Гра в альтернативній реальності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гра в альтернативній реальності (англ. Alternative Reality Game, АRG) — інтерактивна мережева розповідь, яка використовує реальний світ як платформу та трансмедійне оповідання, щоб розповісти історію, яка може бути змінена ідеями чи діями гравців при цьому не обов'язково керуючись ШІ.

Форма гри визначається інтенсивністю залученості гравця в історію, яка відбувається в реальному часі та розвивається відповідно до дій гравців. Саму історію формують персонажі, якими активно керують розробники гри, навідміну від комп'ютерних ігор, де за все відповідає ШІ. Гравці, як правило, можуть безпосередньо взаємодіяти з персонажами в грі, вирішуюти сюжетні проблеми та різні головоломки, а також співпрацювати між собою задля взаємодопомоги у розгадуванні сюжету. ARG зазвичай використовують мультимедіа, наприклад телефони, пошту, іноді, в ході гри учасникам доводиться в реальному світі шукати підсказки які заховані авторами гри, але в основному вся інформація доноситься через Інтернет, та особливо соціальні мережі, як центральні середовища зв'язку.

ARG, як правило, є повністю безкоштовною для участі, також всі витрати в грі можуть покриватися за рахунок реклам різних інтернет продуктів.

Визначення[ред. | ред. код]

Загалом, немає чітких правил та критерії щодо того, що підпадає під поняття АРГ, навколо цього питання ведуться активні дискусії. Шон Стейсі, засновник веб-сайту Unfiction, припустив, що найкращий спосіб визначити жанр — не визначати його, а натомість розмістити кожну гру за трьома основними критеріями: набір правил, авторство та узгодженість. У сфері «хаотичної фантастики», яка включатиме такі роботи, як Унциклопедія та вуличні ігри, такі як SF0.

Втім, деякі експерти вказують на використання трансмедіа, «сукупного ефекту кількох текстів/медіа-артефактів» як визначального атрибута кожної АРГ. Це також спонукає до унікального підходу, що походить від АРГ; Шон Стюарт, засновник компанії 42 Entertainment, яка випустила кілька успішних ARG, розповідає про те, як це відбувається, зазначаючи, що «ключова річ у АРГ — це те, як вона, залежно від популярності, "вискакує" з усіх цих платформ. Це соціальна гра, яка приходить до вас усіма можливими способами, якими ви підключаєтеся до навколишнього світу».

Термінологія[ред. | ред. код]

Для повного розуміння принципів роботи будь-якої АРГ необхідно знати певні терміни, які присутні більшості ігор, щоправда деякі ігри можуть не мати тих чи інших "понять", або ж навпаки мати кілька протягом усієї гри.

  • Ляльковод або ж «PM» (від англ. Puppet-master) — особа, яка бере участь у розробці та/або керуванні АРГ. Ляльководи є водночас союзниками та супротивниками гравців, адже вони створюють нові задачі та головоломки і одночасно даючи підсказки для їх вирішення. Ляльководи зазвичай залишаються за завісою, поки триває гра. Справжня особистість ляльководів, або їх кількість може бути відома, або невідома заздалегідь. Цілком можливо, що особу ляльковода не буде встановлено навіть після завершення гри.
  • Завіса — поняття, що походить від фрази "Не звертайте уваги на людину за завісою". Поняття означає скоріше правило, що ляльководи не повинні спілкуватися, та загалом контактувати з гравцями протягом гри не за рахунок персонажів та сюжету.
  • Кролячя нора / стежа — перший медіа артефакт який веде гравців до самої АРГ. Як правило, але не завжди, кролячою норою слугує сайт, як самий економний та ефективний варіант. Часто кроляча нора являє собою кілька медіа артефактів. Це зроблено спеціально, задля більшого охоплення публіки.
  • «Це не гра», (THINAG) — думка яка нав'язується самими гравцями задля більшого переконання, що сама АРГ не є такою і всі події розгортаються в реальності та за ними не стоять організатори.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Салдан, Галина (7 березня 2020). Що таке ігри в альтернативній реальності та чому вони захопили світ. MediaLab. Процитовано 3 липня 2023.