Гольдарб Максим Юрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гольдарб Максим Юрійович
Goldarb Maksim.jpg
Народився 5 січня 1978(1978-01-05) (40 років)
Lipki[d], СРСР
Громадянство Україна Україна
Діяльність громадський діяч
Alma mater Київський національний торговельно-економічний університет, Донецький національний університет
Сторінка в Інтернеті сторінка Максима Гольдарба у Facebook

Максим Юрійович Гольдарб (5 січня 1978(19780105), м. Липки, Тульської області, РРФСР) — український громадський діяч, засновник та керівник першого незалежного недержавного контролера за публічними ресурсами — громадської організації «Публічний аудит». Ініціатор всеукраїнського руху за чесні тарифи «Тарифна мобілізація».

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1999 закінчив економіко-правовий факультет Донецького національного університету по спеціальності «правознавство».

Другу вищу економічну освіту отримав у 2014, закінчивши магістратуру Київського національного торговельно-економічного університету.

14 років працював в органах прокуратури — пройшов шлях від слідчого районної прокуратури до керівних прокурорських посад у Донецькій області та Києві.

Із травня 2013 по вересень 2014 — директор Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України.

Із вересня 2014 року очолює ГО «Публічний аудит».

Полковник запасу, старший радник юстиції, має 3-й ранг державного службовця

Кваліфікація аудитора присвоєна Аудиторською палатою України.

Є експертом із фінансових, економічних, правових, тарифних питань і з 2016 є спікером у різних ЗМІ. Крім того, із червня 2016 року він веде програму «Суб'єктивні підсумки» на телеканалі NewsOne, що вирізняється опозиційністю влади в судженнях, коментарях та оцінках. У 2017 програма за участю Гольдарба демонструвала найвищі глядацькі рейтинги серед програм інформаційних телеканалів України[1].

Гольдарб брав участь у організованій Вадимом Новинським міжнародній конференції «Досвід балканських країн у мирному врегулюванні конфліктів», яка відбулась у столиці Хорватії Загребі 18–19 травня 2018.[2] Серед її учасників були політики та експерти із семи країн: Хорватії, Сербії, Чорногорії, Македонії, Боснії, Австрії та України. Учасники обговорили досягнення та помилки балканських країн під час урегулювання конфліктів на території колишньої Югославії, а також досвід міжнародних миротворчих місій на Балканах як інструмент вирішення конфліктів, в тому числі і в Україні.[2]

Одружений, виховує двох дітей.

Робота в Міністерстві оборони[ред. | ред. код]

У 2013 році Максим Гольдарб, будучи головним аудитором Міністерства оборони України, вперше запровадив у відомстві механізм попереднього моніторингу та контролю ризикових операцій (операційний аудит), спрямований на попередження та запобігання фінансових злочинів і махінацій в армії, який згодом перейняли інші органи виконавчої влади України[3][4].

Був змінений підхід в організації аудиту від радянського «постфактум» до нового «до того як»: почав проводитися контроль у режимі реального часу за операціями та процесами від їх початку на центральному рівні до завершення на рівні конкретної військової частини[5].

Приблизно з серпня 2013 року в Міноборони усі питання купівлі-продажу, витрат, укладання договорів і доповнень до них стали піддаватися обов'язковому аналізу, моніторингу з боку служби аудиту… У 2013 році за нашою ініціативою втратили посади кілька генералів в апараті Міністерства оборони та кілька керівників великих структурних підрозділів, які призначені були на ці посади якраз в каденцію Януковича. Найголовніше — ми не дали втратити Міністерству оборони, за нашими підрахунками, 160 мільйонів гривень.
Оригінальний текст(рос.)
Примерно с августа 2013 года в Минобороны все вопросы купли-продажи, расходования, заключения договоров и дополнений к ним стали подвергаться обязательному анализу, мониторингу со стороны службы аудита... В 2013 году по нашей инициативе потеряли должности несколько генералов в аппарате Министерства обороны и несколько руководителей крупных структурных подразделений, которые назначены были на эти должности как раз в каденцию Януковича. Самое главное – мы не дали потерять Министерству обороны, по нашим подсчетам, 160 миллионов гривен.

