Гонади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чоловіча гонада (яєчко)
Жіноча гонада: 1 — яєчник; 2 — фолікули; 3 — власні зв'язки яєчника; 4 — Фаллопієва труба; 5 — артерії і вени яєчників

Гонади (грец. Gonáo — породжую) — статеві залози, органи, що утворюють статеві продукти (яйцеклітини та сперматозоїди) у тварин. Гонади також мають ендокринну (гормональну) активність: синтезують статеві гормони — андрогени та естрогени. Продукування та секреція цих гормонів регулюється гонадотропними гормонами гіпофіза[1] — фолікулостимулюючим гормоном (або ФСГ) і лютеїнізуючим гормоном (або ЛГ), які, в свою чергу, знаходяться під контролем рилізинг-гормонів гіпоталамуса[2][3] (ліберінів та статинів).

Розрізняють чоловічі гонади — сім'яні залози (сім'яники), жіночі — яєчники та гермафродитнічервів, молюсків, деяких ракоподібних тощо). У зародків хребетних гонади закладаються у вигляді статевих складок по боках спинної брижейки, в які мігрують первинні статеві клітини, що виникають раніше. Потім в них вростають мезенхімні клітини тулубної нирки — мезонефроса, які формують строму гонад. Статеві клітини в гонадах розмножуються, ростуть та дозрівають. Ріст статевих клітин відбувається під дією гонадотропних гормонів гіпофізу та особливих клітин, що живлять: Сертолі — в чоловічих гонадах та фолікулярні клітини — в жіночих. В процесі розвитку у кожної статі гонади проходять біполярну, однакову у обох статей, стадію розвитку, після чого починається їх статеве диференціювання. Яєчники формуються здебільшого з коркового шару гонади, сім'яники — з мозкового. Форма яєчників у різних тварин дуже відрізняється (трубчасті — у круглих червів, та комах, гроноподібні — у птахів, округлі — у ссавців). У вищих тварин гонади крім утворення статевих клітин виконують функцію залоз внутрішньої секреції, виділяючи у кров статеві гормони естрогени (прогестерон) у жінок, андрогени (тестостерон) у чоловіків. Разом з вивідними шляхами та зовнішніми статевими органами гонади утворюють статеву систему.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. gonadotropin. The Free Dictionary. Mosby's Medical Dictionary, 8th edition. Elsevier. 2009. Процитовано 23 June 2017.  (англ.)
  2. John W. Kimball (12 February 2011). Hormones of the Hypothalamus: Gonadotropin-releasing hormone (GnRH). Kimball's Biology Pages. John W. Kimball (The Saylor Foundation). Архів оригіналу за 27 червень 2012. Процитовано 23 June 2017.  (англ.)
  3. Marieb, Elaine (2013). Anatomy & physiology. Benjamin-Cummings. с. 915. ISBN 9780321887603.  (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]