Горіхові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Горіхові
Горіх волоський (Juglans regia) — типовий вид
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Горіхові (Juglandaceae)
DC. ex Perleb
Вікісховище: Juglandaceae

Горіхові (Juglandaceae) — родина рослин порядку букоцвітих (Fagales), налічує ≈ 50 видів у 9 родах і 3 підродинах. Поширені в помірній зоні північної півкулі, а також Малезії й Андах[1]. Дерева, рідше кущі, з почерговими, непарноперистими листками, що містять ароматичні речовини.

Квітки різностатеві, в пазухах покривних лусок; оцвітина проста або її зовсім немає. Тичинкові квітки в сережках, тичинок 2–40; маточкові квітки поодинокі, скупчені або в китицях; зав'язь нижня, одногнізда, зростається з оцвітиною і приквітками; насінний зачаток прямий, з одним покривом.

Плід — псевдомонокарпна кістянка, яку найчастіше називають «горіхом». Позаоплодень спочатку соковитий, потім шкірястий, багатий на дубильні й ароматичні речовини; середоплодень дерев'янистий. Насіння без ендосперму, з великими зморшкуватими сім'ядолями, що містять олію, білки, вітаміни.

До родини належать дерева, які застосовуються у зеленому будівництві, харчовій, деревообробній та інших галузях промисловості. Горіх маньчжурський (Корея, Північно-Східний Китай, Далекий Схід, зрідка в Україні) має декоративну деревину, використовується у меблевому виробництві. В Україні вирощують також горіх сірий.

Роди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Stevens P. F. (2017). Juglandaceae. Angiosperm Phylogeny Website. Missouri Botanical Garden. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 04.10.2021.  (англ.)