Громадянська війна в Іспанії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громадянська війна в Іспанії
Міжвоєнний період
Collage guerra civile spagnola.png

Дата: 17 липня 1936 — 1 квітня 1939
Місце: Іспанія
Іспанське Марокко
Середземне море
Іспанська Гвінея
Результат: Перемога націоналістів
Сторони
ESP1931-39 Республіканці Flag of Spain (1938–1945).svg Націоналісти
Командувачі
ESP1931-39 Flag of the Popular Front (Spain).svg Мануель Асанья
ESP1931-39 Flag of the Popular Front (Spain).svg Хуліан Бестейро[ru]
ESP1931-39 Socialist red flag.svg Франсиско Ларго Кабальєро
ESP1931-39 Flag of the Popular Front (Spain).svg Хуан Негрін
ESP1931-39 Flag of the Popular Front (Spain).svg Індалесіо Пріето[ru]
ESP1931-39 Вісенте Рохо[ru]
ESP1931-39 Хосе Міаха[ru]
ESP1931-39 Flag of the Popular Front (Spain).svg Хуан Модесто[en]
ESP1931-39 Хуан Ернандес Сарабія[ru]
ESP1931-39 Карлос Ромеро Хіменес[en]
ESP1931-39 Bandera CNT-FAI.svg Буенавентура Дурруті 
ESP1931-39 Bandera CNT-FAI.svg Flag of the Regional Defence Council of Aragon.svg Хоакін Аскасо
ESP1931-39 Estelada blava.svg Люїс Кумпаньш і Ховер
ESP1931-39 Flag of the Basque Country.svg Хосе Антоніо Агірре
Flag of Spain (1938–1945).svg Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg Хосе Санхурхо 
Flag of Spain (1938–1945).svg Flag of Traditionalist Requetes.svg Еміліо Мола[ru] 
Flag of Spain (1938–1945).svg Франсіско Франко
Flag of Spain (1938–1945).svg Гонсало Кейпо де Льяно і Сьєрра[ru]
Flag of Spain (1938–1945).svg Bandera FE JONS.svg Хуан Ягуе
Flag of Spain (1938–1945).svg Мігель Кабанельяс 
Flag of Spain (1938–1945).svg Мануель Годед[ru] 
Flag of Spain (1938–1945).svg Bandera FE JONS.svg Мануель Геділла[en]
Flag of Spain (1938–1945).svg Flag of Traditionalist Requetes.svg Мануель Фаль Конде[en]
Flag of Spain (1938–1945).svg Merchant flag of Spanish Morocco.svg Мохамед Мезіан[en]
Військові сили
1938:
450 тис. чол.
350 літаків
200 дивізіонів
1938:
600 тис. чол.
600 літаків
290 дивізіонів
Втрати
~ 500 тис. вбитих
450 тис. біженців
Guerra Civil Española.svg

Громадя́нська війна́ в Іспа́нії 1936—1939 — війна від липня 1936 до березня 1939 року між ліво-республіканським урядом Іспанської республіки та правими силами країни.

Довготривалому та кривавому характеру громадянської війни сприяла інтервенція СРСР (на боці республіканського уряду) та Німеччини і Італії (на боці повстанців).

Передумови війни[ред. | ред. код]

На початку XX століття Іспанське королівство перебувало в стані глибокого занепаду і кризи. Національні меншини (баски, каталонці, галісійці), які становили понад чверть населення Іспанії, виступали проти централізованої внутрішньої політики Мадрида і вимагали автономії.

На особливому положенні в державі перебувала армія, яка являла собою фактично державу в державі. Однак крайній консерватизм її керівництва заважав її розвитку: іспанські війська навчалися за застарілими стандартами і воювали застарілою зброєю, що особливо негативно сказалося у Рифській війні з Марокко. Ця війна призвела і до того, що фронтові офіцери («африканісти») почали відчувати себе особливою кастою і мріяти про прихід до влади в країні. Великими пільгами і привілеями в країні користувалася Римо-католицька Церква.

Король Альфонсо XIII і його уряд не збиралися проводити необхідні для країни реформи. Будь-які спроби протесту проти режиму жорстоко придушувалися військами і Громадянською гвардією (воєнізованою поліцією).

