Громадський простір (портал)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громадський Простір
Логотип
Посилання www.prostir.ua
Тип інтернет-портал
Власник ГО "ІАЦ "Громадський Простір"
Започатковано січень 2002
Стан працює
Адреса офісу м.Київ

Громадський Простір — український інформаційний портал, заснований у 2001 році Міжнародним фондом "Відродження". З січня 2006 року його роботою опікується ГО "Інформаційно-аналітичний центр "Громадський простір". Іншим відомим інформаційним ресурсом цієї ж організації є портал Європейський простір.

Основна інформація[ред. | ред. код]

Портал Громадський простір є одним із ключових інструментів реалізації місії ГО ІАЦ «Громадський Простір» — сприяння розвитку громадянського суспільства України через використання інформаційно-комунікаційних технологій, створення та поширення інформаційних продуктів (ресурсів, баз даних та іншої інформації).[1]

Згідно з баченням цієї громадської організації, Prostir.Ua є веб-платформою, на якій представлено новини, події, аналітику, а також широкий спектр інтерактивних сервісів для підвищення ефективності та презентації роботи громадських організацій. В той же час "Громадський Простір — не просто джерело оперативної та актуальної інформації про діяльність неурядових організацій, але й медіатор комунікаційних процесів в громадському секторі".[2]

Команда Громадського простору перемогла в номінації найкраща PR-просвіта приватного конкурсу Піранья 2017.[3]

Портал згадується в переліках засобів масової інформації третього сектору[4] та джерел про можливості для розвитку організацій.[5][6][7] Він регулярно входить у списки найчастіше відвідуваних представниками НУО ресурсів.[8][9] В матеріалах міжнародного форуму громадських організацій, підготовлених Лабораторією законодавчих ініціатив у 2008 році, портал згадується як основний депозитарій продуктів НУО та інформації про їх діяльність в Україні.[10]

Велика та активна аудиторія порталу дозволяє різним організаціям розглядати результати обговорень публікацій на порталі та опитування як форму громадського обговорення проєктів.[11][12] Зображення, відеоматеріали та публікації Громадського простору часто використовуються або передруковуються іншими ЗМІ, потрапляють у фокус уваги урядовців.[13] На матеріали порталу посилаються в академічних дослідженнях та в аналітичних звітах про українське громадянське суспільство,[14] зокрема у щорічних урядових доповідях, що готував Національний інститут стратегічних досліджень в рамках виконання плану заходів на 2017 рік щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016–2020 роки.[15][16]

Історія[ред. | ред. код]

В березні 2001 року Міжнародний фонд "Відродження" підтримав проект створення Громадянського Інтернет-Порталу civicua.org.[17] В 2002 портал розпочав роботу, поступово додаючи нові розділи та функції, в остаточному вигляді та з нинішньою назвою портал запрацював у грудні 2003. МФ "Відродження" надавав підтримку порталу в перші роки його роботи, презентуючи його як одну з програмних діяльностей і важливу складову своїх зусиль із розбудови відкритого демократичного суспільства в Україні. Зокрема, портал є в переліку напрямків діяльності Фонду (programme areas) в європейському довіднику НУО[18] і згаданий в міжнародному звіті Building Open Societies:[19]

« Також МФ "Відродження" 2003 року заснував новий Громадянський Інтернет-Портал, який швидко став одним із найбільш поважних і популярних ресурсів інформування НУО.
Оригінальний текст (англ.)
IRF also established a new Civic Internet Portal (www.civicua.org) in 2003, which quickly became one of the country’s most respected and popular resources for NGO information.
«

Пізніше, в різний час підтримку порталові надавали Програма розвитку ООН в Україні, Фонд Чарльза Стюарта Мотта[en], Представництво Європейського Союзу в Україні, Національний фонд на підтримку демократії.[20][21]

