Григорій Тискиневич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Григорій Тискиневич
Народження невідомо
Смерть невідомо
Країна Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svgРіч Посполита
Приналежність Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Військо Запорозьке
Роки служби 1610
Звання Гетьман Війська Запорозького

Григо́рій Тискине́вич — гетьман Запорозького козацтва. В певних джерелах зазначається, що 1609 року брав участь в поході на Крим. Одним з перших серед козацтва подав голос проти утисків з боку уніатів.

З життєпису[ред.ред. код]

1610 року о. Антоній Грекович, який був делегатом унійного митрополита Іпатія Потія, намагається повністю підпорядкувати Святу Софію, гетьман Тискиневич пише листа київському підвоєводі Михайлу Мишці-Холоневському, в ньому підтримує зусилля православних церковників, а підвоєводі пропонує вбити Грековича як пса, де тільки його стріне.

29 травня 1610 року виступив з рішучим протестом-пересторогою проти намагання уніатів позбавити храмів православних та, зокрема, проти спроб покатоличити Київські храми.

Хроніст записав його слова з його послання до церковних провідників Києва й усієї України, гетьман заявив: «Разом з народом православної віри, старовинної релігії хочемо стояти при духовних особах, що не відступали і не відкинулись її, і проти завзяття напасників головами своїми її боронити».

Дослідник історії Зеновій Федунків висловлює гіпотезу, що гетьман похований у Бурштині. Федунків у рукописі «Опис нерухомого майна, відомості про прибутки та історію церкви Воздвиження Чесного Хреста у м. Бурштині» знайшов лист вельможі Августа Олександра Чорторийського — писав митрополитові Атанасію Шептицькому про «одсадження до церкви поминальним способом Грегоржа Тискиневича».

При кінці листа до Мишки-Холоневського гетьман пише, що на землю «його королівської милості» великою силою рушили кримські татари. Козацтво рушає на злучення з польськими силами, а під Бурштином, припускає історик, Тискиневич загинув.

Посилання[ред.ред. код]