Гордони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Емблема (гребінь) клану Гордон.
Тартан клану Гордон.
Герб маркизів Гантлі.

Гордони (англ. Gordon) — шотландський дворянський рід та очолюваний ним однойменний клан, один з найважливіших у Північній Шотландії.

Походження[ред.ред. код]

Гордони ведуть своє походження від одного з нормандських баронів, які прибули до Англії разом з Вільгельмом Завойовником у 1066 році. За часів правління Давида I (1124—1153) один з пращурів роду переселився до Шотландії, де отримав від короля володіння Гордон (шотл. гел. Gordinна пагорбі»)) в районі Беріка у південно-східній Шотландії. Серу Адаму Гордону, одному з прибічників Роберта Брюса, було надано землі у північно-східній частині країни, конфісковані у графів Атолла. З цього часу починається присутність Гордонів у Північній Шотландії, поступово дедалі більше помітна. На початку XV століття остання представниця прямої лінії Гордонів вийшла заміж за Олександра Сетона, який узяв прізвище дружини і став засновником сучасного дому Гордонів. Їхній син Олександр у 1445 році отримав титул графа Гантлі, на честь замку Гордонів у Бухані. Нащадки Олександра Гордона стали основними агентами королівської влади у Північній Шотландії. На графів Гантлі було покладено обов'язок підтримання порядку у північній частині країни та підкорення гірських кланів центральній владі. Це дало змогу Гордонам значно збільшити свої володіння й перетворитись на одну з ключових аристократичних родин Шотландського королівства. У XVI—XVII роках Гордони були лідерами консервативно-католицьких, а згодом роялістських сил Шотландії. У першій половині XVIII століття клан Гордонів активно підтримував рух якобітів.

Символіка клану[ред.ред. код]

Девізи клану[ред.ред. код]

Bydand — «Залишаємось».

«Відвагою а не ремеслом».

«Чини гідно, і нехай скажуть — це Гордони!»

Символ — плющ.

Гасло — «Гордони йдуть!»

Графи Гантлі[ред.ред. код]

Маркізи Гантлі[ред.ред. код]

Герцоги Гордон[ред.ред. код]

По смерті Джорджа Гордона припинилась лінія герцогів Гордон. Сучасні маркізи Гантлі є нащадками бічної лінії Гордонів.


Польська шляхта і Гордони[ред.ред. код]

Герб Бидант Польських Гордонів

Генріх Гордон, син маркіза Гантлі (Huntly), вбитого у 1649 році в бою з прибічниками Кромвеля, переселився до Польщі. Його нащадки внесені до родословних книг дворян Царства Польського. Георг Гордон, польської служби майор, який походив від іншої гілки стародавнього роду Гордонів, отримав польський індигенат у 1673 році та прийняв герб Брохвич IV. Його потомство внесено у VI частину родословної книги Волинської та Подільської губерній. Інша гілка прийняла герб Бидант.

Джерела[ред.ред. код]