зарайську знаходиться музей Голубкіної, відкритий в її будинку. У 1999 році в музеї встановлено пам'ятник Голубкіної роботи Ю. Ф. Іванова. У Москві існує її музей-майстерня філія Третьяковської Галереї.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]