Гопурам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Ґопурам або ґопура (санскр. गोपुर Gōpura), (там. கோபுரம் Kōpuram) — надбрамна вежа в храмовій огорожі індуїстських храмів, відмінна риса індійської середньовічної архітектури, особливо характерна для Південної Індії. Служить як вхід у храмовий комплекс. Ґопура має теж функціональне значення, що і гопурам — монументальна споруда над проходом через огорожу храму. Слово «ґопура» використовується в описі споруд (храмових комплексів) на території Південно-Східної Азії.

Історія[ред. | ред. код]

Традиція будівництва ґопураму бере свій початок в державі Паллавів, а в 12 столітті в державі Пандья він стає домінантною рисою зовнішнього вигляду храму, нерідко затьмарюючи внутрішнє святилище, яке ховалося з уваги колосальними розмірами ґопураму. Він також перевершував внутрішню частину святилища за багатством орнаменту. Багато храмів мали більше одного ґопураму.

Архітектура[ред. | ред. код]

Підстава ґопураму звичайно є прямокутником. Внизу знаходяться багато прикрашені вхідні двері. Зверху розташовується конічне навершя, що складається з декількох рівнів, що зменшуються в міру звуження гопураму. Зазвичай вежу увінчує дах з циліндричним склепінням. Гопурами вишукано прикрашені скульптурою, різьбленням і розписом на теми з індуїстської міфології, особливо пов'язаними з божеством, якому присвячено храм, в якому розташований ґопурам.

Приклади[ред. | ред. код]

Найвищий ґопурам розташований в індуїстському храмі бога Шиви у Мурдешварі. Він сягає 75 метрів.