Гольдарб Максим Юрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гольдарб Максим Юрійович
Goldarb Maksim.jpg
Народився 5 січня 1978(1978-01-05) (41 рік)
Липки, СРСР
Громадянство Україна Україна
Національність
Діяльність громадський діяч
Alma mater Київський національний торговельно-економічний університет, Донецький національний університет
Партія «Партія Миру»
Сторінка в Інтернеті сторінка Максима Гольдарба у Facebook

Максим Юрійович Гольдарб (5 січня 1978(19780105), м. Липки, Тульської області, РРФСР) — український громадський діяч, заступник голови «Партії Миру» Вадима Новинського[1], засновник та керівник незалежного недержавного контролера за публічними ресурсами — громадської організації «Публічний аудит». Ініціатор всеукраїнського руху за чесні тарифи «Тарифна мобілізація».

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1999 закінчив економіко-правовий факультет Донецького національного університету по спеціальності «правознавство».

Другу вищу економічну освіту отримав у 2014, закінчивши магістратуру Київського національного торговельно-економічного університету.

14 років працював в органах прокуратури — пройшов шлях від слідчого районної прокуратури до керівних прокурорських посад у Донецькій області та Києві.

Із травня 2013 по вересень 2014 — директор Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України.

Із вересня 2014 року очолює ГО «Публічний аудит». Із вересня 2018 року — заступник Голови «Партії миру».

Полковник запасу, старший радник юстиції, має 3-й ранг державного службовця. Кваліфікація аудитора присвоєна Аудиторською палатою України.

Є експертом із фінансових, економічних, правових, тарифних питань і з 2014 року виступає спікером у різних ЗМІ. Із червня 2016 року веде на телеканалі NewsOne програму «Суб'єктивні підсумки», що виділяється опозиційністю до діючої влади в судженнях, коментарях та оцінках. У 2017 програма за участю Гольдарба демонструвала високі глядацькі рейтинги серед програм інформаційних телеканалів України[2]. У вересні 2017 року на телеканалі NewsOne також стартувала авторська програма Гольдарба «Про тебе»[3], яка вже з другого випуску увійшла в ТОП-5 інформаційних програм суботнього прайм-тайму.

Одружений, виховує двох дітей.

Робота в Міністерстві оборони[ред. | ред. код]

У 2013 році Максим Гольдарб, будучи головним аудитором Міністерства оборони України, вперше запровадив у відомстві механізм попереднього моніторингу та контролю ризикових операцій (операційний аудит), спрямований на попередження та запобігання фінансових злочинів і махінацій в армії, який згодом перейняли інші органи виконавчої влади України[4][5]. Був змінений підхід в організації аудиту від радянського «постфактум» до нового «до того як»: почав проводитися контроль у режимі реального часу за операціями та процесами від їх початку на центральному рівні до завершення на рівні конкретної військової частини[6]. Усі питання купівлі-продажу, витрат, укладання договорів і доповнень до них стали піддаватися обов'язковому аналізу, моніторингу з боку служби аудиту.

Після впровадження системи запобігання збиткам і розкраданням у галузь військового господарства України, у деяких ЗМІ почали з'являтися негативні публікації з метою дискредитації Гольдарба і в цілому введеної ним системи аудиту. При цьому реальні факти з авторитетних джерел не наводилися. Сам він вважає появу таких матеріалів заангажованою реакцією на його роботу:

За нетривалий період діяльності ми не дали заробити на Міністерстві оборони т.з. «ділкам» близько 200 млн грн. Звичайно, в реаліях нашої країни, як правило, у відповідь отримуєш «інформаційний бруд» у вигляді підтасовки або маніпулювання фактами.
Оригінальний текст(рос.)
За непродолжительный период деятельности мы не дали заработать на Министерстве обороны так называемым дельцам около 200 млн грн. Конечно, в реалиях нашей страны, как правило, в ответ получаешь «информационную грязь» в виде подтасовки или манипулирование фактами.

— Trust.ua, 18.12.2014 р.[7]

Уявні «антикорупціонери» зарахували мене до ворогів української армії, звинувативши в закупівлі неякісних бронежилетів. Але бажана історія не ліпиться, тому що аудит не займається закупівлями — ні бронежилетів, ні патронів, ні снарядів — це не його компетенція. Більше того, на момент закупівлі бронежилетів військовий аудит був узагалі виведений з системи контролю новими керівниками міністерства.
Оригінальний текст(рос.)
Мнимые «антикоррупционеры» причислили меня к врагам украинской армии, обвинив в закупке некачественных бронежилетов. Но желаемая история не лепится, потому что аудит не занимается закупками – ни бронежилетов, ни патронов, ни снарядов – это не его компетенция. Более того, на момент закупки бронежилетов военный аудит был вообще выведен из системы контроля новыми руководителями министерства.