У 1923 році стабілізувати ситуацію в Іспанії спробував генерал Мігель Прімо де Рівера. 13 вересня він здійснив військовий переворот, розпустив уряд і парламент, ввів цензуру, встановивши в країні режим військової диктатури. Прімо де Рівера спробував провести модернізацію в Іспанії, спираючись на досвід італійських фашистів. Заохочуючи вітчизняних підприємців, він домігся ряду соціально-економічних успіхів, проте початок світової кризи звів їх нанівець. Під тиском і короля, і значної частини, Прімо де Рівера подав у відставку, поїхав до Франції і незабаром помер.

12 квітня 1931 року в державі проходили вільні муніципальні вибори, у великих містах тріумф опозиційних партій не викликав сумніву, хоча в сільській місцевості перемагали, як і раніше, монархісти. Під впливом численних демонстрацій прихильників республіканської форми правління 14 квітня Альфонсо XIII емігрував, однак формально не зрікся трону. Іспанія була проголошена республікою.

Наприкінці 1935 року активізував свою діяльність Народний фронт Іспанії, керований комуністами. У лютому 1936 року партії Народного фронту перемогли на виборах у кортеси (парламент) і створили республіканський уряд.

Представники правих сил і військового командування на чолі з генералом Франко почали готувати військове повстання. Характерно, що посольства США, Великої Британії та Франції в Мадриді знали про це, й за 3-4 дні до заколоту повідомляли свої уряди про плани заколотників.[джерело?]

Початок[ред. | ред. код]

Використовуючи, як привід, вбивство поліцією депутата-монархіста Сотело, заколотники, після спеціального кодового сигналу, переданого однією з радіостанцій міста Сеута, — «Над усією Іспанією безхмарне небо»[3], — почали 17 липня 1936 року діяти в Іспанському Марокко та на Канарських островах, а 18 липня — вже в Іспанії.

Республіканський уряд розраховував придушити повстання заколотників за декілька тижнів. Майже така сама думка панувала у політичних колах європейських країн: вважалося, що це чисто внутрішня боротьба, яка мусить завершитися за кілька тижнів і не матиме значного впливу на міжнародне становище[4].

Але за допомогою 7 транспортних літаків, доставлених Німеччиною, африканську армію змогли доставити до континентальної Іспанії. Саме завдяки цьому франкісти з'єднали свої два фронти і зняли облогу Алькасара.

Зовнішні чинники[ред. | ред. код]

Політика невтручання[ред. | ред. код]

Громадянська війна й воєнна інтервенція третіх країн до Іспанії викликали широкий резонанс у світі.

Франція, побоюючись потрапити в оточення з двох боків диктаторськими режимами, спочатку навіть допомагала республіканському уряду Іспанії. Та згодом французький уряд став потурати франкістам.[джерело?]

25 липня 1936 року французький уряд (прем'єр-міністр Леон Блюм) ухвалив рішення про політику суворого нейтралітету та заборону ввезення зброї до Іспанії. Він запропонував іншим державам взяти на себе такі ж зобов'язання. Відразу згодою відповів уряд Великої Британії. Уряд Радянського Союзу також прийняв пропозицію, але з вимогою обов'язкової участі Португалії, територією якої йшло постачання зброї франкістам, і негайного припинення допомоги заколотникам з боку Італії та Німеччини.

Врешті-решт на пропозицію французького уряду 27 європейських країн вирішили обрати політику «невтручання».

9 вересня 1936 року відповідно до міжнародної угоди у Міністерстві закордонних справ Великої Британії розпочав роботу «Міжнародний комітет з питань невтручання у справи Іспанії» (англ. The International Commitee for the application of the agreement regarding nonintervention in Spain)[5], до якого увійшли представники 27 європейських країн. Проте фактично більшість західних урядів підтримувала заколотників, побоюючись перемог народних фронтів у своїх країнах. За версією радянських комуністичних істориків, що виправдовують втручання Радянського Союзу у внутрішні справи Іспанії.[джерело?].

США солідаризувалися з позицією Великої Британії та Франції. Розвиваючи ідеї «Акту про нейтралітет», уряд США в серпні 1936 року наклав «моральне ембарго» на експорт зброї до Іспанії.

