Гопчиця (заказник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ландшафтний заказник місцевого значення «Гопчиця»
Гопчиця1.jpg
49°34′45″ пн. ш. 29°19′11″ сх. д. / 49.57917° пн. ш. 29.31972° сх. д. / 49.57917; 29.31972Координати: 49°34′45″ пн. ш. 29°19′11″ сх. д. / 49.57917° пн. ш. 29.31972° сх. д. / 49.57917; 29.31972
Розташування: Україна Україна
Вінницька область,
Погребищенський район
Найближче місто: Бухни
Площа: 780 га
Заснований: 1990 р.
Керівна
організація:
СФГ “Дружба”, Морозівська с/р, Новофастівська с/р, ВОКСЛП “Віноблагроліс”
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Ландшафтний заказник місцевого значення «Гопчиця». Карта розташування: Вінницька область
Ландшафтний заказник місцевого значення «Гопчиця»
Ландшафтний заказник місцевого значення «Гопчиця»

Го́пчиця — ландшафтний заказник місцевого значення.

Розташований на території Морозівської та Новофастівської сільських рад Погребищенського району Вінницької області. Оголошений, відповідно до Рішення облвиконкому № 263 від 25.10.1990 р.

Охороняється Каскад ставків загальною площею 80 га з великою кількістю водоплавної птиці та двома лісовими масивами, де зростають цінні види лікарських рослин.

За фізико-географічним районуванням України ця територія належить до Самгородсьхо-Липовецького району Північної області Придніпровської височини Дністровсько-Дніпровської лісостепової провінції Лісостепової зони. Характерною для цієї ділянки є сильно розчленована лесова рівнина з чорноземними ґрунтами й грабовими дібровами. З геоморфологічної точки зору описувана територія є підвищеною хвилястою денудаційною рівниною.

Клімат території є помірно континентальним. Для нього характерне тривале, нежарке літо, і порівняно недовга, м'яка зима. Середня температура січня становить -6,5 °C, липня +19°…+18,5 °C. Річна кількість опадів складає 550—525 мм.

За геоботанічним районуванням України ця територія належить до Європейської широколистяної області, Подільсько-Бесарабської провінції, Вінницького (Центральноподільського) округу.

Територія заказника представляє мальовничий ландшафт із каскадом ставків, штучно створених на р. Самець, схили якої засаджені протиерозійними насадженнями, позаяк для припинення ерозійних процесів на орних землях тут передбачено комплекс протиерозійних заходів.

Між ставками в рослинному покриві переважають угрупування високотравних — рогозу широколистого й очерету. У комплексі з ними зустрічаються осокові угрупування з осоки стрункої й омської, а також угрупування аїру. Долиною розкидані кущі верби попелястої, біля країв — дерева вільхи. Флора болота є типовою для високотравних боліт Лісостепу — тут трапляються: комиш лісовий, плакун верболистий, вербозілля звичайне, чистець болотяний та інші види.

Добра кормова база та наявність болотистих ділянок створює ідеальні умови для водних і приводних видів птахів. Найбільш поширеними тут є болотна курочка, кряква звичайна, чаплі — сіра, біла і руда. Із ссавців тут водиться ондатра, видра, заєць, лисиця.

Іхтіофауна представлена карасем, коропом, лином.

Таким чином, заказник Гопчиця представляє цінність і науковий інтерес як ділянка типових болотних угрупувань лісостепу, що має протиерозійне значення і багата на мисливську фауну та цінні види лікарських рослин.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Наукова характеристика заказника. Автори — спеціалісти Держекобезпеки у Вінницькій області Магденко Л. В. та Царенко Н. В.