Запуск порталу супроводжувався серією тренінгів з цифрової грамотності для представників НУО (спільно з ГО "Інтерньюз-Україна"). Громадський простір і надалі продовжує цю традицію, проводить навчання присвячене комунікаціям, зв'язкам з громадськістю, інтернету в роботі НУО та активізмі. Крім онлайн-підтримки громадянського суспільства, команда порталу активно долучалася до формування коаліцій та мереж НУО, зокрема, вони допомагали в проведенні ряду Форумів громадських організацій та Комунікаційно-мобілізаційного форуму громадських моніторингових організацій України “Новий вибір України” в жовтні 2004. 31 жовтня 2004 року Громадський простір став співзасновником Об'єднаного незалежного інформаційного центру — журналістської ініціативи з висвітлення перебігу виборів та протестів, викликаних їх фальсифікацією. Серед іншого, діяв цілодобовий прес-центр, що провів рекордну 25-годинну прес-конференцію, видавався новинний бюлетень "Гарячий вісник" (131 випуск за кілька тижнів роботи центру), велись інтернет-трансляції, відеоконференції.[22] Планувалось проведення дебатів між кандидатами.[23]

Станом на 2004 рік (за даними Encyclopedia of Developing Regional Communities with Information and Communication Technology) портал містив такі сервіси:

 • стрічка новин,
 • календар подій,
 • поштова розсилка новин,
 • вебкаталог НУО,
 • хостинг для них і поштовий сервер,
 • форум,
 • опитування,
 • пошук,
 • бібліотека публікацій,
 • консультування онлайн,
 • біржі соціальних проєктів
 • та вакансії в НУО.

Громадський простір мав також англомовну версію. Більшість із цих сервісів (крім хостингу, пошти, консультацій та форуму) доступні й сьогодні на сайті prostir.ua. На його сторінках оголошення про конкурси та гранти публікували всі ключові донори, що працюють в Україні. Десятки громадських організацій, що не мали власних сайтів, використовували хостинг порталу для інформування про свої цілі, діяльність і досягнення. Крім контенту, що додавали користувачі, в команді порталу з'явилися власні журналісти та редактори, що своїми репортажами з подій, інтерв'ю та аналітичними матеріалами перетворили Громадський простір на інтернет-ЗМІ.

З 2010 року портал заохочував НУО публікувати їхні річні звіти, десятки з них користалися цією можливістю. 2012 року почав формувати мережу регіональних репортерів.

В 2014 році портал отримав нову адресу: prostir.ua. Станом на жовтень 2021 матеріали порталу мають вільну ліцензію CC BY-SA 4.0 International.

Співпраця[ред. | ред. код]

Портал "Громадський простір" як один із ключових інформаційних ресурсів третього сектору був партнером багатьох подій. Деякі з них:

 • 2008-2012 — Національний конкурс «Благодійник року»;[24][25]
 • 2012-2015 — Національний конкурс Благодійна Україна, дослідження стану розвитку благодійності та підготовка звіту Зелена книга української доброчинності;[26]
 • 2016 — Всеукраїнський фотоконкурс "Благодійність в об'єктиві";[27]
 • 2018 — Фестиваль можливостей для молоді у громадському секторі "Важливості" у Києві;[28]
 • 2019 — опитування громадської думки "Мережі громадянського суспільства в Україні", в межах реалізації проєкту ЄС для розвитку громадянського суспільства.[16]
 • 2021 — дослідження ефективності комунікацій у громадському секторі.[29]

Тривала співпраця з Представництвом Європейської Комісії в Україні вилилася в запуск порталу Європейський простір у 2007 році.

Співпраця з Вікімедіа[ред. | ред. код]

