Громадянська війна в Стародавньому Римі (44—42 до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громадянська війна в Стародавньому Римі 44—42 років до н. е.
Війни Стародавнього Риму
Брут зі спільниками після битви при Філіппах
Брут зі спільниками після битви при Філіппах

Брут зі спільниками після битви при Філіппах
Дата: 44—42 роки до н. е.
Місце: Італія, Сицилія, Африка, Балкани, Східне Середземномор'я
Результат: Перемога Другого тріумвірату
Сторони
Другий тріумвірат
Цезаріанці
Римський сенат
Республіканці
Командувачі
Публій Корнелій Долабелла
Марк Антоній
Октавіан Август
Доміцій Кальвін
Тит Секстій
Луцій Кальпурний Бестия
Авл Гірцій
Гай Вібій Панса Цетроніан
Луцій Росцій Фабат
Марк Юній Брут
Гай Кассій Лонгін
Квінт Квінт Корніфіцій
Луцій Стацій Мурк
Доміцій Агенобарб
Марк Фавоній
Квінт Гортензій Гортал
Децим Юній Брут Альбін
Гай Требоній
Марк Теренцій Варрон Гібба

Громадянська війна 44-42 років до н. е. — збройний конфлікт між цезаріанцями і прихильниками Республіки, бойові дії якого відбувалися на декількох театрах: в Італії (Мутинська війна), в Африці, на Сицилії і в прибережних водах Італії (повстання Секста Помпея), на Балканах (Битва при Філіппах) і в Азії.

Військові дії в Африці[ред. | ред. код]

Африкою в 44 до н. е. керував колишній легат Цезаря Квінт Корніфіцій, який прийняв сторону республіканців. Антоній на напівофіційному засіданні сенату 28 листопада 44 до н. е. провів рішення про передачу Африки Кальвізію Сабіну, але Квінт Корніфіцій відмовився передати йому провінцію. Після від'їзду Антонія з Риму сенат наказав Квінт Корніфіцію залишитися на чолі провінції.

Коли в листопаді 43 до н. е. Африка дісталася Октавіану, він зажадав, щоб Квінт Корніфіцій передав управління наміснику Нумидии Тита секстою. Той відмовився, і в Африці почалася громадянська війна. Секстій захопив внутрішні райони провінції, але потім був обложений легатом Квінт Корніфіцій Вентідій. Інший легат Лелий вторгся в Нумідію і осадив Цірта. Обидві сторони домагалися союзу з нумидийским царем Арабіоном і так званими сіттіанцамі (приватна армія авантюриста П. Ситим). Арабіон і сіттіанци підтримали Секстія, так як вважали справу республіканців програшним .

Завдяки допомозі союзників Секстий прорвав облогу, розгромив Вентідій, який загинув у битві, після чого виступив на Утіка проти Квінт Корніфіцій. Лелий був змушений зняти облогу Цірта і поспішати на допомогу наміснику. Під стінами Утіка відбулася битва, в якому республіканці були розгромлені, Квінт Корніфіцій убитий, а Лелий наклав на себе руки . Коли через деякий час Октавіан зробив намісником Нумідії і Африки Фуфіція Фангона, Секстий спочатку передав йому владу, але потім, зібравши ветеранів, «натовпу лівійців» і загони, надані місцевими царями, почав війну. Військо Фангона було розбите, його табір узятий штурмом, а сам він наклав на себе руки. Секстий керував Африкою, поки в 40 до н. е. не довелося передати її Лепиду.

Початок війни на Сході[ред. | ред. код]

Гай Требоній, один з учасників вбивства Цезаря, був призначений намісником Азії, куди прибув в травні 44 до н. е. Восени в Азії висадився Кассій. Отримавши від Требон гроші, він попрямував до Сирії. Потім в Азію прибув консул Долабелла. Требон відмовився передати йому Пергам і Смірну, а спроба взяти ці міста силою не вдалася. Через деякий час люди Долабелли зуміли обманом проникнути в Смирну і схопити намісника. Йому відрубали голову, а над останками поглумилися. З числа вбивць Цезаря він загинув першим.

Брут на Балканах[ред. | ред. код]

З Італії Брут і Кассій прибули до Афін, де їм влаштували урочисту зустріч. На Акрополі було поставлено їх бронзові статуї. В Афінах до Брута приєдналася навчалася там римська молодь, в тому числі Цицерон Молодший і молодий Горацій. З ними він попрямував до Македонії. Туди з Азії прибув М. Апулей, посланий Требон з 16 тис. талантів азійських податків і невеликим військом. Все це було передано Брута. Оскільки крім Македонії сенат передав йому ще й Иллирик, Брут отримав три легіона від його колишнього намісника Публія Ватиния. Гай Антоній, якому його брат передав Македонію, намагався оволодіти цією провінцією, але був розбитий в серії зіткнень і покинутий своїм легіоном, який перейшов до Брута. Той поставився до Антонія милостиво, і навіть поставив його командувати иллирийскими легіонами. Сам він завербував в Македонії ще 4 легіони, і таким чином, довів їх число до восьми .

