Голуб мандрівний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мандрівний голуб
Ectopistes migratoriusMCN2P28CA.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Голубоподібні (Columbiformes)
Родина: Голубові (Columbidae)
Рід: Ectopistes
Вид: Голуб мандрівний
Біноміальна назва
Ectopistes migratorius
(Linnaeus, 1766)
Ареал    Цілий рік    У період гніздування
Ареал
   Цілий рік
   У період гніздування
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ectopistes migratorius
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ectopistes migratorius
ITIS logo.svg ITIS: 177132
IUCN logo.svg МСОП: 22690733
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 187118
Fossilworks: 83493

Мандрівний голуб (Ectopistes migratorius) — вимерлий вид диких голубів, що населяв Північну Америку. Чисельність мандрівного голуба в Північній Америці була така велика, що коли ці птахи пролітали, ставало темно. Їх загальна кількість була приблизно 3 — 5 млрд.[джерело?] Зник 1914 року внаслідок значного вирубування лісів і промислового забою цих птахів для потреб харчової індустрії.

Опудало мандрівного голуба в Музеї природи Харківського національного університету
Яйце мандівного голуба

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Тіло було завдовжки 35-40 см, крила — близько 20 см. Вага сягала 250—340 г, голова і поперек сизі, спина бура, груди рудуваті. Очі червоні.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Мандрівний голуб був поширений по всій території Північної Америки на схід від Скелястих гір до берегів Атлантичного океану. Зимував на півдні США.

Тримався величезними зграями, гніздова колонія голубів у штаті Вісконсин займала всі дерева в лісі на площі 2200 км², загальна чисельність колонії оцінювалася в 160 млн особин, на одному дереві іноді було до сотні гнізд. За сезон пара мандрівних голубів виводила тільки одне пташеня.

Вимирання[ред. | ред. код]

Зниження чисельності популяції відбувалося поступово з 1800 по 1870 рік, катастрофічне зменшення кількості птахів сталося з 1870 по 1890 рік.

До вимирання мандрівного голуба призвело промислове використання голубиного м'яса у харчовій індустрії паралельно із втратою природного оселища виду — лісів (зокрема, дуба білого / Quercus alba). Після того, як чисельність голубів упала нижче певного порога, голуби припинили розмножуватися, оскільки були надзвичайно соціальним видом і висиджували пташенят колоніями (на одному дереві могло бути до ста гнізд). З цих самих причин спроби відродити популяцію з невеличкої кількості птахів, що перебували в неволі, зазнали невдачі. Останнє масове гніздування спостерігалося у 1883 році, останнє підтверджене виявлення мандрівного голуба у дикій природі мало місце у 1900 році в Огайо, США. Останній голуб — голубиця на прізвисько Марта померла у зоологічному саду міста Цинциннаті (США) 1 вересня 1914 року.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Ectopistes migratorius: інформація на сайті МСОП (версія 2016.3) (англ.) 01 October 2016

Посилання[ред. | ред. код]