Горяни (Ужгород)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

с.Горяни ( угор. Gerény - передмістя, село.)

Походження назви[ред. | ред. код]

Назва Горяни від слова горяни - гірські мешканці дикуни. Угорський переклад назви Gerény, на думку карпатських русинів схоже з угорським угор. görény, тобто тхір.

Історія[ред. | ред. код]

В 1332 році вперше згадують, як Gheren. Тут угорський король Бела IV замість спустошеного старого Ужгородського замку збудував новий замок. З цього замку залишилась тільки церква 12 століття, яку в 15 столітті перебудували в готичному стилі (фрески 14. -15. століття). Стародавня церква-ротонда збудована у візантійському стилі (кладка стін - «opus mixtum»). Замок можливо був спустошений в 14 столітті. На його руїнах Другети збудували новий замок-палац, залишки якого були відкриті в 1926 році. Ще не розпочаті розкопки збудованого в 1384 році монастиря Ордена Павла. 1910 році з нас. 1173 чоловік, більшість складали русини, з великою кількістю угорців. До Тріанонського мирного договору Горяни відносились до жупи Унг, Унгварського району.

Горянська ротонда[ред. | ред. код]

Докладніше: Горянська ротонда

Горя́нська рото́нда, розміщена на останньому пагорбі Карпат на околиці Ужгорода, — одна з найстаріших архітектурних пам'яток України загальноєвропейського значення. Вчені сходяться на думці, що її було зведено в кінці Х — на початку XI століття, а пізньоготичну наву прибудували в кінці XIII — на початку XIV століття. (нинішню форму вона отримала після появи барокової вежі над західним фасадом у XVIII ст. та її реставрації у 1911 р.). Дослідники не виключають: саме це місце могло колись слугувати серцем Ужгорода, бо поблизу видно залишки замку, а, отже, ротонда могла бути замковою церквою.

Унікальні фрески XI—XIV ст., що вкривають її стіни, дійшли до нас у кепському стані: просто в них вбиті гвіздки, свої написи нашкрябали на стінах «вдячні» відвідувачі. У 1959 р. церкву закрили, i лише в 1966-му, після розчищення та укріплення фресок, пам'ятка стала філією Закарпатського краєзнавчого музею.

Персоналії[ред. | ред. код]

  • Другет Янош, брат Філіпа в 1292—1312 роках ще перебував у Сицилії (Неаполітанське королівство). Після прибуття в Угорщину швидко ввійшов в довіру короля Карла I. Після смерті брата в 1328 році він став надором (правителем) і на цій посаді залишався до смерті (1335). Він є предком Другетів Горянських та Гуменнських (Gerényi és Homonnai Drugeth; V. ö. Századok. 1881. 133-145, 210-14 Anjoukori okm. II. és III. k. Pallas Nagylexikon) .
  • У Горянах народився закарпатський письменник Михайло Іванович Томчаній (Томчані); ( 16 липня 1914 - Ужгород, 19 січня 1975.). Його батько — Іван Томчані (угор. Tomcsányi János), мати Єлизаветта Томчані уроджена Кепеч (угор. Tomcsányiné szül. Kepecs Erzsébet). Іменем письменника в Горянах названа вулиця, де стоїть батьківська хата.
  • Кувик Петро Петрович — український сценарист, організатор кіновиробництва.
  • Василь Ходанич-депутат ВР України від Горянського округу. Народне прізвисько-король.

Вікторія Бірта-королева.

Посилання[ред. | ред. код]