На відміну від Цицерона, Брут негативно ставився до Октавіану і сподівався на можливий союз з Антонієм і Лепидом проти спадкоємця Цезаря. Звістка про створення Другого тріумвірату і початок терору поклала кінець ілюзіям. Війна вступала у вирішальну стадію. У відповідь на проскрипції тріумвірів, Брут розпорядився стратити Гая Антонія .

Війна Долабелли[ред. | ред. код]

Долабелла, оголошений сенатом ворогом вітчизни, виступив проти Кассія, і на початку 43 до н. е. направив до Єгипту послів на чолі зі своїм легатом Алліеном. Той повинен був привести з Єгипту чотири легіони, а також просити у Клеопатри надати кораблі. Сам Долабелла почав збирати кошти, при цьому в більшості випадків вдаючись до насильства. Він захоплював храмове майно, накладав на міста великі контрибуції. Родоська республіка сама перейшла на його сторону і надала допомогу.

Легіони, які Алліен вів з Єгипту, були оточені в Палестині переважаючими силами Касія, і перейшли на його сторону . Долабелла з двома легіонами атакував Антіохію, але був відбитий з втратами, після чого зміцнився в Лаодикії. З моря до нього підійшла ескадра Л. Фигул. Кассій осадив місто і звернувся до Фінікії, Лікії і Родосу з вимогою надати кораблі. Всі відмовили, крім Сидону, що були з кораблями. Кассій вступив в бій з флотом Долабелли, але успіху не добився. Тоді він знову розіслав вимоги допомоги, в тому числі Клеопатрі і Серапіону, який командував її військами на Кіпрі. Тир, Арвад і Серапіон злякалися його погроз і надали кораблі, єгипетський ж флот був готовий відплисти на допомогу Долабелли, але його затримали противні вітри.

Кассій мав ще дві морських битви у Лаодикеи, і тільки в другому розгромив Долабеллу. Після цього він посилив натиск на Лаодикею, і через деякий час панував над містом, підкупивши сотників, які несли денний дозор. Долабелла наказав охоронцеві умертвити його. Легіони Долабелли Кассій приєднав до свого війська, стратив знатних городян, а саму Лаодикею дочиста пограбував .

Нарада в Смирні[ред. | ред. код]

У кінці 43 або самому початку 42 р. до н. е. Брут і Кассій провели нараду в Смирні. Брут наполягав, що треба не дати противнику закріпитися на Балканах, так як у тріумвірів було до сорока легіонів, вісім з яких вже переправилися. Саме час завдати удару по їхньому авангарду, але Кассій ухвалив рішення, що не треба заважати ворогові, оскільки через свою численність його війська загинуть від голоду в розореному війнами краю.

Замість наступальної операції на Балканах, він запропонував забезпечити тили, розібравшись з Лікійці і Родосом, які стояли на боці цезарианцев і мали флот, який міг становити загрозу. Брут рушив у Лікію, а Кассій — на Родос, де колись отримав грецьку освіту.

Балканська кампанія[ред. | ред. код]

На початку літа 42 до н. е. Брут і Кассій з'єдналися в Сардах і переправилися через Геллеспонт. Тим часом авангард тріумвірів з восьми легіонів під командуванням Децідія Сакси і Гая Норбана пройшов Македонію і заглибився у Фракію в пошуках продовольства. У Філіппах їх передові частини зіткнулися з армією республіканців, які обійшли їх з флангу і змусили відступити. Незабаром на допомогу авангарду підійшли основні сили Антонія, а через 10 днів і армія Октавіана, який був хворий і пересувався на носилках.

Брут і Кассій влаштували два добре укріплених табори по обидва боки Егнацієвої дороги, що пов'язувала їх з флотом Тіллі кимвров, який стояв біля Неаполя Фракийского, і тиловими складами на Фасосе. Табори знаходилися на відстані півтора кілометра один від одного, але були пов'язані лінією укріплень і перебували на високих пагорбах.

Перша битва при Філіппах[ред. | ред. код]

Октавіан став табором навпроти Брута, Антоній — навпаки, Касія. Вважається, що армії були приблизно рівні за чисельністю: 19 легіонів (посиленого складу) у тріумвірів проти 19 або 17 (неповної чисельності) у республіканців. За словами Аппіа, у Брута і Касія було 80 тис. Піхоти, близько 20 тис. кінноти і численне піше військо, надане союзними царями. Їх супротивники мали 13 тис. кінноти. Слабким місцем республіканців було те, що їх командний склад значною мірою складався з молодих аристократів, які не мали достатнього військового досвіду. Позиція тріумвірів була значно незручнішою, Кассій же розраховував перемогти їх змором. Це змушувало Антонія діяти рішуче, і він спробував відрізати республіканців від шляхів постачання.