Інтервенція Радянського Союзу[ред. | ред. код]

Діяльність СРСР до початку заколоту[ред. | ред. код]

З початку заколоту: військова інтервенція та дипломатична діяльність[ред. | ред. код]

СРСР приєднався до угоди про «невтручання у іспанські справи» і увійшов до «міжнародного комітету з невтручання».

СРСР вимагав від західних держав встановити контроль над португальськими портами, протестував проти фактичного таємного втручання Італії та Німеччини у громадянську війну в Іспанії на боці заколотників.

Тим часом об'єднані війська франкістів підійшли до Мадрида. Республіканський уряд знову звернувся до Москви з проханням прийняти на зберігання частину свого золотого запасу з тим, щоб за ці кошти направити до Іспанії зброю. 17 жовтня 1936 року СРСР дав на це згоду. Іспанське золото загальною вагою близько 510 т перевезли до Одеси.

4 жовтня 1936 року до Картахени із Феодосії прибуло іспанське вантажне судно «Комнечин» з першою партією зброї. Потім 14 жовтня 50 танків були доставлені вже радянським пароплавом[6].

7 жовтня 1936 року СРСР висловив протест проти того, що комітет фактично сприяв заколотникам. Представником СРСР у комітеті був, за посадою, посол СРСР у Великій Британії І. Майський. Він вказував, що комітет фактично перестав функціонувати після засідання 5 липня 1938 року[7].

13 жовтня 1936 року з транспортного судна «Більшовик» у порту Картахени були вивантажені 18 винищувачів «И-15». Через кілька днів до аеропорту поблизу Аліканте прибуло 150 військовиків-авіаторів збройних сил СРСР, серед яких було 50 пілотів на чолі з полковником Яковом Смушкевичем.
Пілоти цієї групи вперше взяли участь у повітряному бою з італійськими винищувачами «Фіат-32» на Мадридському фронті 4 листопада 1936 року[8].
На засіданні Комітету з невтручання 4 листопада представник Італії Діно Гранді повідомив про захоплення «іспанськими національними силами» чотирьох танків виробництва СРСР, а також про те, що 3-го листопада був збитий російський бомбардувальник, а 4-го було захоплено ще двоє російських військових літаків, під керуванням «радянських пілотів»[9] Цього ж дня, представник СРСР у Комітеті з невтручання посол СРСР у Великій Британії І. Майський, заперечував звинувачення з боку представників Італії та Німеччини, як у транспортуванні до Іспанії військового спорядження та зброї, так і участь військовослужбовців Червоної армії у бойових діях[10].

За свідченням І. Майського перші танки і літаки з Радянського Союзу були випробувані у боях під столицею Іспанії у дні атаки франкістів на Мадрид (близько 7—10 листопада)[11].

Порівняно великий потік зброї, — і серед іншого, танків і літаків, — йшов із Радянського Союзу. Від жовтня 1936 до вересня 1937 року усього з СРСР до Іспанії прибуло морським шляхом 23 транспорти зі зброєю[12].

СРСР надав республіканцям 1 555 артилерійських систем, 806 літаків та 362 танки. Крім цього, СРСР відкрив іспанському урядові кредит у 85 млн карбованців. Населення СРСР зібрало 56 млн крб у фонд допомоги іспанському народові. До березня 1937 року СРСР встиг поставити республіканському уряду до 500 тис. т. зброї, боєприпасів та інших матеріалів. Декілька радянських пароплавів з борошном і продовольством німецькі та італійські підводні човни потопили в Середземному морі. Багато дітей іспанських республіканців були вивезені до СРСР. Загалом на боці республіканців виступали 5 000 радянських військовослужбовців та радників.

Військова допомога СРСР Іспанії[13][14]
Танки Бронеавтомобілі Літаки
Т-26 БТ-5 БА-3 БА-6 ФАІ Р-5 P-z СБ-2 І-15 І-16
306 50 3 37 20 31 113 92 161 280

На допомогу Іспанській республіці в складі «Інтернаціональних бригад» прибули 42 тис. добровольців з 54 країн (у тому числі понад 3 тис. радянських громадян, з яких кількасот чоловік там загинули).

