Гризлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гризлі

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Ведмедеві (Ursidae)
Рід: Ведмідь (Ursus)
Вид: Ведмідь бурий (Ursus arctos)
Підвид: U. a. horribilis
Ursus arctos horribilis
Ord, 1815

Посилання
Вікісховище: Ursus arctos horribilis
EOL: 1241477
ITIS: 202385
NCBI: 116960

Гризлі (Ursus arctos horribilis) — підвид бурого ведмедя (Ursus arctos), що мешкає переважно на Алясці і в західних районах Канади. За зовнішнім виглядом і розмірами гризлі близький до сибірських підвидів бурого ведмедя.

Поширеність[ред. | ред. код]

Колись гризлі був поширений від Аляски до Техаса і півночі Мексики, на початок XXI століття водиться тільки на Алясці і на заході Канади (Юкон, заході Північно-Західних територій та Альберти, Британська Колумбія). Ізольовані популяції збереглися в Скелястих горах — у північному Айдахо, західній Монтані і північно-західному Вайомінгу, а також у північних Каскадних горах у штаті Вашингтон.

Зовнішній вигляд і анатомічні особливості[ред. | ред. код]

Будовою тіла і зовнішнім виглядом гризлі вельми схожий на звичайного бурого ведмедя, але, в цілому, більший, важчий, незграбніший і сильніший від нього. Однією з характерних ознак гризлі є його величина: у той час як звичайний ведмідь рідко досягає 2,2 м в довжину, величина гризлі зазвичай становить 2,4-2,5 м, і важить він до 450 кг. Має могутні щелепи — сила укусу може досягати 230 кг. Хвіст у нього коротший, ніж у звичайного бурого ведмедя, а кігті більші — до 15 см. Його плечі, шия і черево покриті темно-коричневим, на кінцях світлішим волоссям, що надає його хутру сивуватого відтінку; звідси назва — grizzly означає «сивуватий».

Спосіб життя і поведінка[ред. | ред. код]

За способом життя гризлі — типовий бурий ведмідь, наприклад впадає в зимову сплячку і харчується переважно рослинною їжею. Тільки в ранній молодості гризлі може залазити на дерева, зате з легкістю перепливає широкі річки. Уміло ловить рибу. Також гризлі люблять розоряти вулики і їсти мед.

Значення для людини[ред. | ред. код]

Гризлі є одним з найбільших і найлютіших північноамериканських хижаків. Наукова назва цього підвиду, horribilis, перекладається як «страшний, жахливий». За старих часів люди описували гризлі як страшну і люту тварину; говорили, що він не боїться людини, а, навпаки, йде прямо на неї, на коні вона чи йде пішки, озброєна або беззбройна. Популяція гризлі значно скоротилася в кінці XIX — на початку XX ст., коли їх почали масово відстрілювати фермери, щоб вберегтися від нападів на свійську худобу.

На сьогодні гризлі перебувають під охороною і мешкають переважно в національних парках США: Єлловстонському, Маунт-Маккінлі та парку Ґлейшер, звідки гризлі розселяють в інші штати США. Місцями гризлі настільки розмножились, що на них дозволяють сезонне полювання.

Відомі випадки нападу гризлі на людину, часом з летальними наслідками. Їхніми жертвами стають переважно туристи, які підгодовують ведмедів. Гризлі часто відвідують звалища харчових відходів, скупчуються біля туристських кемпінгів і наметів. Потривожений під час споживання їжі гризлі може розлютитися і напасти.

Ілюстрації[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Детальніше про гризлі — в статті Гризлі.