Гримучник техаський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гримучник техаський
Гримучник техаський
Гримучник техаський
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Serpentes
Родина: Гадюкові
Рід: Справжній гримучник
Вид: Гримучник техаський
Crotalus atrox
Baird & Girard, 1853
Crotalus atrox distribution.png
Синоніми
Crotalus confluentus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Crotalus atrox
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Crotalus atrox
EOL logo.svg EOL: 795269
ITIS logo.svg ITIS: 174310
IUCN logo.svg МСОП: 64311
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8730

Гримучник техаський (Crotalus atrox) — отруйна змія з роду Справжній гримучник родини Гадюкові.

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина досягає 1,7—2,5 м. Вага 0,5—7 кг. Голова широка, тулуб стрункий, товстий. Очі великі, зіниці вертикальні. Отруйні зуби довгі, порожнисті усередині, під час укусу виконують функцію голок — по них отрута вводиться в тіло жертви. За головними отруйними зубами знаходяться другорядні, які пускаються в хід у разі пошкодження передніх. Брязкальце на кінці хвоста змії складається з 14 і більше сегментів старої ороговілої шкіри. Рогові чохлики сполучені між собою подібно до ланок ланцюжка. Перше кільце брязкальця міцно з'єднується з тілом. Брязкальця дорослих змій складаються з постійної кількості елементів, оскільки найстаріші ланки відламуються, і щойно тоді наростають нові. За допомогою брязкальця змія відвертає увагу і відлякує ворога.

Забарвлення сірувато—буре з темними ромбічними плямами, розділені білими смужками. Хвіст світлий, з чорними поперечними лініями.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє скелясті ущелини, схили, рівнини, пустелі, напівпустелі, піщані місцини, сосново—дубові ліси. Активний вночі. У холодну пору активним стає вдень, зігрівшись у променях сонця. Влітку, коли денна температура піднімається дуже високо, гримучник веде нічний спосіб життя, частину дня відпочиваючи в підземній норі, розташованій серед скель. Харчується дрібними теплокровними тваринами і птахам, молоді особини полюють на жаб й ящірок.

Це яйцеживородна змія. Статева зрілість настає у 3—6 років. Парування відбувається навесні — у квітні—травні. Саме парування триває від 1 до 24 годин. Через 3—4 місяці самиця народжує від 4 до 20 дитинчат.

Отруйність[ред. | ред. код]

Отрута досить потужна, має гемотоксичну, цитотоксичну та міотоксичну властивості. Укус є небезпечним для людини, оскільки може викликати серйозні наслідки і нерідко призводить до смерті. Водночас це спокійна тварина, яка ніколи не кусає того, хто своїми розмірами набагато перевищує її, якщо, звичайно, вона не буде спровокована.

Отруту використовують у медицині. В середньому від одного гримучника отримують до 280 мг отрути (в сухій вазі) при першому взятті. Максимальна кількість отрути, отримана від однієї особини, — 1140 мг.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає на південному сході Канади, півдні та заході США, півночі Мексики.

Джерела[ред. | ред. код]