Грейг Олексій Самуїлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олексій Грейг

Олексі́й Самуї́лович Грейг (* 6 вересня 1775, Кронштадт — † 18 січня 1845, Петербург) — воєначальник, адмірал (1828), який сприяв відновленню боєздатності Чорноморського флоту, що значно знизилась за роки війни з Наполеоном.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в родині віце-адмірала Самуїла Карловича Грейга, вихідця з Шотландії. Хресною Олексія Грейга була цариця Катерина ІІ. Новонароджений Олексій одразу отримав офіцерський чин.

З 1789 до 1796 року Олексій Грейг служив у військово-морському флоті Великобританії, після чого розпочав службу в російському військово-морському флоті. Брав участь у військових операціях у Північному, Середземному морях. Отримав чин контр-адмірала 1805 року.

2 березня 1816 року Олексій Грейг посідає посаду командира Чорноморського флоту та військового губернатора Миколаєва і Севастополя (до 1834 року). Він мав відновити боєздатність Чорноморського флоту, яка значно знизилась за роки війни з Наполеоном. Він оселився в Миколаєві і пробув на цій посаді майже 18 років. Грейг заснував розпорядницьку частину при Чорноморському адміралтейському департаменті, створив Артилерійське управління, заснував обсерваторію Чорноморського флоту у Миколаєві, вдосконалив роботу Депо, надав йому типографію й художників-граверів. 1820 року О.С.Грейг поставив питання про необхідність будівництва в місті Миколаєві Морської астрономічної обсерваторії. Вона розпочала свою роботу 1827 року. За наукову роботу у галузі астрономії і керівництво будівництвом обсерваторії в місті Миколаєві 1822 року О.С.Грейга обрали почесним членом Петербурзької Академії Наук.       Незважаючи на всі мирські справи, О. С. Грейг брав участь і в бойових діях. Протягом 1817 – 1827 років О.С.Грейг щорічно особисто командував ескадрами і крейсував з ними в Чорному морі. За успішне командування Чорноморським флотом у перший же рік О.С.Грейга нагородили орденом Св. Олександра Невського, а 1827 року – орденом Св. Володимира 1-го ступеня.       Напередодні нової війни з Туреччиною Олексій Самуїлович прискорив будування суден, терміново підготував флот до бойових дій. У російсько-турецькій війні 1828 – 1829 років він став першим російським адміралом, який здійснив тісну стратегічну взаємодію армії і флоту, успішно діяв на комунікаціях і в прибережній зоні, беручи штурмом Турецькі прибережні фортеці. 1826 року Олексій Грейг вперше в російській практиці створив штаб флоту для організації бойової підготовки й розробки планів дій у військовий час. Під його керівництвом було вперше створено морські бібліотеки. У 18281829 роках Грейг брав участь у війні з Туреччиною, у взятті Анапи й Варни.За облогу і підкорення Варни О.С.Грейга нагородили орденом Св. Георгія Побідоносця 2-ступеня. За умілі дії у війні флотоводець одержав чин адмірала.       1833 року О.С.Грейг був призначений членом Державної ради та переїхав до Петербурга. Мешканці Миколаєва з вдячністю відносилися до адмірала. У день від'їзду армірала з Миколаєва громадськість міста організувала в Думі на його честь прощальний обід, на якому високо оцінила його діяльність як військового губернатора. Грейг подарував місту свій портрет і звернувся з прощальним листом до городян міста. Дорослі і діти вийшли проводжати адмірала. Незабаром міська Дума, враховуючи побажання городян, вписала Грейга «навіки» городянином міста.

Пізніше був засновником Пулковської обсерваторії під Петербургом, очолював Вільне економічне товариство й Комісію з питань кораблебудування. Помер на 70-му році життя, похований на Смоленському кладовищі в Петербурзі.

Пам'ятник Грейгу[ред.ред. код]

Пам'ятник Грейгу

Пам'ятник Олексію Грейгу був встановлений у Миколаєві 21 травня 1873 року на перехресті вулиць Адміральська та Соборна (нині Радянська). Скульптура була повернута в сторону р. Інгул, тому що на той час там знаходився головний в'їзд до міста. В 1922 році більшовицька влада демонтувала пам'ятник залишивши при цьому постамент на котрий згодом встановили скульптуру В. І. Леніну (відкритий 27 жовтня 1957 року) котрий 22 лютого 2014 був зруйнований,сам же пам'ятник Грейга поставили у подвір'ї Костьолу, а після війни переплавили

Попередник: Військові губернатори Миколаєва
1816—1834
Наступник:
?
1816
?
1834

Джерело[ред.ред. код]