Гренська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гренська культура — культура мезоліту Верхнього Подніпров'я, поширена на території Північної і Центральної Білорусі (основні пам'ятки Гренськ, Коромка і інші). Науково датується 12,000-8,000 рр. до РХ (за іншими даними 9,000-4,000 рр. до РХ)

Для кремінного інвентаря пам'яток 1 етапу (9,000-6,000 років до РХ) характерна наявність призматичних нуклеусів, основна заготівка — відщіп. Серед знарядь представлені специфічні гренські наконечники стріл, симетричні і асиметричні, шкрябання і різці на пластинах і відщіпах, пластини і відщепи із зрізаючим ретушшю кінцем, проколи, струги, що рубають знаряддя.

На II етапі (7,000-4,000 років до РХ). розміри знарядь дещо зменшуються, з'являється велика кількість вкладишів, трапеції, мікрорізці.

Г.к. генетично пов'язана з аренсбургською культурою, міграція якої до Білоруського Полісся може бути віднесена до рубежу плейстоцена — голоцена, на II етапі існування простежується тісний зв'язок з мезолітичними пам'ятками Десни (Пісочний Рів) і ієневською культурою Волго-Окського міжріччя (див. Мезоліт Десни, Мезоліт Литви).

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]