ІАЦ Громадський простір був партнером вікіпедійного конкурсу "Пишемо про благодійність" 2012, регулярно публікує новини Фонду про конкурси та інші події.[30][31]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Громадський Простір | Громадський Простір. www.prostir.ua (uk). Процитовано 2021-10-08. 
 2. Про нас | Громадський Простір. www.prostir.ua. Процитовано 2021-10-08. 
 3. Піранья року. Piranha.net. Процитовано 2021-10-07. 
 4. Virtual Resource Center - Віртуальний Ресурсний Центр. www.ngo.org.ua. Процитовано 2021-10-07. 
 5. Корисні посилання (згадка внизу сторінки). stepscenter.org.ua (uk). ДУ Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України. Процитовано 2021-10-08. 
 6. МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ. te-rada.org. Тернопільська обласна рада. Процитовано 2021-10-08. 
 7. WHERE TO FIND SPONSORS AND GRANTS. www.culturepartnership.eu (en). Процитовано 2021-10-08. 
 8. Зелена книга української благодійності 2015. Київ: Асоціація благодійників України. 2016. с. 6 і 25. 
 9. Експертне опитування «Стан розвитку доброчинності в Україні – 2019». Асоціація благодійників України. 2020. с. 51. 
 10. Consolidation of Democracy and Implementation of Democratic Reforms: the Role of NGOs. Ukraine (ru, en). Kyiv: Justinian: Agency for Legislative Initiatives. 2008. с. 144. 
 11. Доповідь про стан ядерної та радіаційної безпеки в Україні в 2004 році. Державна інспекція ядерного регулювання України. 2005. с. 106. 
 12. Держава і громадянське суспільство: алгоритм взаємодії. Uplan (uk). Процитовано 2021-10-07. 
 13. Гройсман закликає до напрацювання плану вирішення проблеми «вугільної блокади». Радіо Свобода (uk). Процитовано 2021-10-07. 
 14. Оцінювання національної системи доброчесності. Issuu. Transperency International в Україні. 2015. с. 171-172. Процитовано 2021-10-08. 
 15. Яблонський В. М., Балакірєва О. М., Бондар Т. В. та ін.; за заг. ред. О. А. Корнієвського (2017). Про стан розвитку громадянського суспільства в Україні: аналіт. доповідь. Київ: Національний інститут стратегічних досліджень. с. десяток посилань на сс. 34–50. ISBN 978-966-554-281-0. 
 16. а б Корнієвський О., Сидоренко Д., Пеліванова Н. та ін.; за заг. ред. Ю. Тищенко, Ю. Каплан (2021). Стан розвитку громадянського суспільства в Україні у 2020 році. Київ: Національний інститут стратегічних досліджень. с. загалом 11 посилань, згадка про опитування на стор. 19. ISBN 978-966-554-338-1. 
 17. Річний звіт МФВ за 2001 рік. International "Renaissance" Foundation. 2002. с. 30. 
 18. European Independent HIV/AIDS Funding. A Mapping Project by the European Foundation Centre (EFC) Orpheus Programme (en). EFC • 51, rue de la Concorde • 1050 Brussels, Belgium: European Foundation Centre, EFC European HIV/AIDS Funders та UNAIDS. 2004. с. 81–82. 
 19. Building Open Societies. Soros Foundations Network 2003 Report [Будуючи відкриті суспільства. Звіт мережі фондів Сороса за 2003 рік] (en). 400 West 59th Street, New York, NY 10019 USA: OPEN SOCIETY INSTITUTE. 2004. с. 77. 
 20. Civic Space, Institutional Development, 200700212.01. Mott Foundation (en-US). Процитовано 2021-10-08. 
 21. Громадський Простiр. web.archive.org. 2015-03-16. Процитовано 2021-10-10. 
 22. Журналісти об’єднуються і б’ють рекорди. www.golos.com.ua (uk). Процитовано 2021-10-08. 
 23. Тимошенко, Зінченко і Томенко не підуть на дебати поки не погодиться Янукович. Українська правда (uk). Процитовано 2021-10-08. 
 24. Названо переможця конкурсу «Благодійник року». www.unian.ua (uk). Процитовано 2021-10-07. 
 25. Громадський Простір виходить з Оргкомітету Національного конкурсу "Благодійник року" - заява :: Новини. blagodijnyk.org.ua. Процитовано 2021-10-08. 
 26. Зелена книга української доброчинності – Асоціація Благодійників України. Процитовано 2021-10-08. 
 27. Призи і мандрівну фотовиставку отримають переможці фотоконкурсу «Благодійність в об’єктиві». www.ukrinform.ua (uk). Процитовано 2021-10-07. 
 28. 18 листопада відбудеться фестиваль можливостей для молоді у громадському секторі «Важливості». Офіційний портал КМДА - Головна (uk). Процитовано 2021-10-07. 
 29. Єгорова, Анна (2021-07-26). Агенція медійного росту «Або» досліджує комунікаційні «болі» громадських організацій. zz.detector.media (uk). Процитовано 2021-10-10. 
 30. Wikimedia Ukraine | Результати пошуку | Громадський Простір. www.prostir.ua. Процитовано 2021-10-07. 
 31. вікімедіа | Результати пошуку | Громадський Простір. www.prostir.ua. Процитовано 2021-10-07.