— Liga.net, 05.10.2015 р.[8]

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Публічний аудит[ред. | ред. код]

Восени 2014 року Максим Гольдарб створив громадську організацію «Публічний аудит», до якої увійшли слідчі, прокурори, аудитори[9]. Мета організації — «професійна оцінка ефективності функціонування органів державної влади та підприємств державного сектору економіки, інформування суспільства про результати їх роботи, контроль за публічними ресурсами»[10] [11].

Як зазначається на сайті організації, за перші два роки діяльності фахівці «Публічного аудиту» провели понад 150 досліджень, проаналізувавши важливі питання в сфері економіки України: її борги та шляхи подолання боргової залежності; діяльність комунальних підприємств та державних монополій; стратегічні питання приватизації; ринок електроенергетики і сферу житлово-комунального господарства; банківський сектор; муніципальні ресурси, фіскальну систему, систему державного управління та інше.

Окремий напрям роботи організації пов'язаний із законодавчими ініціативами: впровадження обов'язкової звітності про витрачання публічних фінансів, а також громадського фінансового контролю за державними органами влади; усунення ризиків у сучасній банківській системі України; прийняття законів, спрямованих на зміну тарифоутворення в ЖКГ і т.д.

За короткий час Гольдарбу вдалося вивести «Публічний аудит» на авторитетне місце в експертному середовищі України, його дослідженнями та аналітичними статтями системно користуються провідні українські політики, громадські організації, ЗМІ. Організація є членом Institute of Internal Auditors — світового лідера у сфері внутрішнього аудиту і корпоративного управління.

Тарифна мобілізація[ред. | ред. код]

Грунтуючись на дослідженнях «Публічного аудиту», проведених напередодні підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги навесні 2015, Максим Гольдарб у програмі «Шустер LIVE» 3 квітня 2015[12] розповів про те, що норми і обсяги споживання газу населенням завищені мінімум у два рази, а нові тарифи необгрунтовані. Він запропонував на період соціально-економічної кризи в країні весь вітчизняний газ направляти на потреби населення, а його ціну обґрунтувати економічно. У цей же день Максим Гольдарб і Олексій Кучеренко підписали меморандум про створення «Тарифної мобілізації — ініціативи, спрямованої на захист прав українців від економічно необґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги[13]. Мета руху — довести економічну необгрунтованість ціно- і тарифоутворення в системі ЖКГ і газовидобутку, її руйнівний характер для економіки країни; об'єднати людей для боротьби з нечесними тарифами для зміни цієї системи[14] [15] [16] [17] [18].

Українці можуть і повинні отримувати власний газ, причому це не чиясь примха — таке право закріплено в Конституції України. Ніхто не говорить, що задарма — із розумним прибутком для компаній-видобувачів. Для такого кроку не потрібні надзусилля — виключно політична воля перших осіб держави.
Оригінальний текст(рос.)
Украинцы могут и должны получать собственный газ, причем это не чья-то прихоть — такое право закреплено в Конституции Украины. Никто не говорит, что даром — с разумной прибылью для компаний-добытчиков. Для такого шага не нужны сверхусилия — исключительно политическая воля первых лиц государства.

— Газета День, 14.06.2016 р.[19]

Дослідження, цифри і тези «Тарифної мобілізації» активно використовувалися політичними партіями в передвиборній кампанії 2015 року. Гольдарб заявляв про те, що готовий співпрацювати з різними політичними силами, надавати їм аналітичні матеріали, якщо буде розуміти, що вони готові допомогти «зламати» несправедливі тарифи [20].

У рамках «Тарифної мобілізації» у травні 2016 за його ініціативою провідні українські експерти в сфері енергетики та економіки склали і підписали Тарифний Маніфест експертів до влади про необхідність негайного зниження ціни на газ і тарифів для людей, шляхи виведення енергетичної та комунальної системи з критичної ситуації[21].

У липні 2016-го Максим Гольдарб оголосив про створення регіональних центрів «Тарифної мобілізації» по всій Україні і закликав громадян об'єднуватися, щоб «захистити свої права і гаманці від тарифного грабунку»[22].

У жовтні 2016 року Максим Гольдарб і Євген Мураєв провели ряд протестних акцій проти завищених тарифів в 11 великих містах України[23][24] [25]. Учасники руху зібрали понад 40 тис. підписів під експертним Тарифним Маніфестом[26] — зверненням до Президента, уряду і Прем'єр-міністра з вимогою встановити обґрунтовані тарифи: увесь газ власного видобутку направити на потреби людей; сформувати ціну на нього справедливо і прозоро (ціна видобутку і виробництва, плюс доставка, плюс не більше 10% прибутку на розвиток); ренту і ПДВ у ціні на газ для людей скасувати[27]. Тоді ж був поданий і зареєстрований у парламенті законопроект № 5290 про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу», який дозволить встановити економічно обґрунтовану ціну на газ[28].

