Гонади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гонада кроля — яєчко
Гонада вівці: 1 — яєчник; 2 — фолікули; 3 — власні зв'язки яєчника; 4 — Фаллопієва труба; 5 — артерії і вени яєчників

Гонади (грец. Gonáo — породжую) — статеві залози тварин: органи, що утворюють статеві клітини (яйцеклітини та сперматозоїди) та статеві гормони — андрогени і естрогени. Продукування та секреція цих гормонів регулюється гонадотропними гормонами гіпофіза[1] — фолікулостимулюючим гормоном (ФСГ) і лютеїнізуючим гормоном (ЛГ), які, своєю чергою, знаходяться під контролем рилізинг-гормонів гіпоталамуса[2][3] (ліберінів та статинів).

Розрізняють чоловічі гонади — сім'яні залози (яєчка), жіночі — яєчники та гермафродитнічервів, молюсків, деяких ракоподібних).

У зародків хребетних гонади закладаються у вигляді статевих складок по боках спинної брижейки, в які мігрують первинні статеві клітини, що виникають раніше. Потім в них вростають мезенхімні клітини тулубної нирки — мезонефроса, які формують строму гонад. Статеві клітини в гонадах розмножуються, ростуть та дозрівають. Ріст статевих клітин відбувається під дією гонадотропних гормонів гіпофізу та особливих клітин, що живлять: клітин Сертолі в чоловічих гонадах та фолікулярних клітин — в жіночих.

В процесі розвитку гонади проходять біполярну, однакову в обох статей, стадію розвитку, після чого починається їх статеве диференціювання. Яєчники формуються здебільшого з коркового шару гонади, яєчка — з мозкового. Форма яєчників у різних тварин дуже відрізняється (трубчасті — у круглих червів, та комах, гроноподібні — у птахів, округлі — у ссавців).

У вищих тварин гонади, крім утворення статевих клітин, виконують функцію залоз внутрішньої секреції, виділяючи у кров статеві гормони естрогени (прогестерон) у жінок, андрогени (тестостерон) у чоловіків. Разом з вивідними шляхами та зовнішніми і внутрішніми геніталіями гонади утворюють репродуктивну систему.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. gonadotropin. The Free Dictionary. Mosby's Medical Dictionary, 8th edition. Elsevier. 2009. Архів оригіналу за 22 квітня 2019. Процитовано 23 червня 2017. (англ.)
  2. John W. Kimball (12 лютого 2011). Hormones of the Hypothalamus: Gonadotropin-releasing hormone (GnRH). Kimball's Biology Pages. John W. Kimball (The Saylor Foundation). Архів оригіналу за 27 червня 2012. Процитовано 23 червня 2017. (англ.)
  3. Marieb, Elaine (2013). Anatomy & physiology. Benjamin-Cummings. с. 915. ISBN 9780321887603. (англ.)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]