Керівництво ВКП(б), діючи через Комінтерн, вимагало від компартій інших країн набирати добровольців для війни у Іспанії. Так, компартія Югославії повинна була 1937 року забезпечити 3 тис. добровольців. Зафрахтований у Марселі за 500 000 франків пароплав «Корсика» прибув до міста Котор на узбережжі Адріатичного моря, де його зустріла поліція, яка заарештувала кілька сотень добровольців та члена керівництва партії Адольфа Мука[15].

Використовуючи залежність іспанського республіканського уряду від радянської допомоги, СРСР тиснув на нього з метою збільшити вплив Комуністичної партії Іспанії в уряді та країні, змусити уряд не втручатися в дії комуністів з переслідування своїх політичних супротивників, зокрема троцькістів, перебрати контроль над іспанською поліцією[16].

Комінтерн уповноважив свого представника Мілана Горкіча займатися «чисткою» «неслухняних» іспанських анархістів.

За участь у громадянській війні на боці урядових збройних сил звання Героя Радянського Союзу отримали військовослужбовці РСЧА: П. М. Арман, В. М. Бочаров, С. М. Бистров, В. С. Горанов, П. П. Десницький, П. А. Джібеллі, К. І. Ковтун, П. Є. Купріянов, В. М. Новіков, С. К. Осадчий, Д. Г. Павлов, Д. Д. Погодін, І. І. Проскуров, П. І. Пумпур, П. В. Ричагов, Н. А. Селицький, Я. В. Смушкевич, С. Ф. Тархов, Б. А. Туржанський, С. А. Черних, Е. Г. Шахт, Н. І. Шмельков та інші.
За весь час війни в Іспанії звання Героя Радянського Союзу було присвоєне 60 військовослужбовцям.

Багатьох громадян Радянського Союзу, що воювали в Іспанії, було репресовано.

Інтервенція Італії і Німеччини[ред. | ред. код]

Діяльність держав до початку заколоту[ред. | ред. код]

З початку заколоту: військова інтервенція та дипломатична діяльність[ред. | ред. код]

Під приводом захисту життя та власності громадян Німеччини уряд А. Гітлера негайно з початком заколоту відрядив до берегів Іспанії дві військові ескадри.

Гітлер дав вказівку постачати заколотникам військове спорядження та направити до них «добровольців».

30 липня до Тетуану, у Іспанське Марокко, прибуло 20 німецьких літаків «Юнкерс» та 20 італійських «Капроні», для перевезення з Марокко до Іспанії військових частин, що виступали на боці заколотників[17].

31 липня на транспорті «Усарамо» із Гамбурга до Кадіса відбуло 85 військовиків та 6 винищувачів «Хейнкель-51». Разом з ними до Іспанії надсилали запасні частини до бомбардувальників «Юнкерс-52», що прибули раніше через Італію.

Через місяць після виступу франкістів у липні 1936 року генерал Франко направив своїх посланців до Німеччини, яка обіцяла підтримку іспанським націоналістам.

Італія дещо раніше направила до Франко «Італійський легіон», а також допомагала транспортувати з іспанського Марокко вояків.

Спільні дії Німеччини та Італії в Іспанії ще більше зблизили обидві держави й сприяли оформленню їх воєнно-політичного блоку. 25 жовтня 1936 р. в Берліні була підписана угода про німецько-італійський союз. Німеччина та Італія домовилися про розмежування сфер своєї експансії на Балканах і в Дунайському басейні, а також про тактику у війні проти Іспанської республіки. Німеччина офіційно визнала загарбання Італією Ефіопії. Так була створена вісь «Берлін — Рим».

25 листопада 1936 р. — у Берліні був підписаний договір між Німеччиною і Японією, відомий як «Антикомінтернівський пакт». Цим пактом обидві сторони зобов'язувалися вести спільну боротьбу проти Комуністичного Інтернаціоналу, рекомендували те ж саме будь-якій третій державі, котрій «загрожує підривна робота Комінтерну». Термін дії пакту визначався в 5 років. У додатковому протоколі сторони зобов'язувалися вживати необхідних заходів щодо агентів Комінтерну. А в секретному додатку зазначалося, що у випадку війни з СРСР сторони не будуть полегшувати його становище. Протягом строку дії договору вони зобов'язувалися «без взаємної згоди не укладати з СРСР ніяких політичних договорів, які б суперечили духові даної угоди». Антикомінтернівський пакт викликав бурхливу реакцію протесту в СРСР. 6 листопада 1937 р. до Антикомінтернівського пакту приєдналася Італія. Через місяць вона теж вийшла з Ліги Націй. Таким чином, Німеччина та Італія разом з мілітаристською Японією досягли політичної єдності, яка пізніше була закріплена укладенням тристороннього воєнного союзу.

