Гормезис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гормезис (від грец. hórmēsis «швидкий рух, завзяття») — стимулююча дія помірних доз стресорів.

Гормезис це стимуляція організму зовнішніми чинниками (тепло, холод, токсини), що викликають стресову реакцію, недостатню для прояву шкідливих реакції, але достатню для стимулюючого і загартовуючого впливу на здоров'я.

Завдяки гормезису організм пристосовується до більш складних умов, тим самим посилюючи власну резистентність до стресу та стимулюючи захисні системи організму.

Історія[ред. | ред. код]

Різновидом гормезису, відомого в античності, був мітрідатизм, практика, за якою Мітрідат VI Понтійський нібито зміцнював свій імунітет до різноманітних токсинів шляхом регулярного впливу їх малих доз.

Термін «гормезис» походить від грецьких слів hórmēsis «швидкий рух, завзяття», hormáein «приводити в рух, спонукати, спонукати», того самого грецького кореня, що й слово гормон. Вперше вжито З. Зонтманом і Д. Ерліхом в 1943 році[1].

В Україні найвідомішою традиційною практикою гормезису є купання в ополонці на Водохреще.

Прихильником загартувань та стимулюючих стресових реакцій був академік Микола Михайлович Амосов:

"Тренування холодом – річ хороша. Перше - це фізіологічний стрес, отже, при загартовуванні розвивається стійкість до стресів. Друге - відбувається тренування обмінних процесів у клітинах шкірних покривів, вони 'привчаються' до підтримки 'правильної хімії' за незвичайних зовнішніх умов, запускають на повну потужність мітохондрії - 'електростанції', що виробляють енергію. Третє - тренування зміцнює серцево-судинну систему, як і фізична робота. Тренування спекою теж можливе, але саме по собі воно навряд чи має таку корисну дію, як холод." ("Моя система здоров'я"[2], М.М.Амосов, 1997).

Приклади[ред. | ред. код]

  • Вплив високих температур (сауна, лазня, інфрачервона сауна).
  • Вплив низьких температур (загартовування, контрастний душ, холодний душ, поступове моржування, крижані ванни, купання в ополнці, кріосауна).
  • Вплив високої (гіпербарична оксигенація) чи низької (гіпоксична терапія) концентрації кисню.
  • Інтервальне та лікувальне пролонговане голодування (аутофагія).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Southam C.M. and Ehrlich J. (1943). Effects of extracts of western red-cedar heartwood on certain wood-decaying fungi in culture. Phytopathology 33: 517—524.
  2. Амосов Микола Михайлович. Вікіпедія (укр.). 1 серпня 2022. Процитовано 2 серпня 2022.