Горове ім'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Горове ім'я
ієрогліфами
G5
Стела, що містить серех з іменем Уаджі (Лувр)

Горове ім'я — одне з п'яти імен у царському титулі правителів Стародавнього Єгипту, найстаріше з усіх.

Історія та значення[ред. | ред. код]

До самої 4-ї династії було єдиним іменем царя (фараона) у Додинастичному та Ранньодинастичному періодах. Багато хто з перших єгипетських фараонів відомий лише під таким іменем. Таке ім'я було частиною релігійної віри у правителя як земного образу небесного бога Гора-Горуса (символ якого — сокіл). Починаючи з кінця Стародавнього царства фараон пов'язувався з міфом про Осіріса.

Принаймні один єгипетський правитель з 2-ї династії — Сет-Перібсен, використовував замість Гора зображення бога Сета. Такий приклад наслідував Хасехемуї, який помістив обидва символи Сета й Гора понад накресленням свого імені. Після того образ Гора завжди з'являвся поряд з іменем фараона.

З часів Ментухотепа II значення такого імені послабилось і в офіційних написах відтоді переважно вживалось тронне ім'я. Горове ім'я існувало до Антоніна Пія (138–161 н. е.) включно.

Написання[ред. | ред. код]

Пишеться ім'я фараона у сереху, прямокутнику, на якому сидить сокіл. Нижня частина прямокутника декорована як фасад царського палацу, верхня частина символізує двір чи дім, а на вільній площі між ними стоїть ім'я властителя.

Посилання[ред. | ред. код]