Між військами Антонія і Касія зав'язалися сутички, і війська Брута, втомлені від очікування, 3 жовтня, без наказу, атакували частини Антонія і табір Октавіана. Табір останнього був захоплений, а самому йому ледве вдалося врятуватися втечею . Тим часом Антоній великими силами атакував Касія, який, так само як і Октавіан, що піддався удару військ Брута, вважав, що це звичайна вилазка, і тому дав себе оточити з лівого флангу. Кіннота Касія тікала, табір був узятий Антонієм, а сам Кассій відступив на ближній пагорб. Брут послав йому на допомогу загін кавалерії, але Кассій, який не знав стану справ у Брута, і який передбачав, що той також розбитий, прийняв цей загін за ворожий і наказав слузі перерізати собі горло.

Військо Касія втратило до 8 тис. убитими, Октавіана — вдвічі більше. Октавіан втік з табору, про Антонія говорили, що він сховався в якомусь болоті. Республіканці взяли в цьому бою трьох ворожих орлів, і тільки безглузда смерть Касія, що сталася через нестачу координації між частинами, не дала здобути повної перемоги.

Битва в Іонічному морі[ред. | ред. код]

У той же день флот Мурка і Агенобарба атакував в протоці кораблі Гнея Доміція Кальвіна, що перевозили на Балкани два легіони (в тому числі Марсів), преторіанської когорти і допоміжні війська. Невелика частина транспортів змогла проскочити, але потім раптово встановився штиль, і важкі вантажні кораблі зупинилися. Трієри намагалися їм допомогти, але флот республіканців значно перевершував їх числом. Кальвін зчепив кораблі канатами, щоб не дати противнику прорватися до транспортів, тоді Мурк наказав обстрілювати це скупчення запальними стрілами. Легіонери, що знаходилися на транспортах, які зазнали обстрілу або наклали на себе руки, або, вирішивши подорожче продати своє життя, стрибали зверху на ворожі трієри, які підходили занадто близько, і гинули в нерівному бою.

Значна частина флоту тріумвірів була знищена, частина транспортів здалася, також були захоплені 17 трієр. Кальвін на п'ятий день повернувся на своєму кораблі в Бріндізі, де його вже вважали загиблим.

Друга битва при Філіппах[ред. | ред. код]

Брут прийняв загальне командування. Щоб надихнути солдатів, він обіцяв роздати їм по 2 тис. денаріїв. Крім того, в разі перемоги він пообіцяв віддати військам на розграбування міста Солунь та Лакедемон. Плутарх пише, що в житті Брута — це єдиний вчинок, якому немає вибачення, і що не треба було опускатися до рівня тріумвірів, які віддали на потік і розграбування солдатні всю Італію. Антоній пообіцяв своїм солдатам по 20 тис. Сестерціїв. Республіканці перегрупувалися і зайняли табір Касія. Брут збирався витримувати в ньому облогу, справедливо вважаючи, що противник, відчуваючи брак продовольства, протримається лише до зими, а потім відступить, після чого його легко буде наздогнати і знищити. Однак, Брут не мав у військах такого авторитету, як Кассій, і не зміг переконати в своїй правоті ні рядовий склад, ні командирів, які вимагали битви.

На думку Плутарха, якби Бруту вдалося реалізувати свій план, він би виграв кампанію, так як відразу після першої битви пішли осінні дощі і табір цезаріанців, який перебував в низині, постійно заливало, а ночами вже почалися заморозки. Продовольство ж закінчувалось. Тому Антоній з Октавіаном відчайдушно потребували рішучий бій.

23 жовтня відбувся бій. У жорстокому бою республіканці були розбиті, Октавіан залишився охороняти захоплений табір, Антоній організував переслідування, розіславши по всіх дорогах загони, щоб не дати вождям врятуватися і знову зібрати війська. Брут з чотирма легіонами відступив в гори. Він запитав у солдат, чи готові вони продовжити боротьбу і або спробувати відбити табір, або евакуюватися на кораблях. Солдати відповіли, що вже досить для нього зробили, і тепер настав час подбати про себе. Отримавши таку відповідь, Брут попросив одного з друзів заколоти його. Залишки війська, в числі 14 тисяч, перейшли до Антонія і Октавіану.