Німеччина та Італія загалом відрядили до Іспанії за три роки війни близько 90 000 своїх солдатів та офіцерів.

Іноземні добровольці[ред. | ред. код]

Західноукраїнські добровольці[ред. | ред. код]

Перші члени Компартії Західної України прибули в серпні 1936 року в Іспанії після початку війни. 37 уродженців Західної України, які працювали на шахтах Бельгії і Франції, прибули надавати допомогу іспанським товаришам. Слідом за ними ще 180 добровольців родом з Галичини і Волині перейшли через перевал Явірник на польсько-чехословацького кордону і дісталися до Іспанії.

Чисельність уродженців Західної України зросла до тисячі осіб, але власних військових підрозділів українці не мали, служили переважно у слов'янському дивізіоні[18]. Багато інтербригадістів прибувало з-за океану: так, лише в з Канади приїхали 498 добровольців східноєвропейського походження, серед яких переважна більшість становили українці і поляки.

Російські добровольці[ред. | ред. код]

Російські емігранти — колишні білогвардійці, які брали участь у війні на боці Франко, розглядали війну як «хрестовий похід проти комунізму». Серед них були генерали Микола Шинкаренко і Анатолій Фок (загинув у бою)[19][20]. Також білогвардійці воювали на боці Республіки в Інтернаціональних бригадах, сподіваючись на отримання дозволу на в'їзд до батьківщини.

Усього з 72 російських добровольців (за іншими джерелами, до 180 добровольців, включаючи російськомовного грузинського князя з шістьма супутниками)[21], було вбито 34, дев'ять поранено, причому з них легіонер П. Н. Зотов — п'ять разів, лейтенант К. А. Костянтино — тричі (втратив зір в одному оці), К. К. Гурський — тричі, В. А. Двойченко — двічі.

На параді в Мадриді російські емігранти марширували як окремий підрозділ, під прапором царської Росії.

У книзі А. П. Яремчука вказано, що 66 російських емігрантів брали участь у громадянській війні в Іспанії на боці Франко

Політика і дипломатична діяльність інших держав[ред. | ред. код]

Громадянська війна в Іспанії викликала колосальний відклик у всьому світі. За подіями війни пильно спостерігали як і високопоставлені політики, так і прості люди. Ліва громадськість розглядала іспанську війну як «протиборство іспанського народу з фашизмом», прихильники правих ідей трактували конфлікт в Іспанії як «боротьбу національно орієнтованих сил країни з руйнівниками-комуністами», які направляються сталінським СРСР і Комінтерном.

Багато іноземців співчували республіканцям чи націоналістам, збирали для них кошти, іншу допомогу.

Перебіг війни[ред. | ред. код]

Тим часом франкісти зазнали поразки під Мадридом. Але Італія та Німеччина посилили свою допомогу Франко. Німецька авіація бомбардувала іспанські міста.

Західні держави негласно підтримували режим Франко. У 1937 році лише одна Велика Британія надала таємну позику Франко на суму в 1 млн фунтів стерлінгів. Франція передала йому золотий фонд Іспанії.[джерело?] 27 лютого 1939 р. уряди Франції та Англії офіційно визнали режим Франко в Іспанії. Французьким послом при Франко був призначений маршал Філіпп Петен — майбутній глава Франції.

У війні брали участь деякі українці, причому з обох боків фронту. Республіканців підтримали близько 1 тис. осіб із Західної України; ймовірно, це було пов'язано з тим, що Західна України в той час перебувала у складі Польщі, де при владі були націоналісти.[22] Натомість франкістів підтримували колишні військові УНР, які раніше зазнали поразки у боротьбі з комуністами в Україні.[23]

Закінчення війни[ред. | ред. код]

У березні 1939 р. в Мадриді перемогли франкісти. Повстанці захопили Мадрид, республіку було повалено. 2 квітня 1939 р. США офіційно визнали франкістський уряд. В Іспанії встановилася диктатура Франко, що проіснувала до листопада 1975 року.

