Гольдштейн Максиміліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Максиміліан Гольдштейн (9 грудня 1880 року, Львів — 1942, (?)) — колекціонер єврейських старожитностей, мистецтвознавець, один із ініціаторів створення Єврейського музею у Львові.

М. Гольдштейн народився у Львові у сім'ї кравця. У родині особливо пишалися зв'язками із рабином синагоги "Золота Роза" Давидом Галеві.

28 жовтня 1908 року М. Гольдштейн вступив у Нумізматичне товариство у Відні. У цьому ж році він отримав статус судового експерта у сфері нумізматики. На початку своєї кар'єри колекціонера М. Гольдштейн займався переважно нумізматикою Польщі, але поступово зацікавився і почав збирати експонати, що стосувалися історії, культури та народних промислів євреїв. Крім колекціонування, діяльність М. Ґольдштейна несла у собі великий просвітницький потенціал (зокрема, він закликав громадськість звертати більше уваги на охорону стародавніх єврейських цвинтарів у регіоні та більш широкого кола пам'яток).

У 1928 та 1933 роках М. Гольдштейн надав зі своєї приватної колекції єврейські книги, стародруки та предмети ужиткового мистецтва для виставок єврейської культури, які організовувала Єврейська релігійна громада міста Львова.

1934 рік — після тривалих обговорень засновано Єврейський музей, основу збірки якого склала колекція М. Райхенштейна, що була передана його спадкоємцями музею у депозит[1]. Після націоналізації Радянською владою Єврейського музею у Львові 12 жовтня 1939 року М. Гольдштейн був призначений його хранителем[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фаїна Петрякова. www.ji.lviv.ua. Процитовано 2019-04-16. 
  2. Сидорчук, Таїсія (2009-2010). Огляд особового фонду колекціонера, мистецтвознавця Максиміліана Гольдштейна в центральному державному історичному архіві м. Львова (українською). Київ: Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія"; Київ. нац. лінгв. ун-т, Гол ред. І.В.Срібняк. с. 248–257. ISBN 978-966-638-204-0.