Перерозподіл провінцій[ред. | ред. код]

Після битви при Філіппах Антоній і Октавіан розділили між собою провінції Лепіда. Перший отримав Нарбонську Галлію, другий — Іспанію. Африкою Октавіан поступився Антонію, зберігши за собою Нумідію. Цизальпинская Галлія переходила в загальне ведення. Самого Лепід звинувачували в таємних зв'язках з Секстом Помпеєм магнію; Октавіан мав це розслідувати. У разі, якщо підозри не підтвердяться, домовилися виділити Лепіду якусь провінцію.

Антоній вирушив на Схід збирати гроші для оплати солдатам і винагороди ветеранам. Октавіан повернувся до Італії, щоб наділити ветеранів землею. Легіонери, які відслужили свій термін, були демобілізовані, за винятком 8 тисяч, які виявили бажання продовжити службу і зарахованих до преторіанської когорти.

З військ Брута на сторону тріумвірів перейшли 11 легіонів і 14 тис. вершників. З них Антоній для свого парфянского походу отримав 6 легіонів і 10 тис. кінноти, решта дісталася Октавіану. За словами Аппіана, загальне число легіонів становило 28, тобто близько 170 тис. вояків, не рахуючи кінноти і численних допоміжних військ. З цієї кількості близько 50 тис. Були демобілізовані і отримали землю в Італії.

Підсумки[ред. | ред. код]

Значення громадянської війни між тріумвірами і республіканцями, поразки останніх в битві при Філіппах було осягнуто ще в давнину. Свобода, в римському розумінні цього слова, була втрачена Римом назавжди.

При цьому громадянські війни тривали і надалі, але відтепер це була боротьба претендентів на верховну владу, позбавлена ​​партійного змісту.

У ході Перузійскої війни, а потім під час Акційської війни, Антоній намагався залучити людей на свою сторону лицемірними обіцянками відновити республіку, але, по-перше, сам він, що перетворився в східного деспота, не викликав довіри, а по-друге, політичне поле в Римі було настільки ефективно прополене репресіями Другого тріумвірату, що організована демократична опозиція просто перестала існувати.

Слід також зупинитися на тій обставині, що борці за свободу і демократію Брут і Кассій спустошили азійські провінції і залежні держави так само ретельно і жорстоко, як це зробили їхні супротивники з Італією. Щоб зрозуміти, наскільки були виправдані їх дії, слід пам'ятати, що свобода призначалася тільки для римлян. Римська ідеологія, виражена, зокрема, в працях Цицерона, стверджує, що є римляни, призначені для свободи і панування, і є всі інші народи, які народжені для того, щоб терпіти приниження і тиранію . Тому з римської точки зору дії Брута і Касія були відносно законними, а такі ж дії тріумвірів — злочинними. Економічні наслідки війни були дуже важкими, тим більше, що це був ще далеко не кінець епохи громадянських війн.

Примітки[ред. | ред. код]

Аппиан. XVI, 53—54
Аппиан. XVI, 54—56
Аппиан. XVII, 26
Аппиан. XV, 26
Машкин, с. 204—205
Аппиан. XVI, 75
Машкин, с. 205
Машкин, с. 206
Аппиан. XV, 77
Аппиан. XV, 78
Машкин, с. 202—203
Аппиан. XVI, 60
Аппиан. XVI, 61—62
Аппиан. XVI, 63
Машкин, с. 204
Аппиан. XVI, 64
Аппиан. XVI, 65
Аппиан. XVI, 69
Аппиан. XVI, 71
Аппиан. XVI, 72
Аппиан. XVI, 73
Аппиан. XVI, 76—80
Аппиан. XVI, 81—82
Аппиан. XVI, 74
Аппиан. XVI, 83
Аппиан. XVI, 86
Аппиан. XVI, 87, 102—104.
Аппиан. XVI, 107.
Аппиан. XVI, 106.
Аппиан. XVI, 88, 108
Аппиан. XVI, 109
Аппиан. XVI, 109—110
Плутарх. Брут, 42
Аппиан. XVI, 110—113
Аппиан. XVI, 112
Плутарх. Брут, 45
Аппиан. XVI, 115—116
Аппиан. XVI, 116
Плутарх. Брут, 46
Плутарх. Брут, 47
Аппиан. XVI, 128—131, 135
Аппиан. XVII, 3
Аппиан. XVII, 5
Парфёнов, с. 52
Машкин, с. 211
Машкин, с. 208—209

Література[ред. | ред. код]

  • Борухович В. Г. После мартовских ид 44 г. до н. э. (исторический очерк) // Античный мир и археология. Вып. 5. — Саратов, 1983. — С. 123—154.
  • Машкин Н. А. Принципат Августа. Происхождение и социальная сущность. — Л.: Изд. АН СССР, 1949.
  • Парфёнов В. Н. Из предыстории Перузинской войны и Брундизийского мира // Античный мир и археология. Вып. 5. — Саратов, 1983. — С. 46—64.