Франсіско Франко створив Долину загиблих для поховання загиблих під час громадянської війни.

Див. також[ред. | ред. код]

Нотатки[ред. | ред. код]

 1. Єдина партія під керівництвом Франсиско Франко з 1937 року, в результаті злиття інших фракцій на стороні націоналістів.
 2. 1936–1937, потім об'єднані в FET y de las JONS[en]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Hayes, 1951, с. 115.
 2. Werstein, 1969, с. 139.
 3. Історична достовірність цього факту зараз ставиться під сумнів
 4. Майский И. М. Испанские тетради. — М.: Воениздат, 1962. — 200 с. — С. 15.
 5. История дипломатии: Том третий: Дипломатия в период подготовки второй мировой войны (1919—1939 гг.)/ Под ред. акад. В. П. Потёмкина.— М.-Л.: Гос. изд-во политич. лит-ры, 1945. — 884 с. — С. 581.
 6. Коминтерн и гражданская война в Испании. Документы. — М: Наука, 2001. — C. 11.
 7. Майский И. М. Испанские тетради.— М.: Воениздат, 1962. — 200 с. — С. 192
 8. Джексон, Роберт. «Красные соколы». /В кн.: От «Барбароссы» до «Терминала». Взгляд с Запада. — М.: Изд-во политич. лит-ры, 1988. — 464 с. — С. 135—136.
 9. Stenographic Notes of the meetings of the International Commitee for the application of the agreement regarding nonintervention in Spain, v. 1, p. 2.— Посилання в кн.: Майский И. М. Испанские тетради. — М.: Воениздат, 1962. — 200 с.— С. 63.
 10. Майский И. М. Испанские тетради.— М.: Воениздат, 1962.— 200 с.— С. 58—64.
 11. Майский И. М. Испанские тетради.— М.: Воениздат, 1962.— 200 с.— С. 67.
 12. Майский И. М. Испанские тетради.— М.: Воениздат, 1962.— 200 с.— С. 109
 13. Armas - Lista Howson. www.sbhac.net. Архів оригіналу за 17 лютого 2020. Процитовано 24 січня 2020. 
 14. Zaloga, Steven J. (20 грудня 2011). Spanish Civil War Tanks: The Proving Ground for Blitzkrieg (англ.). Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-84908-293-8. 
 15. Григорий Полегаев. Югослави и Коминтерн.— В. кн.: Архивы раскрывают тайны…: Междунар. вопросы: события и люди / Сост. Н. В. Попов.— М: Политиздат, 1991.— С. 356.
 16. Орвелл, Джордж. Памяти Каталонии (російська). Архів оригіналу за 27 травня 2015. 
 17. История дипломатии: Том третий: Дипломатия в период подготовки второй мировой войны (1919—1939 гг.)/ Под ред. акад. В. П. Потёмкина. — М.-Л.: Гос. изд-во политич. лит-ры, 1945. — 884 с. — С. 578.
 18. Гріва, Жан (1975). Любов і ненависть (українська). Київ: Дніпро. с. 210. 
 19. Сражаясь за Франко: русские белоэмигранты на стороне националистов [Архівовано 28 жовтня 2018 у Wayback Machine.] // журнал «Неприкосновенный запас», № 1 (81), 2012
 20. Испания. По разные стороны баррикад. Архів оригіналу за 5 листопада 2018. Процитовано 11 листопада 2018. 
 21. Сражаясь за Франко: русские белоэмигранты на стороне националистов. Архів оригіналу за 28 жовтня 2018. Процитовано 11 листопада 2018. 
 22. Галичани в Іспанії. Як рота імені Шевченка з фашистами воювала. Архів оригіналу за 4 листопада 2013. Процитовано 19 квітня 2013. 
 23. Наші земляки у боях із комунізмом в Іспанії. Архів оригіналу за 20 вересня 2018. Процитовано 19 квітня 2013. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]