— Главком, 07.11.2014 р.[6]

Після впровадження системи запобігання збиткам і розкраданням у галузь військового господарства України, в деяких ЗМІ почали з'являтися негативні публікації з метою дискредитації Гольдарба і в цілому введеної ним системи аудиту. При цьому реальні факти з авторитетних джерел не наводилися. Сам він вважає появу таких матеріалів заангажованою реакцією на його роботу:

За нетривалий період діяльності ми не дали заробити на Міністерстві оборони т.з. «ділкам» близько 200 млн грн. Звичайно, в реаліях нашої країни, як правило, у відповідь отримуєш «інформаційний бруд» у вигляді підтасовки або маніпулювання фактами.
Оригінальний текст(рос.)
За непродолжительный период деятельности мы не дали заработать на Министерстве обороны так называемым дельцам около 200 млн грн. Конечно, в реалиях нашей страны, как правило, в ответ получаешь «информационную грязь» в виде подтасовки или манипулирование фактами.

— Trust.ua, 18.12.2014 р.[7]

Уявні «антикорупціонери» зарахували мене до ворогів української армії, звинувативши в закупівлі неякісних бронежилетів. Але бажана історія не ліпиться, тому що аудит не займається закупівлями — ні бронежилетів, ні патронів, ні снарядів — це не його компетенція. Більше того, на момент закупівлі бронежилетів військовий аудит був узагалі виведений з системи контролю новими керівниками міністерства.
Оригінальний текст(рос.)
Мнимые «антикоррупционеры» причислили меня к врагам украинской армии, обвинив в закупке некачественных бронежилетов. Но желаемая история не лепится, потому что аудит не занимается закупками – ни бронежилетов, ни патронов, ни снарядов – это не его компетенция. Более того, на момент закупки бронежилетов военный аудит был вообще выведен из системы контроля новыми руководителями министерства.

— Liga.net, 05.10.2015 р.[8]

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Публічний аудит[ред. | ред. код]

Восени 2014 року Максим Гольдарб створив громадську організацію «Публічний аудит», до якої увійшли слідчі, прокурори, аудитори[9]. Мета організації — «професійна оцінка ефективності функціонування органів державної влади та підприємств державного сектору економіки, інформування суспільства про результати їх роботи, контроль за публічними ресурсами»[10].

Після революції операційний аудит скасували. Я вирішив не сидіти і не витрачати свій час і знання, разом зі мною так само вважали інші аудитори з МО. Так і з'явився «Публічний аудит».
Оригінальний текст(рос.)
После революции операционный аудит отменили. Я посчитал правильным не сидеть и не тратить свое время и знания, вместе со мной так же посчитали другие аудиторы из МО. Так и появился «Публичный аудит».

— Соцпортал, 27.05.2016 р.[11]

Як зазначається на сайті організації, за перші два роки діяльності фахівці «Публічного аудиту» провели понад 150 досліджень, проаналізувавши важливі питання в сфері економіки України: її борги та шляхи подолання боргової залежності; діяльність комунальних підприємств та державних монополій; стратегічні питання приватизації; ринок електроенергетики і сферу житлово-комунального господарства; банківський сектор; муніципальні ресурси, фіскальну систему, систему державного управління та інше.

Окремий напрям роботи організації пов'язаний із законодавчими ініціативами: впровадження обов'язкової звітності про витрачання публічних фінансів, а також громадського фінансового контролю за державними органами влади; усунення ризиків у сучасній банківській системі України; прийняття законів, спрямованих на зміну тарифоутворення в ЖКГ і т. д.

За короткий час Гольдарбу вдалося вивести «Публічний аудит» на авторитетне місце в експертному середовищі України, його дослідженнями та аналітичними статтями системно користуються провідні українські політики, громадські організації, ЗМІ. Організація є членом Institute of Internal Auditors — світового лідера у сфері внутрішнього аудиту і корпоративного управління.

Тарифна мобілізація[ред. | ред. код]

Грунтуючись на дослідженнях «Публічного аудиту», проведених напередодні підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги навесні 2015, Максим Гольдарб у програмі «Шустер LIVE» 3 квітня 2015[12] розповів про те, що норми і обсяги споживання газу населенням завищені мінімум у два рази, а нові тарифи необгрунтовані. Він запропонував на період соціально-економічної кризи в країні весь вітчизняний газ направляти на потреби населення, а його ціну обґрунтувати економічно. У цей же день Максим Гольдарб і Олексій Кучеренко підписали меморандум про створення «Тарифної мобілізації» — ініціативи, спрямованої на захист прав українців від економічно необґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги[13].

