Горобець польовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Горобець польовий
Польовий горобець
Польовий горобець
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Горобцеві (Passeridae)
Рід: Горобець (Passer)
Вид: Горобець польовий
Passer montanus (Linnaeus, 1758)
Поширення в Євразії та Африці     Гніздовий ареал     Цілий рік     Міграції
Поширення в Євразії та Африці     Гніздовий ареал     Цілий рік     Міграції
Синоніми
Fringilla montana Linnaeus 1758

Loxia scandens Hermann 1783
Passer arboreus Foster 1817

Посилання
Вікісховище: Passer montanus
Віківиди: Passer montanus
EOL: 17000047
ITIS: 179630
МСОП: 22718270
NCBI: 9160

Горобе́ць польови́й[2] (Passer montanus) — широко розповсюджений вид птахів родини горобцевих. Близький родич мешканця міст хатнього горобця, але в меншій мірі залежний від людини. Зустрічається на околицях населених пунктів, в покинутих селищах і поблизу від посівів зернових культур, садів і виноградників. У дикій природі поширений у світлих лісах, чагарниках і степу. Дещо менший за хатнього горобця, відрізняється від нього в першу чергу коричневим капелюшком на голові, виразними чорними плямами на білих щоках, значно меншим за розміром чорним «нагрудником» на горлі і комірцем білого пір'я з боків шиї.

На природоохоронний територіях поширений у національному парку «Кременецькі гори».

Зграйний птах, веде осілий або мандрівний спосіб життя. Ніколи не зустрічається на одному клаптику землі з більш забіякуватим хатнім горобцем, з яким конкурує. У місцях, де популяції обох видів перетинаються, польовий і хатній горобці тримаються порізно, хоч і по сусідству. Початково євразійський вид; був інтродукований в Північну Америку, Австралію і деякі острови Тихого океану. Гніздиться в дуплах дерев, старих норах птахів і ссавців, у населених пунктах під дахами будинків. Охоче ​​займає дуплянки. Харчується рослинною і тваринною їжею. Звичайний, місцями численний вид.

Опис[ред. | ред. код]

Горобець польовий
Яйця Passer montanus
Спаровування

Дрібний, витончений горобець. Довжина тіла 12,5 — 14 см.[3] Має зовнішню схожість з самцем хатнього горобця, з яким його поєднують буро-руда спина з широкими чорними смужками, білувате черево, чорні горло і вуздечка, а також біла смуга на крилі. Верх голови і потилиця каштанового кольору, щоки білі з виразною чорною плямою на криючих вухах. Передня частина шиї («нагрудник») теж чорний, проте на відміну від хатнього горобця пляма не така велика і не захоплює груди. Поперек і надхвістя вохристо-бурі. Крила темно-бурі з двома тонкими білими смужками на криючих (у будинкового горобця смуга одна). Черево сірувато-біле. Дзьоб влітку грифельно-сірий, взимку темніє і стає майже чорним. Райдужна оболонка кара.[4]

Збоку зграйку польових горобців можна визначити по монотонності забарвлення, на відміну від добре вираженого статевого диморфізму у хатнього горобця самці і самки польового один від одного не відрізняються. Дуже схожі на дорослих і молоді птахи, виділяючись декілька блідішим оперенням і менш вираженим малюнком на голові. Вокалізація — характерне цвірінькання, у порівнянні з домовим горобцем швидше двоскладове, різке і більше гугняве.[3] По землі пересувається стрибками.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2017). Passer montanus. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 09.05.2020.
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. а б Killian Mullarney, Lars Svensson, Dan Zetterström, & Peter J. Grant. Птахи Європи = Birds of Europe. — Paperback. — United States : Princeton University Press, 2000. — С. 363. — ISBN 978 - 0-691-05054-6.
  4. Г. Дементьєв, М. Гладков. Птахи Радянського Союзу. — Радянська наука, 1953. — Т. 5.

Джерела[ред. | ред. код]