В цілому, рух провів масштабну роботу по висвітленню теми несправедливості тарифів і ціни на газ в Україні та оскарження їх у різних інстанціях (Окружний адмінсуд м.Києва[29], Вищий суд України, ЄСПЛ).

Партія миру[ред. | ред. код]

У серпні 2018 року ГО «Партія миру» отримала від Мін'юсту Всеукраїнський статус. Підрозділи «Партії миру» відкриті практично в кожному регіоні країни (станом на вересень — 21 регіональна і 132 територіальних організацій)[30]. 28 вересня 2018 року Гольдарб обраний заступником Голови організації.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. У Києві облили фарбою сітілайт потенційного кандидата в Президенти
 2. Публікація Максима Гольдарба у Facebook, 30.05.17.
 3. NewsOne запускает программу «Это о тебе» с Максимом Гольдарбом Телекритика, 19.09.17.
 4. Постанова Кабінету Міністрів України №214-2014-п Верховна Рада України: офіційний веб-портал, 25.06.2014 р.
 5. Максим Гольдарб: Схемы финконтроля в Минобороны необходимо распространять на другие ведомства РБК-Україна, 30.12.2013 р.
 6. В Минобороны резко сократились убытки — глава Департамента внутреннего аудита Гольдарб Сьогодні, 04.06.2014 р.
 7. Правда - простая. Открытое письмо Максима Гольдарба Trust.ua, 18.12.2014 р.
 8. От «агента кремля», которого Тимошенко ведет в Киевсовет", 18.12.2014 р. 
 9. Cайт «Публічного аудиту»
 10. Максим Гольдарб: «Украинцы имеют право знать, как распоряжаются их деньгами и имуществом их страны» E-finance, 31.12.2014 р.
 11. Гольдарб: Народ не обязан слышать руководителей, которые не слышат его Соцпортал, 27.05.2016 р.
 12. Шустер LIVE 03-04-2015 Шустер LIVE на Youtube, 03.04.2015 р.
 13. громадська ініціатива «Тарифна мобілізація» Публічний аудит, 03.04.2015.
 14. Украинцам должно хватать собственного газа по нормальной цене — эксперт Gazeta.ua, 04.05.2016.
 15. Коммунальные тарифы «надули» вдвое Газета День 14.06.2016 р.
 16. Вся правда про тарифи в Україні за 2 хвилини! Сюжет каналу NewsOne, 21.09.2015.
 17. Експерт про підвищення тарифів: або дітей нагодувати, або панам гроші віддати Архівовано 1 October 2016[Дата не збігається] у Wayback Machine. Радіо Голос Столиці, 28.04.2016.
 18. Укази президента про створення НКРЕКП — незаконні Liga.net, 11.06.2015.
 19. «Коммунальные тарифы «надули» вдвое» Газета День, 14.06.2016.
 20. «Я хочу достичь желаемого» - Максим Гольдарб Украина Коммунальная, 04.12.2015.
 21. Маніфест до влади: експерти об'єдналися проти тарифної політики FromUA, 31.05.2016.
 22. «Тарифна мобілізація» розповідає, що потрібно для «поломки» тарифів Экономист.UA, 18.08.2016.
 23. Сайт «Тарифного супротиву». Архів оригіналу за 21 листопад 2016. Процитовано 10 липень 2017. 
 24. Гольдарб: я шокирован результатами акции «Тарифное сопротивление». «Большой эфир» 20.10.16 NewsOne, 20.10.2016.
 25. В акції «Тарифного спротиву» взяли участь понад 100 тис. українців Liga.net, 25.10.2016.
 26. об'єдналися проти тарифної політики влади сайт «Публічного аудиту», 30.05.2016
 27. М. Гольдарб: «В акции „Тарифного сопротивления“ приняли участие более 100 тыс. украинцев» 21.10.16 Украина коммунальная, 21.10.2016.
 28. Гольдарб: «Тарифное сопротивление» — не «Майдан», а поучительная акция для власти YouTube телеканалу NewsOne, 19.10.16.
 29. “Тарифная мобилизация” подала иск на Кабмин из-за завышенной цены на газ «КиевВласть, 6.06.16.
 30. Публикация Максима Гольдарба от 21 сентября 2018 года Facebook, 21.09.16.

Посилання[ред. | ред. код]