Гра Ендера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гра Ендера
Гра Ендера. Обкладинка 2013.jpg
Обкладинка 2013 року
Оригінал англ. Ender's Game
Жанр наукова фантастика, роман і науково-фантастичний роман
Автор Орсон Скотт Кард[1]
Мова англійська
Виданий 1985
Видавництво Tor Books[d]
Переклад Валерій Верховський
ISBN-10: 2-7201-0280-6, 0-312-93208-1
Нагороди
Наступний твір Speaker for the Dead[d]

«Гра Ендера» (англ. Ender's Game, 1985) — науково-фантастичний роман Орсона Скотта Карда.

Дія книги відбувається в майбутньому: 2135 року. Людство щойно пережило дві хвилі вторгнення інопланетної раси жукерів (англ. buggers), лише дивом уникнувши загибелі. Усім зрозуміло, що третє вторгнення комахоподібних чужих стане останнім для людської раси. За цих умов відбувається гарячковий пошук найкращих представників людського генофонду — дітей 5-6 років — та їх повномасштабна підготовка до космічної війни. Серед цих дітей і головний герой книги — Ендрю Віггін, майбутній полководець об'єднаного флоту Землі і єдина надія людства на порятунок.

Короткий зміст[ред.ред. код]

Під час вторгнення комахоподібних жукерів у людей майже не було шансів. Слабший флот, слабше озброєння, відсталі, порівняно з чужими, технології. Проте, попри це все, цивілізація Землі вистояла. Вистояла, оскільки космічним флотом землян командував найвидатніший полководець за всю історію людства.

Відтоді пройшли десятки років. На Землі дія спеціальна програма, за якою найобдарованіших дітей відбирають, навчають і готують до майбутньої війни. Оскільки саме їм доведеться командувати кораблями у вирішальній битві.

За Ендрю Віггінсом спостерігають від народження. У шестирічному віці його забирають із сім'ї і відправляють на навчання в Бойову школу, що розташована в поясі астероїдів Сонячної системи. Опановуючи мистецтво війни, долаючи труднощі агресивного колективу та підступність власних наставників, росте майбутня надія людства. Значно раніше ніж його однолітки закінчивши Бойову школу, Ендер (так його ласкаво називала старша сестра, дослівно - Винищувач) поступає в Командну школу. Там під керівництвом найкращих земних тактиків, використовуючи надпотужні комп'ютери, молодий Віггінс продовжує навчання, граючись у свою гру. Гру Ендера…

Цитати[ред.ред. код]

«-Полковнику Графф, ця гра завжди велась чесно. Зірки розташовуються симетрично, щоб ні в кого не було переваги.

- Чесність — це чудове поняття, майоре Андерсен. Шкода, що воно немає жодного відношення до війни.»

(діалог наставників Ендера)

«- Смішно, чи не так? Що Пітер урятував мільйони життів?

- Тоді як я загубив мільярди.»

(діалог Ендера з Валентиною)

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Ім'я Ендер — це дещо видозмінене католицьке ім'я Ендрю. «Ендер» з англійської означає «той, що закінчує», «фінішер». Ця особлива риса Ендера робить його переможцем. Якщо виникає небезпека, він не просто долає її, він усуває її, раз і назавжди. Двічі за свою дитячу кар'єру бійця Ендер убиває більших і сильніших хлопців, що намагалися підкорити його собі. Під час третього вторгнення він не просто перемагає, він знищує чужих, всіх, назавжди, безповоротно. Бо третє вторгнення…
  • Окрім Ендера Кард створив ще два цікаві образи. Ендер — «третя дитина», що не було нормою в описаному суспільстві. Його старший брат і сестра теж розглядалися кандидатами в Бойову школу, оскільки мали всі задатки геніальності. Однак, старшого брата забракували з огляду на його схильність до надмірної жорстокості, а сестру — з огляду на підвищену емпатію. Батькам дозволили завести третю дитину, сподіваючись на збалансованіший характер. Цікаво те, що надмірно жорстокий старший брат став гегемоном Землі й відзначався гуманною політикою, а збалансованіший Ендер винищив чужу цивілізацію.
  • Дія продовження «Гри Ендера» — роману «Голос тих, кого немає» (англ. Speaker for the Dead) відбувається через 3000 років після подій, описаних в першій частині циклу, проте головний герой тут спільний — це стає можливим завдяки законам релятивістики.
  • Спочатку Орсон Скотт Кард написав оповідання «Гра Ендера» в 1977 році, за яке отримав премію Джона Кембела як найкращий дебютант. Через кілька років, працюючи над романом «Голос тих, кого немає», письменник побачив, що йому не вистачає харизматичного головного героя. У результаті, як передісторію було обрано вже написану розповідь «Гра Ендера», яка була перепрацьована в роман. За іронією долі саме цей роман приніс автору світову славу.
  • Роман «Гра Едера» з різних причин рекомендований до прочитання в багатьох навчальних закладах світу. Зокрема в Університеті морської піхоти в Квантіко, США — як посібник із психології лідерства.
  • Орсон Скотт Кард отримав «дубль» літературних премій «Г'юґо» та «Небюла» два роки поспіль. Спочатку за «Гру Ендера», потім за «Голос тих, кого немає». Це досягнення досі є унікальним.

Нагороди[ред.ред. код]

Премії Г'юґо (1986) та Небюла (1985) у номінації «Найкращий роман».

Переклади[ред.ред. код]

Роман перекладено на 32 мови, зокрема на такі:

Фільм[ред.ред. код]

У 2003 році права на екранізацію книги були придбані компанією Warner Brothers. Було написано одразу кілька сценаріїв, в тому числі і за участі самого автора книги. У 2005 році Орсон Скотт Кард повністю переписав сценарій. За його словами, туди були також включенні певні елементи з книги «Тінь Ендера». На літо 2007 року процес виробництва фільму перейшов у фазу «pre-production».

Фільм, знятий режисером Гевіном Гудом, вийшов на екрани 2013 року. Роль Ендера Віггіна зіграв Аса Баттерфілд.

Посилання[ред.ред. код]

Інформація про фільм на IMDB

  1. http://www.hatrack.com/osc/books/endersgame/endersgame.shtml