Гоплон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Щиток з вісімкою
Гопліти зі щитами на кераміці епохи
Один воїн щит з відбитків

Гопло́н (грец. ὅπλον), або аргівскій щит — круглий опуклий щит, який був основним захистом грецьких гоплітів, які отримали своє найменування за назвою використовуваного ними щита — гоплона (подібно до того, як пельтасти за назвою щита «Пелта»).

Діаметр гоплона варіювався від 80 см до 1 метра; щит прикривав воїна від підборіддя до колін. Цей тип щита з'явився, ймовірно, в VIII столітті до н.е., про що свідчать зображення на кераміці того часу.

Основа гоплона виготовлялася з твердих порід дерева і являла собою з'єднані планки товщиною близько 0,5 см. Найпоширеніший варіант виготовлення: дерев'яну основу з внутрішньої сторони обтягують шкірою, а із зовнішньої покривалають бронзою або залізом. Іноді зовнішній бік теж обтягували шкірою (бичачою), а з металу робили лише кромку. На внутрішньому боці, в центрі розташовувалася широка бронзова рукоять — порпакс, куди просовували руку до ліктя. Кистю руки воїн стискав другу рукоять, розташовану біля краю щита — антілабе. Вона виготовлялася з шнура або шкіряного ремінця, пропущеного через дві бронзові петлі. Часто по периметру щита розташовувалися кільця, через які пропускався шнур, який утворював антілабе. На цьому шнурі щит можна було перекинути через плече, наприклад, на марші. Гоплон був досить опуклим для того, щоб верхня кромка спиралася на плече воїна, за рахунок чого щит було легше тримати. Іноді до нижньої частини гоплона прикріплювали «завіску», яку виготовляли зі шкіри, повсті чи тканини. Прикріпити її коштувало дешевше поножей (хоча майже завжди вони використовувалася разом) і призначалася вона для захисту ніг гопліта від стріл і дротиків. Появу цієї «фіранки» іноді пов'язують з навалою персів на початку V століття до н.е. і зі зростанням ролі легкої піхоти, озброєної метальною зброєю.

Гоплон важив близько 10 кг (у різних джерелах ця цифра варіюється від 6 до 15 кг). Через його тяжкість воїн, що рятувався втечею, в першу чергу позбувався щита, тому втрата щита вважалася ганьбою і суворо каралася (аж до смертної кари). Але це не відносилося до втрати шолома або панцира, бо вони служили для особистого захисту, а від щита залежало благополуччя всього загону: завдяки тому, що порпакс знаходився в центрі, ліва половина щита прикривала вже не самого воїна, а його сусіда по фаланзі. Крім усього іншого, на щитах несли з поля бою полеглих воїнів. З цим пов'язують походження знаменитої фрази, приписуваній спартанці Горгії, яка, проводжаючи сина на війну, подала йому щит зі словами: «З ним або на ньому».

Посилання[ред.ред. код]