Гордій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Го́рдій (грец. Γόρδιος) — міфічний цар Фригії, названий батько Мідаса, засновник міста Гордіона і творець Гордієвого вузла.

Гордій у міфах[ред. | ред. код]

Гордій спочатку був простим землеробом у Фригії, але одного разу на ярмо (чи війя) його воза сів орел, що був символом царської влади і доброю ознакою. Гордій вирушив до храму Зевса щоб витлумачити знак. Дорогою він зустрів юну віщунку, яка порадила принести Зевсу жертву і провістила, що після жертвопринесення вона стане його дружиною. В цей час цар Фригії помер, не лишивши нащадків. Оракул дав пророцтво, що новий цар приїде до храму Зевса на возі. Саме тоді прибув Гордій і народ, побачивши орла на його возі, визнав Гордія царем.

Після цього Гордій заснував місто Гордіон і встановив у тамтешньому храмі Зевса віз, завдяки якому став правителем. Ярмо він прив'язав складним вузлом з кори дерену до воза. Оракул дав пророцтво про те, що хто зуміє розв'язати цей вузол, той стане володарем всієї Малої Азії. Однак, віками ніхто не міг розв'язати вузла.

У 333 році до нашої ери цар Македонії та видатний полководець Александр прибув у Гордіон. Замість пробувати розв'язати вузол, як численні його попередники, Александр розрубав його мечем. Так він виконав пророцтво і згодом дійсно завоював усю Малу Азію[1].

Гордій не мав дітей, тому всиновив Мідаса, котрий став царем після його смерті[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Арріан. Анабасис Александра II.3.
  2. Еліан. Строкаті оповіді IV. 17.

Література[ред. | ред. код]

  • Словник античної мітології / Упоряд. Козовик І. Я., Пономарів О. Д. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2006. — 312 с.