Грубеша Браніславович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Грубеша Браніславович
Народився невідомо
Помер 1125
Бар
загибель у битві
Поховання Бар
Національність серб
Титул король
Термін 1118—1125 роки
Попередник Джорде Бодінович
Наступник Джорде Бодінович
Конфесія православ'я
Рід Воїславовичі
Батько Браніслав
Брати, сестри  • Градіхна Браніславович

Грубеша Браніславович (*д/н — 1125) — король Дуклі в 11181125 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Воїславовичів. Син принца Браніслава. Про дату народження й молоді роки замало відомостей. Тривалий час не брав участі в політичних справах. У 1114 році після сходження на трон Джорде Бодіновича у Грубеши та його братів виник конфлікт з останнім. В результаті вони вимушені були тікати до Діррахія, де візантійським архонтом був Гоїслав, стрийко Браніславовичів.

Втім під час втечі Грубешу було схоплено й запроторено до в'язниці. У 1118 році війська візантійців на чолі з Калояном Куманом при підтримці Браніславовичів рушили проти короля Джорде, перемогли того й поставили новим королем Грубешу.

Весь час панування Грубеша приділяв відновленню внутрішнього спокою в державі. Було встановлено дружні стосунки з Візантійською імперією та великою жупанією Рашка. Втім, згодом король Грубеша більше став спиратися на візантійців. Побоюючись нападу спільних сил Дуклі і Візантії, великий жупан Урош I Вуканович надав війська Джорде Бодінович. Останній рушив проти короля Грубеши. Вирішальна битва відбулася 1125 році біля міста Бар, в якій дуклянський король зазнав поразки і загинув.

Джерела[ред.ред. код]

  • John Fine: The Early Medieval Balkans. Warszawa: The University of Michigan Press, 1991. ISBN 0-472-08149-7.