Груд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Груди (іноді діброви) — типи лісорослинних умов, що об'єднують найродючіші умови місцезростання; в Україні переважно поширені в південній частині Лісостепу, Карпатах і Криму. Ґрунти різні — дерново-підзолисті, сірі лісові, суглинки різного ступеня опідзолення, опідзолені чорноземи, рідше піщані і супіщані сильногумусовані, що близько підстилаються глинами і суглинками, торф'яні, в горах — глибокі суглинки, бурі лісові, дерново-буроземні й інші.

Корінні деревостани дуже різноманітні. Верхній ярус утворений дубом, ялиною, вільхою чорною, рідше буком і ялицею. Всі ці деревні породи досягають в грудах максимальної продуктивності і дають деревину високої якості. Сосна повністю відсутня, оскільки витісняється тіневитривалими породами. Граб, клен і липа утворюють другий ярус.

Підлісок не завжди виражений, при зімкнутому ярусі тіньовитривалих порід він зовсім не розвивається. Для підліску характерні бузина чорна, бруслина, калина, ліщина, жимолость, вовче лико, клен татарський тощо. Серед трав присутні: жовтяниця, плющ, зубниці, страусине перо, переліска, маренка, квасениця. Моховий покрив є тільки в хвойних деревостанах за відсутності листяних порід. Пишнішого розвитку досягають тут яглиця, маренка, квасениця, зірочник, безщитник жіночий і інші.

За вологістю груди, як і сугруди, бувають: дуже сухий (D0); сухий (D1); свіжий (D2); вологий (D3); сирий (D4); мокрий (D5).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Погребняк П. С. Основы лесной типологии. — К., 1955.
  • Атрохин В. Г., Кузнецов Г. В. Лесоводство. — М.: Агропромиздат, 1989. ISBN 5-10-000227-1
  • Свириденко В. Е., Швиденко А. Й. Лісівництво. — К.: Сільгоспосвіта, 1995. ISBN 5-7987-0574-9