Нам кажуть, мовляв, європейці платять за комунальні послуги 300 євро в місяць, і ви платіть по-європейськи. Хочу зауважити, що європеєць заробляє 2000 євро. Із них можна заплатити 300 за комуналку, а коли ти заробляєш 150—200 євро — це якийсь абсурд вимагати 300. Я категорично проти таких підходів, тим більше, що українського газу для українців достатньо.
Оригінальний текст(рос.)
Нам говорят, мол, европейцы платят за коммунальные услуги 300 евро в месяц, и вы платите по-европейски. Хочу заметить, что европеец зарабатывает 2000 евро. Из них можно заплатить 300 за коммуналку, а когда ты зарабатываешь 150-200 евро – это какой-то абсурд требовать 300. Я категорически против таких раскладов, тем более, что украинского газа для украинцев достаточно.

— Соцпортал, 27.05.2016 г.

Мета руху — довести економічну необгрунтованість ціно- і тарифоутворення в системі ЖКГ і газовидобутку, її руйнівний характер для економіки країни; об'єднати людей для боротьби з нечесними тарифами для зміни цієї системи.

На думку Гольдарба:

 • Українського газу для потреб населення достатньо[14].
 • Ціна на газ повинна бути 3-3,5 тис. грн за тисячу кубів, цього достатньо для забезпечення рентабельності державного газового видобутку та для розвитку галузі в цілому[15].
 • При встановленні економічно обґрунтованої ціни на газ, тарифи на ЖКП будуть оптимізовані (знижені), стануть підйомними для споживачів, а, значить, відпаде необхідність у масовому субсидуванні[16].
 • Нові тарифи на ЖКП і ціна на газ неспівмірні з доходами і рівнем життя громадян України, що загрожує кризою неплатежів, колапсом в економіці і соціальними бунтами.
 • Субсидії — це неправильна і небезпечна фінансова стратегія, спрямована на заспокоєння незадоволених тарифною політикою влади громадян; коли половина країни не здатна самостійно оплатити рахунки за «комуналку» — це абсурд[17].
 • НКРЕКУ створена Президентом незаконно, із порушенням Конституції України[18].
Українці можуть і повинні отримувати власний газ, причому це не чиясь примха — таке право закріплено в Конституції України. Ніхто не говорить, що задарма — із розумним прибутком для компаній-видобувачів. Для такого кроку не потрібні надзусилля — виключно політична воля перших осіб держави.
Оригінальний текст(рос.)
Украинцы могут и должны получать собственный газ, причем это не чья-то прихоть — такое право закреплено в Конституции Украины. Никто не говорит, что даром — с разумной прибылью для компаний-добытчиков. Для такого шага не нужны сверхусилия — исключительно политическая воля первых лиц государства.

— Газета День, 14.06.2016 р.[19]

Дослідження, цифри і тези «Тарифної мобілізації» активно використовувалися політичними партіями в передвиборній кампанії 2015 року. Ось як пояснює співпрацю з політиками Максим Гольдарб:

Скажу так: Юлії Володимирівній, Петру Олексійовичу, Олегу Ляшку, «ОППО блоку», «Відродженню» та усім, хто буде допомагати в поломці тарифів, готовий надавати будь-які аналітичні матеріали, якщо ми будемо розуміти, що люди готові нам допомогти «поламати» тарифи.
Оригінальний текст(рос.)
Скажу так: Юлия Владимировна, Пётр Алексеевич, Олег Ляшко, «ОППО блок», «Возрождение», да кто угодно, кто будет помогать в поломке тарифов, будут в моих глазах молодцами. Готов предоставлять им любые аналитические материалы, если мы будем понимать, что люди готовы нам помочь «сломать» тарифы.

— Украина Коммунальная, 04.12.2015 г.[20]

Брати участь у місцевих виборах восени 2015 року Гольдарб відмовився[8].

У рамках «Тарифної мобілізації» у травні 2016 за його ініціативою провідні українські експерти в сфері енергетики та економіки склали і підписали Тарифний Маніфест експертів до влади про необхідність негайного зниження ціни на газ і тарифів для людей, шляхи виведення енергетичної та комунальної системи з критичної ситуації.[21].

У липні 2016-го Максим Гольдарб оголосив про створення регіональних центрів «Тарифної мобілізації» по всій Україні і закликав громадян об'єднуватися, щоб «захистити свої права і гаманці від тарифного грабунку»[22].

Тарифний спротив[ред. | ред. код]

У жовтні 2016 року Максим Гольдарб і Євген Мураєв ініціювали рух «Тарифний спротив», головне завдання якого — привернути увагу уряду до того, що українці масово не згодні зі встановленими завищеними тарифами[23]. Перша акція відбулася 20 жовтня 2016 року в 11 містах України[24],[25].

