Греко-католицька церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гре́ко-католи́цька це́рква (гре́цька католи́цька це́рква) або візанті́йсько-католи́цька це́рква (візанті́йська католи́цька це́рква) — східна католицька церква sui iuris візантійської літургійної традиції.

Означення «греко-католицька» дозволяє відрізняти її від католицьких церков інших традицій — передусім від Латинської церкви, а також від Вірменської католицької церкви та церков александрійського, антіохійського та ассирійського обрядів. Разом із останніми греко-католицька церква належить до східних католицьких церков.

Короткі відомості

[ред. | ред. код]

Греко-католицька церква з'явилася внаслідок унії частини православної церкви з католицькою церквою, однак не всі — так Греко-католицька церква Південної Італії не мусила складати унію, оскільки ніколи не розривала церковної єдності з Римом. Таким чином греко-католицькі церкви не можна автоматично ототожнювати з уніатськими.

1204 року, коли хрестоносці захопили столицю Візантії та утворили Латинську імперію було створено «латинські патріархії» Александрії, Єрусалиму, Антіохії та Константинополя. Таким чином, разом з новою політичною владою, була встановлена і нова влада церковна.

1261 року з падінням Латинської імперії Константинопольський патріарх переїхав до Кандим (о. Крит), а потім у Негропонте (о. Евбея, Греція).

Відбулось декілька спроб об'єднання православних та католицької церков: Другий Ліонський собор, Флорентійська унія, Берестейська унія, Ужгородська унія та інші.

Спільним для греко-католицьких церков є грецький (візантійський) обряд, який, однак, існує в різних варіантах, навіть у межах однієї церкви. Богослужіння відправляються різними літургічними мовами. Спільною є також і догматика, в основі якої є православна догматика, повністю, однак, узгоджена з римо-католицькою.

Найчисельнішою у світі греко-католицькою церквою є Українська греко-католицька церква.

Список греко-католицьких церков

[ред. | ред. код]

Нижче подано список греко-католицьких церков (в алфавітному порядку), вказано країни їх поширення та час заснування.

Література

[ред. | ред. код]
  • Jan Paweł II: Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich. Watykan: 1990.
  • Ks. Andrzej Orczykowski SChr, Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie: Problemy migracji w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]