Учасники руху зібрали понад 40 тис. підписів під експертним Тарифним Маніфестом «Тарифної мобілізації»[26] — зверненням до Президента, уряду і Прем'єр-міністра з вимогою встановити обґрунтовані тарифи: увесь газ власного видобутку направити на потреби людей; сформувати ціну на нього справедливо і прозоро (ціна видобутку і виробництва, плюс доставка, плюс не більше 10 % прибутку на розвиток); ренту і ПДВ у ціні на газ для людей скасувати[27].

Наше завдання — ознайомити українців із результатами нашого дослідження. Ми хочемо розповісти всю правду про тарифоутворення — про те, як і чому були завищені ціни на газ і якими вони повинні бути.
Оригінальний текст(рос.)
Наша задача – ознакомить украинцев с результатами нашего исследования. Мы хотим рассказать всю правду о тарифообразовании – о том, как и почему были завышены цены на газ и какими они должны быть.

— Кореспондент, 20.10.2016 р.[28]

19 жовтня 2016 року було подано і зареєстровано в парламенті законопроект № 5290 про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу», який, за словами Гольдарба, дозволить встановити економічно обґрунтовану ціну на газ у розмірі 3 262 грн за тисячу кубів[29].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Публікація Максима Гольдарба у Facebook, 30.05.17.
 2. а б Економіст Гольдарб: Мир в Україні буде встановлено, хоч як партія війни пручатиметься Гордон, 21.05.2018.
 3. Постанова Кабінету Міністрів України № 214-2014-п Верховна Рада України: офіційний веб-портал, 25.06.2014 р.
 4. Максим Гольдарб: Схемы финконтроля в Минобороны необходимо распространять на другие ведомства РБК-Україна, 30.12.2013 р.
 5. В Минобороны резко сократились убытки — глава Департамента внутреннего аудита Гольдарб Сьогодні, 04.06.2014 р.
 6. Максим Гольдарб: В «детском мире» я купил пластиковое ружье и поехал к министру Лебедеву Главком, 07.11.2014 р.
 7. Правда - простая. Открытое письмо Максима Гольдарба Trust.ua, 18.12.2014 р.
 8. а б От «агента кремля», которого Тимошенко ведет в Киевсовет", 18.12.2014 р. 
 9. Cайт «Публічного аудиту»
 10. Максим Гольдарб: «Украинцы имеют право знать, как распоряжаются их деньгами и имуществом их страны» E-finance, 31.12.2014 р.
 11. Гольдарб: Народ не обязан слышать руководителей, которые не слышат его Соцпортал, 27.05.2016 р.
 12. Шустер LIVE 03-04-2015 Шустер LIVE на Youtube, 03.04.2015 р.
 13. громадська ініціатива «Тарифна мобілізація» Публічний аудит, 03.04.2015.
 14. Украинцам должно хватать собственного газа по нормальной цене — эксперт Gazeta.ua, 04.05.2016.
 15. Коммунальные тарифы «надули» вдвое Газета День 14.06.2016.
 16. Вся правда про тарифи в Україні за 2 хвилини! Сюжет каналу NewsOne, 21.09.2015.
 17. Експерт про підвищення тарифів: або дітей нагодувати, або панам гроші віддати Радіо Голос Столиці, 28.04.2016.
 18. Укази президента про створення НКРЕКП — незаконні Liga.net, 11.06.2015.
 19. «Коммунальные тарифы «надули» вдвое» Газета День, 14.06.2016.
 20. «Я хочу достичь желаемого» - Максим Гольдарб Украина Коммунальная, 04.12.2015.
 21. Маніфест до влади: експерти об'єдналися проти тарифної політики FromUA, 31.05.2016.
 22. «Тарифна мобілізація» розповідає, що потрібно для «поломки» тарифів Экономист.UA, 18.08.2016.
 23. Сайт «Тарифного спротиву»
 24. Гольдарб: я шокирован результатами акции «Тарифное сопротивление». «Большой эфир» 20.10.16 NewsOne, 20.10.2016.
 25. В акції «Тарифного спротиву» взяли участь понад 100 тис. українців Liga.net, 25.10.2016.
 26. об'єдналися проти тарифної політики влади сайт «Публічного аудиту», 30.05.2016
 27. М. Гольдарб: «В акции „Тарифного сопротивления“ приняли участие более 100 тыс. украинцев» 21.10.16 Украина коммунальная, 21.10.2016.
 28. Организаторы акции "Тарифное сопротивление" заявили о 30 тысяч подписях Кореспондент, 20.10.2016.
 29. Гольдарб: «Тарифное сопротивление» — не «Майдан», а поучительная акция для власти YouTube телеканалу NewsOne, 19.10.16.

Посилання[ред. | ред. код]

Відео: